Doğurganlık tedavisi, yumurtalık tümörü riskini artırıyor

Hollandalı bilim adamları, doğurganlık tedavisi gören kadınlarda yumurtalık tümörüne rastlanma oranının daha yüksek olduğunu saptadı.

Doğurganlık tedavisi, yumurtalık tümörü riskini artırıyor


Amsterdamdaki Hollanda Kanser Enstitüsünde 15 yıl süren bir araştırma, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda yumurtalık tümörü riskinin doğurganlık tedavisi görmeyen kadınlara oranla neredeyse iki kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Human Reproduction adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda agresif yumurtalık kanseri tehlikesi de nispeten daha yüksek.

Doğurganlık tedavisi görmeyen kısır kadınlardan oluşan bir karşılaştırma grubunu da içeren araştırmaya 19 bini tüp bebek tedavisi görmüş 25 bin kadın katıldı.

Tüp bebek tedavisi gören grup içinde 61 yumurtalık tümörü tespit edildi ve bunların yarısının agresif yumurtalık kanseri olduğu ortaya çıktı.

Anneler ve çocukları için yeni yılda Moova

Tüketicilerinin yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen, süt üretiminde kalite standartlarını yeniden belirleyerek en üst noktaya taşıyan Moova markası, süt ve peynir ürünleriyle raflardaki yerini aldı.


Türkiyenin en kaliteli sütü, 2011 Ekim ayının başında Moova markasıyla tüketicilerin karşısına çıktı. Arkasına on yılı aşkın, planlı ve uzmanlık gerektiren bir çalışmayı alan, Efeler Çiftliğinin kuruluşuyla birlikte adım adım, büyük bir titizlik ve tutkuyla gerçekleştirilen yatırımın bir ürünü olan Moova, süt ve peynir ürünleriyle raflardaki yerini aldı.

Uzmanlara göre, besin değeri yüksek, proteini en üst düzeyde, bakteri oranı en düşük oranda bulunan süt, anneler ve çocukları için büyük önem taşıyor. Moovanın sütü, doğal, saf ve lezzetli. Avrupa standartlarında bakteri oranı en az,  proteini en yüksek süt olma özelliğine sahip.

Türkiyenin ilk tam yağlı sütü olma özelliği taşıyan Moova, tüketicilere yeni bir dünya, yeni bir yaşam tarzı sunarak yaşam kalitelerini geliştirmeyi hedefliyor.

Okumaya devam et “Anneler ve çocukları için yeni yılda Moova”

Çocuk Vakfı Başkanından N.Ç.ye mektup

Çocuk Vakfı, 13 yaşındaki kız çocuğu N.Çye tecavüze ilişkin davadaki kararı kınadı.


Çocuk Vakfından yapılan yazılı açıklamada, vakfın, 2003 yılında Mardin Emniyet Müdürlüğüne şikayette bulunan ve yaşı o sırada 13 olan N.Çye ilişkin davada, yerel mahkemenin verdiği ve Yargıtayın onadığı kararı kınadığı bildirildi.

Açıklamada, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirinin şu sözlerine yer verildi: Sevgili adını çaldığımız çocuğum N.Ç, ülkemin adı ve hakları çalınmış bütün çocukları adına özür diliyorum senden. Çocukları hukukun ve ülkenin nesnesi durumuna getirenleri bütün ruhumla kınıyorum.

Yargıtay kararı hiçbir bağlam içinde kabul edilemez ve bu karar tam anlamıyla insanlığı öldürmeye kastetmiştir. Sevgili Türkiyem, senden hiçbir zaman umudumu kesmedim. Biliyorum, ne yetişkinlerin ne de çocukların cumhuriyeti olabildin. Acemi demokrasin de hukukun da yetişkinlerin, sistemin ve egemenlerin mutfağına çorba pişiriyor hala. Bu yüzden önce çocuklar ölüyor kucağında. Çocuklarla birlikte çocukluk da ölüyor bu ülkede. Buna karşın her doğan bebekle biz de doğuyoruz ve umudumuz tazeleniyor. Sevgili çocuğum N.Ç, senin hakkında bu kararı verenlerin hep açık yarayla dolaşacağına inan. Sen katillerini affedebilirsin. Senin büyüklüğüne yakışır bu. Fakat, biz affetmeyeceğiz bu kararı verenleri ve çocuklar için adalet çağrımız daha gür çıkacak.

Çocuk adalet sistemi, mercek altına alınıyor

TÇYÖV, Türkiye Çocuk Adalet Sistemine Sivil Toplum Gözüyle Bakış adlı proje başlattı.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TÇYÖV), 2005te kabul edilen Çocuk Koruma Kanununun çocuk adalet sisteminde yarattığı değişiklikleri ve uygulamadaki aksaklıkları tespit etmek amacıyla Türkiye Çocuk Adalet Sistemine Sivil Toplum Gözüyle Bakış adlı proje başlattı.

Türkiyede çocuk suçluluğu alanında çalışan ilk ve tek vakıf olan TÇYÖVün, Türkiyede çocuk dostu adalet yaklaşımının yerleştirilmesine ve bu yönde kalıcı politikalar oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla başlattığı projeye, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Avrupa Birliği finansal destek sağladı.

Proje, suça sürüklenen 12-18 yaşındaki çocukların eğitimlerinin kesintiye uğraması, sosyal ilişkilerinin zedelenmesi ve yaşlarının gerektirdiği ihtiyaçlarının yeterince karşılanamaması gibi nedenlerle, yargılama süreçlerinde tüm hayatlarını etkileyecek sorunlar yaşayabileceklerinden yola çıkarak hazırlandı.

Proje kapsamında, Türkiyede 2005te kabul edilen Çocuk Koruma Kanununun uygulamadaki durumu, çocuk suçluluğunun son 5 yıldaki grafiği ve geldiği nokta incelenecek.

Okumaya devam et “Çocuk adalet sistemi, mercek altına alınıyor”