ABD Hükümeti E-postaları Okuyor mu?

Washington Üniversitesi öğrencisi olan bilgisayar araştırmacısı Jacob Appelbaumun açıklamaları olay yaratacağa benziyor. 28 yaşındaki WikiLeaks gönüllüsünün söylediğine göre Amerikan hükümetinin isteği üzerine Google ve ABDde küçük bir ISP firması olan Sonic, geçtiğimiz iki yılda Appelbauma ait tüm e-posta başlıklarını gizli güçlere göndermiş.

Appelbaum, beş yıldır insanların internet kullanımları sırasında gizliliğin korunması için yaptığı çalışmalarla biliniyor. Ayrıca WikiLeaksin kurucusu Julian Assange ile olan arkadaşlığı sonucu da hükümet tarafından gözlem altında.

Şu an için kanun açığı olması sebebiyle, Amerikan hükümetinin herhangi bir kişinin dijital kayıtlarını istemesi için herhangi bir karar çıkarmaya ya da özel bir sebep göstermeye gerek yok. Pek çok kişinin, hükümet yetkililerinin, internet kullanıcılarının kişisel bilgilerine kolayca ulaşabileceği konusunda bir fikri olmadığına ad dikkat çeken Appelbaum, günümüz kanunlarının 1980lerdeki teknolojiye dayandığını bu yüzden de bu tür açıkların olduğunu belirtiyor.

Google dışında Facebook ve Twitter gibi firmaların da aynı şekilde kişisel bilgilerinizin ellerinde bulunduğunu da hatırlatan aktivist genç, bu yüzden internette paylaşılan bilgilere dikkat edilmesi gerektiğini savunuyor.