İşte Motorola Droid RAZRın Çıkış Tarihi

Motorola, yeni telefonu Droid RAZRın çıkış tarihini açıkladı. Android 2.3 kullanan telefon 11 Kasımda saat 11i 11 geçe satışa çıkacak. Yani 11.11.11 tarihinde 11:11 saatinde Droid RAZR, ilk sahiplerine kavuşacak.

Drodid RAZR çift çekirdekli 1.2 GHz işlemciye, 1 GB Rame ve 1080p video çeken 8 megapiksel kameraya sahip. 16 GB dahili hafızası bulunan telefona ayrıca 16 GB Micro SD takviyesi de yapılabiliyor.

/

Tam da Android 4.0lı Samsung Galaxy Nexusun çıkacağı ayda Android 2.3 kullanan Motorola Droid RAZR ne kadar başarılı olur bilemiyoruz fakat bize tarihi, özellikle de çıkış saatiyle çok zorlama yapılmış gibi geldi. Okumaya devam et “İşte Motorola Droid RAZRın Çıkış Tarihi”

WP7ler Görüntülü Görüşmeye Kavuştu

Windows Phone 7 sahipleri için eksik olan görüntülü görüşme özelliği sonunda geldi. Halihazırda iPhone, Android ve PClerde görüntülü görüşmeye imkan veren Tango uygulaması artık Windows Phone 7de de hizmet veriyor.

Dün akşam itibariyle Windows Phone 7 Marketplacede yerini alan Tango uygulamasının en önemli özelliği platformlar arası görüntülü görüşmeye imkan vermesi. Yani aslında Whatsappın platformlar arası mesajlaşma sisteminin görüntülü görüşme hali diyebiliriz.

Yani sizin Windows Phone 7 telefonunuz var ve uzaktaki arkadaşınız iPhone kullanıyor. İkinizde de Tango uygulaması olduğu zaman platform farkı olmadan görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Bu yüzden Tango uygulaması Windows Phone 7 sahiplerinin uzun zamandır beklediği bir uygulamaydı.

Uygulamanın Marketplace içerisinde ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Her Yerden Kablosuz İnternet

Kablosuz veri aktarımı konusunda çalışmalar yapan IEEE, yeni kablosuz bağlantı standardı olan 802.22yi duyurdu. Günümüzde oldukça yetersiz kalmaya başlayan kablosuz ağ problemini muhtemelen kökten çözecek olan bu yeni standart, kapsama alanı konusunda göz dolduruyor. Açıklamalara göre bir kablosuz verici, yaklaşık 31.000 kilometrekareden algılanabiliyor olacak. Yanlış okumadınız, tam 31.000 kilometrekare.

/

Bölgesel kablosuz ağı kurulumu için hazırlanan bu yeni standardın, televizyon sinyalleriyle karışmaması da sağlanmış. Wireless Regional Area Networkün (WRAN) veri aktarım hızı ise ilk etapta 22 Mbps olacak. Yeni 802.22 standardı sayesinde kullanıcıların evini komple internet bağlantısı ile donatmak yerine, uydu alıcısı gibi minik bir kutuyla internete girmeye hazır olmaları sağlanmaya çalışılıyor. Fikir oldukça güzel görünüyor. Umarız gecikme sorunu da minimal düzeyde kalır.

::

 

Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler

Cisco günümüzde önemi giderek artan sosyal ağlarla ilgili bir güvenlik hazırladı. 2010 Yarıyıl Güvenlik Raporu adlı bu çalışma, sosyal ağların iş ve özel yaşam üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.( )

Araştırmaya göre, sosyal ağların artan kullanımı, mobil ağlara bağlı cihazların yaygınlaşması ve sanallaştırma gibi yapısal değişimler, güvenlik alanında yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu.

FarmVille Facebookun Efendisi

Raporun dikkat çektiği başka bir durum ise sosyal ağ kullanıcılarının büyük oranının site üzerindeki oyunlara vakit harcaması. Kullanıcıların yüzde 7si günde ortalama 68 dakikasını FarmVille gibi popüler interaktif oyunları oynamakla geçiriyor.( )

Sosyal ağ üyelerinin yüzde 5lik kısmı tarafından günde ortalama 52 dakika boyunca Mafia Wars oynamayı tercih ediyor.

/

FarmVille kullanıcıları esir ediyor

Facebook tutkunlarının yüzde 4ü arasında popüler olan Café Word ise kullanıcıların günlük ortalama 36 dakikasını harcadığı oyun olarak dikkati çekiyor.

Firma iş dünyası gözüyle baktığı zaman bu durumun üretkenlikte düşüş yaşattığını iddia ediyor. Ayrıca, siber suçluların bu oyunlar üzerinden kötü amaçlı yazılımlarını yaymak için yollar geliştirdikleri düşünülüyor. İşte rapordan bazı bölümler

5 Milyar Adet Cihazın Kardeşliği

Son on yıl içinde insanların hayatını değiştiren en önemli olgu hiç şüphesiz ki İnternet. Özellikle son birkaç sene içerisinde inanılmaz bir hızla yaygınlaşan İnternet, artık neredeyse tüm evlere girdi.

İnternet erişimi olan cihazlar üzerinde uzmanlaşmış IMS Research adlı bir firmanın yaptığı araştırmaya göre Ağustos ayının sonlarına doğru İnternete bağlı cihaz sayısı 5 milyarı bulacak.

 

/

İnternete bağlı cihaz sayısı insan nüfusuna yaklaştı

10 Yıl Sonra

Bu haliyle dünyadaki insan nüfusuna yaklaşan İnternete bağlı cihaz sayısı, uzmanların tahminlerine göre 10 yıl içerisinde 4 kat artacak. Beklenen bu büyük artışın en büyük sebebinin giderek yaygınlaşmaya başlayan akıllı telefonlar ve benzeri taşınabilir cihazlar olduğu belirtiliyor.

IMS Researchün tahminlerine göre 10 yıl sonra dünyada büyük bir çoğunluğu İnternete bağlı olan 6 milyar adet cep telefonu olacak. Ayrıca 2,5 milyar adet de İnternet bağlantılı televizyon olacağı tahmini yapılıyor.

Cep telefonları, tabletler, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ve televizyonlarla birlikte 2020 yılında yaklaşık 22 milyar cihazın İnternete bağlanmış olacağı tahmin ediliyor.

::