Twitterdan Şaşırtan Büyük Değişim

Sosyal ağ dünyasına bomba gibi düşen Twitter kısa sürede dünyadaki en çok kullanılan sitelerden biri haline geldi. İnsanların anlık fikirlerini ve durumlarını kısa mesajlar halinde takipçileriyle paylaştığı mikro blog sitesi şu anda siyasetçilerden, şirket sahiplerine kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip.

/

Ünlülerin Resmi Açıklama Kanalı Haline Geldi

Bir yıl gibi bir sürede, basın içinde önemli bir haber kaynağı haline gelen Twitterı özellikle ünlüler halkla ilişkiler için kullanmayı tercih ediyor. Barrack Obama ve Abdullah Gülün de resmi olarak kullandığı Twitter önümüzdeki günlerde daha güvenli bir sisteme geçecek.

Mikro blog sayfasının resmi halkla ilişkiler sayfasında yapılan duyuruya göre Twitter önümüzdeki günlerde HTTPS altyapısını da desteklemeye başlayacak. Site kullanıcıları son günlerde sayfalarının sürekli çökmesi ve yavaş açılmasından dolayı şikayetlerini dile getiriyordu. Tüm bu sorunlar Twitterın HTTPS altyapısı çalışmalarından kaynaklanıyor.

Yeni Twitter Virüsüne Dikkat!

Politikacıların ve ünlülerin aktif kullanımıyla bir anda dünyanın en popüler sitelerinden biri olan Twitter aynı zamanda hackerların da hedef tahtası.

Zararlı yazılım geliştiriciler sitedeki yoğun tweet trafiğinden faydalanmak için her yolu deniyor. Son günlerde site üzerinde kendini gösteren yeni zararlı yazılım ise kullanıcıların duygularını kullanıp onları kendine esir hale getiriyor.

Şimdilik bir ad konulmayan zararlı yazılım, kullanıcının ağzından arkadaşlarını linke tıklatacak bir mesaj atıyor. Listenize gizlice giren 20 kişi adındaki bu mesajda ise eski sevgilileriniz de bu listede olabilir tarzı tıklamaya yönlendirici bir ibare bulunuyor. Adrese tıkladığınız zaman ise zararlı yazılım profilinizi ele geçiriyor.

Solucan Nasıl Saldırıyor?

/

Peki bu zararlı yazılıma karşı kendiniz nasıl koruyabilirsiniz? Yeni solucan şimdilik sadece İngilizce mesajlarla tüketicileri kandırıyor.

O yüzden Türk kullanıcılar İngilizce içerikli mesajlara karşı dikkatli olurlarsa saldırıdan korunabilirler. Eğer solucandan etkilendiyseniz settings/connection kısmına gelip buradan aktif olan uygulamaları iptal ederseniz zararlı yazılımda kurtulabilirsiniz.

Güvenlik firmalarının hâlâ araştırdığı solucanın esas zararları ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

::

2010da Hackerlar Neler Yaptı?

Güvenlik firması Kaspersky Lab, 2010 yılında yaşanan siber saldırıların raporunu hazırladı. Firmanın raporuna göre 2010 spam savaşları açısından da oldukça yoğun geçti. Geçtiğimiz yıl en az hasar alan kuruluşlar ise, hukuk ajansları, satıcılar ve uzmanları oldu. 

Firmanın  uzmanlarının yılın son iki ayında elde ettikleri verilere göre spam savaşlarında uzun süredir ilk kez bir düşüş yaşandığı bildirildi.

Hangi Bölgede Artış Var?

/

Araştırmanın en dikkat çeken noktası ise ABDde düşüş gösteren spam rakamları oldu. 21 Şubat 2010 tarihinde e-posta trafiğinde elde edilen yüzde 90.8lik spam raporu, 28 Ekim 2010da yüzde 70.1e düştü. Yıllık ortalama ise yüzde 82.2ler seviyesinde seyretti.

En çok artış ise kanunen kısıtlamaların az olduğu Doğu Avrupa Ülkelerinde yaşandı. Bu bölgede spam sayısı yüzde 11.3 artış gösterdi.

::

Pentagon Siber Savaş Kararı Aldı

Siber savaş tanımı komplo teorisyenlerinin son günlerde bol bol deyindiği bir konu. Geleceğin savaşlarının artık sanal dünyada yapılacağını iddia eden bu teori şimdiye kadar gerçeğe dönüşmedi.

Ufak devletler arası sanal saldırılar olsa da devasa siber savaşları şimdiye kadar görmedik. Dün Pentagon yaptığı basın açıklamasıyla bundan sonra siber saldırıları savaş nedeni (casus belli) olarak göreceğinizi belirtti.

Dünyanın İlk Siber Savaşı İçin Kıyamet Saati Kuruldu

/

Peki, son günlerde artan siber saldırılardan bunalan Pentagon bu savaşı nasıl gerçekleştirecek? Bilim kurgu filmlerindeki gibi kendine saldıranlara Pentagon özel tim ya da füze  yollamayacak.

Salldırı yaptığı tespit edilen ülkelerin kritik sistemlerine özel hazırlanmış malware ve zararlı yazılımlar yollanacak. Pentagonun bu kararı ilk hangi ülkeye uygulayacağı ise şimdilik bilinmiyor. ABD böylece okyanusun ötesinden düşman olarak gördüğü ülkelerin teknolojik hayat damarlarını kesecek.

::

Facebookta Otomatik Beğenme Üçkağıdı

Facebookun yükselmesiyle birlikte şirketler için bu sitedeki kullanıcı sayıları önemli bir kıstas haline geldi. Bu kıstas o kadar artı ki, bazı tüketiciler için bir şirketin ya da firmanın aldığı beğeni sayısı o kurumun kalitesiyle eşit derecede sayılıyor.

Durum bu kadar ciddileşince, bazı firmalar da kullanıcı sayılarını artırmak için her türlü yolu deniyor. Son günlerde en çok kullanılan yöntem ise bir siteyi ziyaret edenlerin arka planda gizlice Facebook sayfalarını beğendirmeleri.

Siz fark etmeden aslında hiç istemediğiniz bir sayfayı beğenmiş olabiliyorsunuz. Siteye girdiğiniz an arka planda çalışan script eğer Facebook sayfanız da açıksa sizin yerinize bu işlemi gerçekleştiriyor.

Firmalar Neler Yapıyor?

/

Böylece, haksız yere bazı firmalar yüz binlerce beğeni sayısına ulaşabiliyor. Buradaki gerçek sorun etik olmayan uygulamalar değil. Aynı yöntemin suç örgütleri tarafından da kullanılması. Fark etmeden, istemediğiniz uygulamaları beğenip duvarınızdan spam mesajlar yayılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Arka planda beğen taktiğini en çok e-ticaret siteleri kullanıyor. Bu durumun nedeni ise tüketicilerde, olumlu bir ön izlenim bırakmak. Facebookta her gün en son beğendiğiniz sayfaları ve uygulamaları kontrol edin. İstemediğiniz sayfaları beğenmişseniz bu işlemi geri alın.

::