Banyomuzdaki En Kirli 4 Eşya

Arizona Üniversitesinde Mikrobiyoloji Profesörü olan Charles P. Gerbanın başkanlık ettiği bir grup uzman banyomuzda bulunan en tehlikeli eşyaların listesini yayınladı.

Banyomuzdaki En Kirli 4 Eşya


En çok bakterinin bulunduğu listenin hazırlanmasında en çok tanınan temizlik şirketlerinin fikirlerine başvuruldu.

1.Uzmanlar bir banyodaki en kirli yerin musluk olduğunu belirtiyor. Araştırmalar en çok bakterinin burada yaşadığını gösteriyor. Sürekli elle temas ve nem sayesinde bakterilerin üremesi için muhteşem bir ortam oluşturuluyor.

2. Listenin ikinci sırasında banyo havlusu bulunuyor. Nemli ortamlar E.coli bakterisinin üremesi ve yaşaması için uygun ortam oluşturuyor.  E.coli bakterisi karın ağrısına ve kusmaya neden oluyor. Hastalığa karşı korunmak için banyo havlusunun 3 günde 1 değiştirilmesi gerekiyor. Misafirler için ise yeni havlu veya kağıt havlu konulmalıdır.

3. Üçüncü en kirli yer ise tuvalettir. Uzmanlar bakterilerin yaşadığınız ortama yayılmasını engellemek için sifonu her çektiğinizde kapağını kapatmanız gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde gözle göremeyeceğiniz bakterile etrafa dağılarak sağlığınızı tehdit edecektir.

4. Diş fırçasının bu listede olması sizi şaşırtabilir. Ancak Prof. Gerba diş fırçalarında yaşayan bakterilerin kişisel organizmalar olduğunu ve sağlığınızı tehdit etmeyeceklerini belirtiyor