İnternet Üzerinden Bilgi Toplama

İnternet Üzerinden Bilgi Toplama

İnternet üzerindeki bilgi toplanacak kaynaklara kısaca bakacak olursak:
– Whois, DNS sorgularını yapabileceğimiz ve pasif bilgi toplamak için kullanılan özel web sayfaları
– Arşiv Siteleri ( archieve.org )
– Arama motorları (Google, Bing, Yahoo vs.)
– Sosyal paylaşım ağları (Twitter, Facebook, Linkedin, Friendfeed vs.)
– Bloglar ve tartışma forumları
– Kariyer siteleri

Yukarıda bahsettiğimiz kaynakları detaylı olarak inceleyecek olursak:
Whois, DNS sorgularını yapabileceğimiz ve pasif bilgi toplamak için kullanılan özel web sayfaları sayfaları
Okumaya devam et “İnternet Üzerinden Bilgi Toplama”

Dünyada 11.11.11 çılgınlığı

Tüm dünyada şu sıralar evlilik ve doğum gibi özel ve unutulmayacak bir gün yaşamaya hazırlananların bir çoğu, takvimlerin 11 Kasım 2011i göstereceği Cuma gününü bekliyor.


Güney Korede hamileliğinin sonuna yaklaşan anneler, 11 Kasım 2011de sezaryen doğum yapmak için hastaneleri doldurdu.

Korede 13 haneli vatandaşlık numarasının ilk 6 hanesi doğum tarihinden oluştuğu için Koreli çiftler, doğuma bir ya da iki hafta kalmış olsa bile bebeğin bu tarihte dünyaya gelmesi için doktorlardan randevu istiyor.

Koredeki hastanelerde sezaryen doğum isteyen annelerin oranının önceki yıllara göre en az yüzde 20 arttığı belirtiliyor.

Koredeki bir doğum kliniğinin yetkilisi, Daha önce ocakta doğum yapacak olanlar 1 Ocaka denk getirmek için bizden randevu isterdi ancak bu kez 11 Kasım için aynı şeyi yaşıyoruz dedi.

11 Kasım 2011 tarihi evlenecek olan çiftler için de özel bir gün anlamı taşıyor.

ABDde evlenecek çiftlerin birçoğunun tercih ettiği Las Vegas kentindeki bir seyahat acentesi, bu tarihte evlenecek çiftler için Las Vegasa özel turlar düzenliyor.

İspanyada görme engelliler için faaliyet gösteren bir hayır kurumu ise, bu gün için özel bir piyango düzenliyor.
Okumaya devam et “Dünyada 11.11.11 çılgınlığı”

Her Yerden Kablosuz İnternet

Kablosuz veri aktarımı konusunda çalışmalar yapan IEEE, yeni kablosuz bağlantı standardı olan 802.22yi duyurdu. Günümüzde oldukça yetersiz kalmaya başlayan kablosuz ağ problemini muhtemelen kökten çözecek olan bu yeni standart, kapsama alanı konusunda göz dolduruyor. Açıklamalara göre bir kablosuz verici, yaklaşık 31.000 kilometrekareden algılanabiliyor olacak. Yanlış okumadınız, tam 31.000 kilometrekare.

/

Bölgesel kablosuz ağı kurulumu için hazırlanan bu yeni standardın, televizyon sinyalleriyle karışmaması da sağlanmış. Wireless Regional Area Networkün (WRAN) veri aktarım hızı ise ilk etapta 22 Mbps olacak. Yeni 802.22 standardı sayesinde kullanıcıların evini komple internet bağlantısı ile donatmak yerine, uydu alıcısı gibi minik bir kutuyla internete girmeye hazır olmaları sağlanmaya çalışılıyor. Fikir oldukça güzel görünüyor. Umarız gecikme sorunu da minimal düzeyde kalır.

::

 

2012-2013 yıllarına doğal renkler hakim olacak

Belçikalı trend tahmincisi Michel Minne, çevre konusunun önem kazanması nedeniyle 2012 ve 2013 yıllarında hazır giyim sektöründe doğal renklerin hakim olacağını bildirdi.

CNR Holdingten yapılan açıklamaya göre, hazır giyim üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği Texbridge İstanbul Tekstil ve Aksesuarları Fuarını 3 günde 7 bin 350 yerli ve 1298 yabancı alıcı ziyaret etti.

Fuarın Impulsive adlı 2012 Sonbahar ve 2013 Kış trendlerinin sergilendiği trend alanı, Belçikalı tasarımcı Michel Minne tarafından hazırlandı.

Dünyanın önemli tekstil fuarlarının trendlerini belirleyen Michel Minne, 2012 ve 2013 yılında çevre konusunun önem kazanması nedeniyle hazır giyim sektöründe doğal renklerin hakim olacağını açıkladı.

Gelecek yıl ve 2013 yılında renklerin doğal tonlara döneceğini ifade eden Minne, bu eğilimle birlikte renklerin başka renklerden etkileneceğini ve başka renkler tarafından kirletileceğini, parlak renklerin toprak tonlarına, parlak kırmızı rengin kiremit rengine, koyu kırmızı rengin bordoya, sarı rengin hardal rengine dönüşeceğini belirtti.

Bunun yanı sıra detaylarda çarpıcı ve parlak renklerin kullanılacağını anlatan Minne, haki rengin detaylarda çok kullanılacağını, renklerin arasında parlak detayların olacağını ifade etti.

Dijital tutkusu giysilere de hakim olacakŞu an 30lu yaşlarında olan neslin internet ile büyüdüğünü ve günümüzde bu nesilin tasarımlarının hakim olduğunu anlatan Minne, bu genç nesil tasarımcıların ortaya çıkardığı tasarımların, yabancılaşmış dijital olarak tanımlandığını, yılan derisi, kertenkele derisi, leopar deseni gibi doğal desenlerin, bu neslin dijital tutkusu sonucu pikselleştiğini kaydetti.

Yine teknolojik gelişme ve baskı makinelerindeki gelişmeler sonucunda büyük baskıların da kumaşlarda görüleceğini belirten Minne, bu baskılarda birçok desenin birlikte, iç içe geçmiş şekilde kullanılacağını, günümüzde photoshop da tasarımcılar tarafından daha çok kullanıldığı için Avatar filmindekine benzer olağanüstü, renkli, çarpıcı tasarımların ortaya çıkacağını vurguladı.

Tasarımlarda kontrastların kullanılacağını ifade eden Minne, kalın kumaş ve ince kumaşın bir arada olduğu kıyafetler, parlak renk ile mat rengin bir arada kullanıldığı kıyafetlerin moda olacağını kaydetti

Ebeveynlerin internetle ilgili bilmesi gereken 10 altın kural

Araştırma sonuçlarına göre internetteki en büyük tehdit çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalması…


Ebeveynlerin internetle ilgili bilmesi gereken 10 altın kural>

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESETin ebeveynlerle ilgili yaptırdığı global araştırmaya göre internet kullanıcılarının %53.7si, yani yarısından fazlası “çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalmasını” büyük bir tehdit olarak değerlendiriyor.

ESETin yaptırdığı araştırma, dünya  çapındaki internet kullanıcılarının, çocukların online dünyada karşılaştıkları potansiyel tehlikelerin büyük oranda farkında olduklarını ortaya koydu. ESET tarafından uluslararası araştırma kuruluşları Insites Consulting ve United Consultants firmalarına yaptırılan global araştırmadan elde edilen bulgulara göre internet kullanıcılarının yüzde 53.7si, çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalmasını büyük bir tehdit olarak değerlendirdi. Yüzde 53,7nin ayrıntısına bakıldığında bunların yüzde 25.9u, uygunsuz içerikleri “en büyük tehdit”, yüzde 14.6sı “çok büyük tehdit” ve yüzde 13.2si “oldukça büyük bir tehdit” olarak nitelendirdi.Arjantinde Buenos Aires ESET merkezinin Farkındalık ve Araştırma Koordinatörü Sebastian Bortnik göre çocukların internette gezinirken tehlikelerden uzak kalmasını sağlamak için ebeveynlerin ve çocukların aklından çıkarmaması gereken bir kaç basit güvenlik kuralı var. Bortnik, yardımcı olabilecek 10 kuralı şöyle sıraladı:

Çocuğunuza bir kullanıcı adı açın: Çocuklarınızın bilgisayarlarında kendi kullanıcı adlarıyla kendi hesapları olmalı. Sistem yöneticisinin bir yetişkin olduğuna dikkat etmelisiniz.Antivirüs yazılımınızı güncel tutun.Gezinme kayıtlarını izleyin: Eğer silindiklerini farkederseniz, bu sizin çocuğunuzla oturup konuşmanızı gerektiren bir işaret olacaktır.Gözünüz web kamerasında olsun: Kullanılmadığında kapalı olduğundan emin olun.Çocuklarınızın sosyal ağlardaki ayarlarını kontrol edin: Herhangi bir kısıt olmadan herkese açık bir facebook duvarı çocuklarınızın güvenliği için ciddi bir risk oluşturur.Ebeveyn kontrol araçları kullanın: Bu araçlar ebeveynler için ciddi avantajdır. Hem internet browserlarında hem de antivirüs yazılımlarında bulunur. ESET Smart Security 5 zararlı içeriğe sahip web sitelerini engelleyebilen kullanışlı bir Ebeveyn Kontrol özelliğine sahip.Gizli bilgilerinizi internet üzerinden göndermeyin: Önemli bilgileriniz asla mail ile ya da online sohbet üzerinden istenmez. Dahası bankalar asla hesap bilgilerinizi ve şifrenizi istemez. Bu bilgiyi çocuklarınıza da öğretmeniz güvenlik açısından çok önemlidir.Rahatsız edici mesajları cevaplamayın: Çocuklarınız internet üzerinden rahatsız edici mesajlar aldığında bu mesajlara karşılık vermemeleri üzerine onları eğitmelisiniz. Genelde saldırgan mesajına cevap aldığında, çocuklara zarar verme isteği daha da artacaktır. Bu tür durumlarda ebeveynler devreye girmeli ve tekrarında gerekirse kanuni yollara başvurulmalıdır.Online dünyadaki her şey gerçek değildir: Güvenilir bir kaynaktan gelse bile internette yeralan her şeyin gerçek olmadığı çocuklara iyice anlatılmaldıır. Bugünlerde internette herhangi bir görüşü yayınlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu da insanların internetteki bir bilgiye inanması konusunda ne kadar dikkatli olması gerektiğini gösterir.Açık İletişim: Çocuklarınızla açık bir şekilde iletişim kurmanız onların güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir. Korkularını ve ilgi alanları paylaşmalarını cesaretlendiren bir politika izlemek onları cezayla baskı altına almaktan her zaman daha iyidir. Açık bir aile ortamı ve hem internette hem de yüz yüze açık iletişimde çocuğunuzun siber güvenliğini artırmak için son derece önemlidir.