Genç Mühendisler BESTte Terleyecek

Avrupa Teknoloji Öğrencileri Birliği (BEST), teknoloji konusunda eğitim gören 104 öğrenciyi, 1-11 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesinde yapılacak olan yerel yarışmalar da dahil olmak üzere toplam 13 ulusal ve bölgesel yarışmanın izlediği BEST mühendislik yarışmalarının finali Avrupa BEST Mühendislik Yarışmasında (EBEC) bir araya getiriyor.

Avrupanın en yaratıcı genç beyinlerinden çıkacak yeni fikir ve çözümlerin ortaya konulacağı BEST Mühendislik Yarışmasında her biri 4 kişiden oluşan hem bölgesel hem de ulusal yarışmalarda kendini kanıtlamış toplam 26 takım gerçek mühendislik sorunlarını çözecek. Öğrenciler “Takım Tasarımı” (somut bir prototip ile pratik çözüm) ve “Vaka Analizi”  gerçek sorunlara varsayımsal çözümler) olmak üzere iki farklı alanda yarışacak.

/

EBEC 2011in destekleyicilerinden biri olan Kaspersky Lab ise “Vaka Analizi” kategorisinde yarışmacılara, kendi çalışma alanlarıyla ilgili, zorlu görevler verecek.

İTÜ ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından desteklenen yarışma, Avrupanın en iyi öğrencilerinin mühendislik gelişimi konusundaki potansiyellerini, EBEC 2011 kapsamında ortaya çıkarmasını sağlayacak.

BEST İstanbul tarafından, uluslararası bir takım ile koordineli olarak düzenlenen yarışmanın üçüncüsü geçtiğimiz yıl Romanyanın Cluj-Napoca kentinde düzenlenmişti. Toplam 10 şirket tarafından desteklenen etkinliğe Avrupanın çeşitli teknik üniversitelerinden ve 14 farklı ülkeden 100ün üzerinde öğrenci katılmıştı.

BEST, siyasi bağları olmayan ve kar amacı gütmeyen mühendislik, teknoloji ve bilim öğrencileri kuruluşu olarak ana faaliyetlerini koruyarak ve geliştirerek bir milyondan fazla öğrenciye ulaşıyor, onlara profesyonel gelişim ve kariyer desteği sağlıyor.

BEST hakkında daha fazla bilgi almak için  BEST Avrupa Mühendislik Yarışması hakkında daha fazla bilgi almak için Yazan: SDN –  

Tabletten Kart Bilgisi Çalmak Çok Kolay

Mobil cihazların kullanımın artması insanların alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Artık kullanıcılar, alışverişlerini bu mobil cihazlar üzerinden yapıyorlar.

Haliyle tüm kredi kartı bilgileri bu cihazlarda saklanıyor. Bu konuda en çok kullanılan ödeme cihazı Square ise hackerların hedefi haline geldi.

Bilgiler Nasıl Çalınıyor?

/

Program kredi kart bilgilerini ses dosyası olarak şifreleyerek, internet üzerinden yolluyor. Ancak hackerlar ele geçirdikleri ses dosyalarını, mikrofon ve 100 satır kodluk bir programla kırmaya başardı.

Ses dosyası mikrafon tarafından tekrar kaydedilirken program ise gerekli bilgileri kırıyor ve onları yazı haline getiriyor. Black Hat adlı güvenlik şirketi sistemin bu açıklarını hazırladığı sunumla basın  mensuplarına tanıttı.

Square programcıları henüz bu iddiaları yanıtlamadı ancak sistemin değişmesi bekleniyor.

::

Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu

Son 24 saatte, Güney Koredeki 35 milyon SK Comms kullanıcısının bilgilerinin çalındığına dair yorumlar yapıldı. SK Comms bölgedeki sosyal ağ iletişimi, cep telefonları ve anında mesajlaşma hizmetlerinin en büyük servis sağlayıcısı. Her ikisi de SK Commsun altında olan Nate Portal ve Cryworldde hesapları bulunan kullanıcılar, veri sızıntısından nasiplerini aldılar.

SK Comms Veri Kaybı

SK Commsun sunduğu hizmetlerin içeriğinde servis sağlayıcısı pek çok diğer firmanın aksine kullanıcının güvenliğini, en yüksek düzeyde öneme sahip olan kişisel bilgiler de dahil olmak üzere korumayı taahhüt ediyordu. Fakat ne yazık ki, alınan önlemler veri kaybı yaşanmasının önüne geçemedi. Çalınan bilgiler kullanıcıların adlarını, e-posta adreslerini, iletişim bilgilerini ve hatta kan gruplarını bile içeriyordu.

Güney Koredeki çevrimiçi manzara gerçekten ilginç ve bize bu olayın etkisi ile ilgili bir fikir verebilir. Ülkenin internet kullanım oranı yüksek ve internet hızı da Güney Korede yaygın olarak kullanılan mobil çevrimiçi bankacılık işlemleri gibi hizmetleri yürütebilmek için yeterince hızlı. Eğer kullanıcılar bütün çevrimiçi hesaplarında aynı şifreleri ve aynı bilgileri kullanıyorlarsa, siber suçluların da fazla yaratıcı olmalarına gerek kalmadan bu bilgeleri ele geçirmeleri mümkün.

Tüm bu olanlardan sonra, SK Comms veri kaybından etkilenen kullanıcılar için bazı tavsiyelerde bulundu. Aynı zamanda bu bildirilerinde, kullanıcılarının başlarına gelen bu olaydan dolayı çok üzgün olduklarını da eklediler. Daha fazla detaylı bilgi için:

Önceki Veri Sızıntılarından Alınabilecek Dersler

Bir kullanıcının dikkat etmesi gereken en önemli şey, her çevrimiçi hesabı için farklı şifreler kullanmaktır. Daha önceki veri sızıntısı olayları göz önüne alındığında bu kuralın hiç değişmediği görülebilir. Farklı şifreler yarattığınızda, her hangi bir hesabınızdan bilgi sızdırılmış olsa bile, diğer hesaplarınız için o anda bir kat daha güvenli durumda olursunuz.

Bu veri sızıntı, bu senenin en son bilgisayar korsanlıklarından bir tanesi. Şu ana kadar gördüklerimizden yola çıkarsak siber suçluların, sadece sistemlerdeki zayıflıkları aramak yerine hedef bir firma üzerine kapsamlı bir araştırma yapmaları gerektiğini görebiliriz. Saldırıda ilk hareket, bulunan açığa göre, bir şebekeye ya da bir sosyal bir atakla sağlanabilir. Bu açık altyapıdaki bir güvenlik boşluğundan ya da korunmadığımız için ortaya çıkmış olabilir ve siber suçlular da en uygun araçları kullanıp ağa girebilirler. Bundan sonra, kullanıcı hiçbir şey anlamadan bilgiler dışarı sızdırılabilir, ta ki siber suçlular istedikleri bilgilere erişene kadar .

::

 

Bilişimci (Bilgisayarcı) Adam İşsiz Kalmaz!

Bir bilişim uzmanı işten çıkarılabilir, işsiz kalabilir. Ancak yeteneklerine güvenerek diyebiliriz ki, bilişimci biri muhakkak para kazanabileceği bir yol bulabilir. Peki, bir bilişimci nerelerde, nasıl kazanabilir, birlikte bir göz atalım.

Bilişim sektörü gibi temel ihtiyaçtan sayılmayan alanlarda çalışanlar, ne kadar uzman olurlarsa olsunlar maalesef bir masraf kalemi olarak görülüyorlar. Krizin hissedilmeye başladığı ilk anlarda kapının önüne konuluveriyorlar. Her biri bir dram, her biri üzücü hayat hikayeleri…

Ancak, bilişim uzmanları nispeten şanslı. Sahip oldukları bilgi birikimini ve yeteneklerini illa da bir şirket için kullanmak zorunda değiller. Hatta serbest çalışmaya, kendi işini yapmaya en müsait alanlardan birisi bilişim. Yeter ki, kendilerini geliştirmiş ve en azından temel seviyede İngilizce biliyor olsunlar.

Peki, diyelim ki başınıza olabilecek en kötü ihtimal geldi ve işinizden çıkarıldınız. Başka bir işe girmek de kriz sebebiyle zor. En azından sürekli bir işe girinceye kadar birşeyler yapmak lazım. Ne yapacaksınız?

Bu sorunun cevabını birkaç seçenekle verelim. Üstüne benzerlerini de siz ekleyin.

Öncelikle kesinlikle ümitsiz olmayın. Türkçemizde bu tür durumlarda ifade edilen ve bugünlerde sık duyduğumuz bir söz var: “Allah bir kapıyı kapatır, diğer kapıyı açar.” Diğer kapılara karşı inancınız ve ümidiniz tam olsun.

Gelelim yapılabilecek işlere:

YETENEĞİNİZİ KİRALAYIN

Özellikle bir yazılımcıysanız, sizin bilgilerinize para ödemeye hazır bir çok insan olduğunu bilin. Örneğin Rent A Coder sitesinde yaptırmak istediği işler için yazılımcı arayan kişiler açık azaltmalar düzenleyerek en uygun fiyat veren yazılımcıları seçiyorlar. İşlem şöyle gerçekleşiyor:

1. Alıcılar işi yayınlıyorlar
2. Yazılımcı fiyat teklifi yapıyor.
3. Alıcının seçtiği kişi işi yapıyor. Bu sırada haftalık düzenli raporlar gönderiyor.
4. Yazılımcı işi teslim ediyor.
5. Alıcı onaylıyor.
6. Yazılımcı parasını alıyor.
7. Karşılıklı olarak birbirlerini değerlendiriyorlar.

Sitede bir yazılımcı için ipuçları, iletişim teknikleri, dokümantasyon için şablonlar içeren bir makaleler bölümü de var.

Bu konuda iş yapılabilecek diğer siteler şunlar:
■http://www.project4hire.com (İngilizce)
■http://www.topcoder.com (İngilizce)
■http://www.elance.com (İngilizce)
■http://www.projekurdu.com (Türkçe) – şimdilik proje az ama gelişmeye müsait bir site
■Ayrıca sahibinden.com’un hizmetler bölümünde kendinizle ilgili ilan verebilirsiniz.

UZAKTAN ÇALIŞIN

Uzaktan çalışma (telecommuting) özellikle Amerika’da çok popüler bir yöntem. Internet bağlantılarının iyi olması sebebiyle uzun yıllardır var ve popülaritesi gittikçe yükseliyor. Artık Türkiye’de de ADSL sayesinde uzaktan çalışmak verimli hale geldi.

Bu yöntemde genelde iş ilanlarına başvuruyor ve kabul edilirseniz verilen işleri şirketin bir elemanı gibi çalışarak yapıyorsunuz. Çalışmanızı periyodik raporlarla şirkete iletiyorsunuz. Bazı işler yazılı, sesli ya da görüntülü bağlantı gerektirebiliyorlar. Ya da bazı işler için arada sırada şirkete gelmenizi isteyebiliyorlar. Ama genelde evden çıkmadan iş yapabiliyorsunuz. Program yazmaktan teknik doküman hazırlamaya, test yapmaktan destek vermeye kadar bir çok alanda size uygun işler bulabilirsiniz.

Uzaktan çalışma ilanları bulabileceğiniz birkaç adres :
■http://www.tjobs.com (İngilizce)
■http://www.flexjobs.com (İngilizce)
■http://www.worldwideworkathome.com (İngilizce)
■Evden Çalışacak Adam Arayan 10 Şirket: http://hotjobs.yahoo.com/career-articles-10_companies_hiring_for_work_from_home-649

IPHONE İÇİN UYGULAMA YAZIN

Aslında bir yazılımcıya sadece iPhone için uygulama yazmayı tavsiye etmek dar bir kapsam sayılabilir. Ancak son dönemde en moda işlerden birisi bu. Ortak bir platform var, eğer yazdığınız uygulamayı kabul ettirebilirseniz hazır bir satış yeri var.

iPhone uygulamaları çok rağbet gördüğü için güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Hatta isterseniz ücretsiz bir uygulama yazıp bağışlarla bile geçinebilirsiniz. Nitekim bir Türk yazılımcının iPhone’da olmayan kes/yapıştır özelliğini getiren ücretsiz uygulaması yüksek miktarda bağış almıştı.

iPhone uygulaması yazmak için işe yarayacak kaynaklar:
■iPhone uygulama geliştirme araç ve kılavuzları
■Amazon’dan iPhone Uygulama Geliştirme kitabı

ÜCRETLİ DESTEK VERİN

Geniş bant Internet’in yaygınlaşmasının en güzel yanlarından biri de uzaktan teknik yardım ve yönetim işlerini kolaylaştırması. Bilişim sektöründe bugün bir çok teknik sorun uzak bağlantılar yöntemiyle kolay ve masrafsız bir şekilde hallediliyor.

Uzman olduğunuz konularda, yardım ihtiyacı olan insanlara yazılı, sesli ve görüntülü bağlantı metotlarını kullanarak uzaktan ulaşabilir, sorunlarını çözebilir ve karşılığında ücret alabilirsiniz.

Mesela Crossloop.com sitesi bu tür bir teknik yardım topluluğu olarak hizmet veriyor. Uzman olduğunuz alanları ve müsait olduğunuz saatleri belirtiyorsunuz. Müşterileriniz size ulaşıp yardım talep ediyor. Siteden ücretsiz indirilebilen uzaktan yönetim programını kullanarak müşterinizin bilgisayarına müdahale ediyor ve sorununu çözüyorsunuz. Sitede uzmanlar hakkında başarı değerlendirmeleri yapılıyor. Böylece eğer insanları memnun edebiliyorsanız talibiniz de çok oluyor.

Benzer bir site de Experts Exchange. Bu sitede sorunlara verdiğiniz yazılı cevaplar sayesinde gelir elde edebiliyorsunuz. Google’ın benzeri amaçla kurduğu Google Answers sitesi kapandı ama sitedeki uzmanlar UClue.com’u açtılar. Yine bu sitede de uzmanlık alanınızdaki soruları cevaplayarak para kazanabilirsiniz. Yahoo’nun Answers sitesi ise gönüllü ve ücretsiz yardım esasına dayalı bir site. İsterseniz bu sitede cevaplar yazarak kazandığınız puanları reklamınız olarak kullanabilirsiniz.

Henüz benzer bir Türkçe site yok. Ama işte size iş fikri. İnsanlara para kazandırabileceğiniz böyle bir siteyi siz açın o zaman. 😉

TEST YAPIN

Geliştirilen yazılımlar ve web siteleri için üreticilerin bir test ekibi kurmaları her zaman mümkün olmuyor. UTest.com bu konuda yardımcı olmak üzere kurulmuş bir şirket. Siteye üye olan müşteriler, 150 ülkeden kayıtlı binlerce test uzmanına ürünlerini test ettirebiliyorlar.

Bir test uzmanı olarak UTest.com’a kayıt olabilir, bekleyen ürünleri test edip hata raporları girerek değerlendirme sonucuna göre ücret alabilirsiniz. Performansınıza ve ayırdığınız vakte bağlı olarak yüksek miktarda gelir elde etme şansınız var.

Site, test uzmanlarına Mastercard uyumlu bir ödeme kartı gönderiyor ve kazandığınız parayı kart hesabınıza yatırıyor.

YAZI YAZIN

Eğer yazabilme yeteneğiniz varsa, nispeten daha az gelir getirecek ama zaman zaman “kısa günün kârı” sayılabilecek işler yapabilirsiniz. Türkiye’de ilk defa olarak Pilli sitelerinde başlayan bir uygulama ile makaleler yazıp okunma sayısına göre para kazanıyorsunuz. Bu yöntem hem sitelerdeki kaliteli içerik miktarını arttırıyor, hem de üyelerine ek bir gelir imkanı sağlıyor.

Pilli sitelerinde yazı yazarak nasıl para kazanabileceğinizi pilli.com adresinden öğrenebilirsiniz. Hatta gelirinizi arttırmanızı sağlayacak ipuçlarını da bulabilirsiniz.

REKLAMDAN PARA KAZANIN

Bir web siteniz varsa ya da web sitesi hazırlayabiliyorsanız, reklamlardan para kazanmayı da deneyebilirsiniz. Son zamanlarda sitelerine aldıkları reklamlardan yüksek meblağlar kazanan insanları görmek mümkün. Gerçekten yüksek rakamlar var. Tabii gelir miktarı sitenizin ilgi çekmesi ile doğru orantılı. Özellikle de arama motorlarında arandığında ilk sıralarda gözükmesi popülerliği ve dolayısıyla da reklam gelirlerini arttıracak bir etken. Sırf bu amaçla SEO denilen bir alan oluştu bile.

Peki siz nasıl reklamdan gelir elde edeceksiniz?

Google’ın Adsense programı şu sıralar en popüler ve en çok kazandıran reklam ortaklığı. Sitenize alacağınız reklamlara tıklandıkça hesabınızdaki para artıyor. Yalnız Google’ın kurallarının çok katı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu işe girişmeden önce şu yazıyı okumanız tavsiye olunur: http://sametatdag.blogspot.com/2007/06/google-adsense-ile-internette-reklamdan.html

Ayrıca sitenize alabileceğiniz diğer reklam kaynakları:
■Gittigidiyor.com reklamları
■Kitapyurdu.com reklamları
■TextAdss

KENDİ REKLAMLARINIZI VERİN

Kriz zamanları girişimciler için fırsatlara dönüşebilir. Uzmanlık alanınızla ilgili hizmet reklamlarını Internet sitelerinde yayınlayarak kendinizi pazarlayabilirsiniz. Yazdığınız programı, yaptığınız web sitelerini, yazdığınız kitapları vb. her ne konuda bir şeyler ürettiyseniz, yüksek maliyetlere gerek kalmadan insanlara duyurabilirsiniz.

Internet reklamları için kullanabileceğiniz birkaç adres:
■Pilli İlan
■Google Adwords
■ADNet reklam ağı

KENDİ İŞİNİZİ KURUN

Ve işte en son, ama hayatınızı en radikal biçimde değiştirebilecek önerimiz. Kendi işinizin patronu olun. Ekonomik kriz zamanları Türkiye’de hem en çok işyerinin kapandığı, hem de en fazla iş girişiminin yapıldığı dönemler. Zaten belki çalıştığınız yerde kafanızda çok güzel iş fikirleri vardı ama cesaretiniz yoktu.

İşte şimdi bir işiniz de yok, kaybedeceğiniz ne var ki?

Önce benzerlerini sizin de bulabileceğiniz başarı hikayelerini okuyun. Sonra kendi işinizi yapmak için gereken bilgileri ve alabileceğiniz destekleri okuyun ve izleyin. Daha sonra da kolları sıvayın ve işe girişin.

Mesela linkibol.com’u kuran Volkan Özçelik’in yol hikayesi size bu konuda yardımcı olabilir. Yazıları tarih sırasına göre takip ederek geldiği noktayı ve yaşadıklarını görebilirsiniz.

SONUÇ

Evet, gördüğünüz gibi “bilgisayarcı adam” (tabiri her iki cinsiyete uygun olarak kullanıyorum, siz kendinize uyarlayın) işsiz kalmaz. Eğer işsizliğiniz için oturup kendinize kahrediyorsanız, tahminen iş beğenmiyor ya da üşengeçlik yapıyorsunuzdur.

Yazıyı konuya uyacak bir fıkrayla bitirelim:

Dursun Temel’le karşılaştığında;
– Duydun mu? demiş, Cemal açlıktan hasta olmuş. Durumu hiç iyi değil.
– Olur mu öyle şey? diye kızmış Temel. Karadenizli açlıktan hasta olmaz. Neden kimseden yardım istememiş?
– Utanmış.
– Bak gördün mü? Açlıktan değil utancından hasta olmuş.

Krizlerin ve işsizliklerin hiç yaşanmamasını ama başımıza geldiğinde bunun hayatımızın sonu olmamasını diliyoruz.
İnternet de dolaşırken gözüme takıldı makaleyi yazan kişi gerçekden güzel bir makale demeyim bilgiler paylaşmış saolsun bende kendi sitemde paylaşmak istedim…

www.sanalkurs.net
Yazar:Bilal Akçay