Bebekler için uyku modelleri

İlk birkaç hafta pek çok bebek zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirir, her gece iki veya üç kez o da sadece beslenme için uyanırlar.

3-6 Aylık bebekler için Uyku:

Her bebek farklı bir büyüme hızına sahip olduğu için her bir bebeğin uyku gereksinimi de farklıdır. Bazı bebekler ışıklı ve sesli ortamları tercih ederlerken, bazıları ise daha çok karanlık ve sessiz ortamlarda uykuya dalabilirler. Bazı bebekler gece uykusundan çok gündüz uykusunu tercih ederler.

İlk birkaç hafta pek çok bebek zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirir, her gece iki veya üç kez o da sadece beslenme için uyanırlar. 3 aylık olduklarında pek çok bebek geceleri daha uzun sürelerde uyurken, gündüzleri daha fazla uyanık kalma eğilimindedirler. Yinede bebeklerin çoğu geceleri bir veya iki kere beslenme için uyanırlar.

Uyku saati alışkanlığı:

Bebeğinizin bireysel ihtiyaçlarına uyum sağlamalı ve her ikiniz için de en iyisi olacak bir uyku düzeni sağlamalısınız. Bazı bebekler kolaylıkla sakinleşirken bazıları da uykuya dalmak için yardıma ihtiyaç duyarlar. Mümkün olur olmaz bir uyku düzeni sağlamaya çalışın.

Beslenmeden sonra bazı bebekler genellikle rahatlar ve uykulu bir hal alırlar. Fakat bazı bebekler, aksine sık sık uyanır ve ancak bir kez daha beslendikten sonra uykuya dalarlar.Bazı ebeveynler ise beslenme veya oyundan sonra uykuyu kullanırlar. Bu düzeni uygulamaya gün boyunca devam ederseniz bebeğiniz geceleri daha az uyanabilir. Bu sayede bebeğiniz yavaş yavaş gece ile gündüz arasındaki farkı kavrayacaktır.Ninni söylemek, masal okumak ya da nazik bir masaj da faydalı olacaktır.

Bebeğinizi uyutmak:

Bebeğinizin rahatlaması ve uykuya dalmasını sağlamak zahmetli ve yorucu olabilir. Bu durumda soğukkanlılığınızı korumanız bebeğinize güven verecek ve rahatlamasını sağlayacaktır. Bebeğinizin uyuma alışkanlıkları sizin için çok yorucu ve rahatsız edici bir hal alıyorsa, çocuk doktorunuzun ve/veya pedagogların tavsiyelerine başvurun. Çünkü ebeveynlerin de uyku ihtiyacı önemlidir.

Pek çok yeni anne (ve baba!) çocuk sahibi olmanın en zor yanının kendi uyku düzenlerinin değişmesi olduğunu ileri sürerler. Yorgun düşmemek için bebeğiniz uyurken sizde uyumaya gayret edin. Telefonun fişini çekin ve fırsat bulduğunuzda dinlenin. Bu konuda arkadaşlarınız, akrabalarınız ve komşularınızın da yardımı büyük olabilir.

Aşağıda bebeğinizi sakinleştirebilmek için gerekli olabilecek bazı öneriler yer almaktadır

Bebek bezinin hala temiz ve kuru olup olmadığını kontrol edin.Bebeğinizi nazikçe ileri ve geri sallarken onu kucaklayın ve sakinleştikçe de hareketlerinizi yavaşlatın.Bebek arabanızı ileri – geri hareket ettirin. Arabayı zemindeki bir tümsek üzerinde ileri geri sallamayı deneyin.Ritmik olarak bebeğinizin poposuna-sırtına dokunun. Başlangıçta çabuk hareketlerle ve daha sonra bebeğiniz sakinleştikçe hareketlerinizi yavaşlatarak devam edin.Yorulmaya başladığınızda veya sıkıldığınızda bırakın ve başka bir şey deneyin.Müzik çalın.Bebeğinizin pozisyonunu değiştirin.Karın üstü yatırmaktan kaçının.Bebeğinizin ateşini kontrol edin çok yüksek ya da alçak olmamalı veya elbisesi çok sıkı olmamalı.Bebeğinize rahatlatıcı bir banyo veya yumuşak bir masaj faydalı olacaktır.Bebeğinize en sevdiği mamayı gösterin.Onu arabayla geziye çıkarın tabii bebek koltuğunda seyahat etmesi şartıyla. Kendinizi de pek yormamaya gayret edin.Son çare olarak ve çocuk hekiminizin tavsiyesiyle bebeğiniz bir emzikle sakinleşebilir. Dişlerinin henüz daha çıkmadan çürümesine yol açmamak için emziğini tatlı şeylerle tatlandırmayın.

6-12 Aylık Bebekler için uyku:

Pek çok bebek bir kez sakinleştiğinde iyi uyuma eğilimindedir. Fakat onu sakinleştirmek zor olabilir bebeğiniz sürekli olarak bir şeylere ihtiyaç duyan bir varlıktır. Dış dünyayı gözlemlemek, araştırmak ihtiyacındadır ya da sizden ayrı kalma endişesi duyar. Belki de bir oyuncağı bebeğinizin yatağında bulundurmak faydalı olacaktır. Bu sayede yatak odasının kapısını açık bırakıp odadan ayrılabilir ve bu sayede bebeğinizin sizin sesinizi rahatça duymasını sağlayabilirsiniz. Önemli olan bebeğinizin kendisini emniyette hissetmesi ve bu sayede onun için bir uyku düzeni geliştirebilmenizdir.

Bebeğinizi uyutmak:

Pek çok bebek ve çocuk için geceleri uykudan uyanmak normaldir fakat tekrar uykuya dalabilmeleri zor olduğunda bu bir problem haline gelir. Eğer uyku alışkanlıkları değiştikçe çocuğunuzu uyutmakta zorluk çekiyorsanız veya bebeğiniz gece uyanıp daha sonra tekrar uykuya dalamıyorsa, aşağıda yöntemlerden bazılarını deneyebilirsiniz.Yalnız, bu yöntemleri birlikte uygulamanın önemini ve birkaç hafta boyunca uygulanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bebeğinizin temiz, kuru ve rahat olduğunu ve hiçbir zaman gereğinden daha fazla ya da daha az giyinik olmadığından emin olun. İyi kalite ve çift katlı bir çocuk bezi geceler için iyi bir fikir olabilir.

Rahatlatıcı Uyutma:

Bu yöntem pek çok anne baba için uygulaması zor bir yöntemdir çünkü uyanık kalmaları için fiziksel bir nedenleri yoktur. Örnek: Kulak rahatsızlığı. Ve sizin, uyuyana kadar onun ağlama ve bağrışlarına dayanmanız gerekmektedir.

Bebeğinizi uyutmak yoğun çaba isteyebilir ve yorucu olabilir. Sizin soğukkanlılığınızın güven verici ve rahatlatıcı olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Aşağıda bebeğinizi uyutmak için hoşunuza gidebilecek birkaç öneri yer almaktadır

1. Bebeğinizi beşiğinin içine bırakın ve sonra da odayı 2-5 dakika için terk edin. Bu durumda bebeğiniz dikkatinizi çekebilmek için çığlık atmaya ve ağlamaya başlayacaktır.Bu durum bebeğiniz için olduğu kadar ebeveynler için de rahatsız edici bir hale gelebilir. Bebeğinizin oyuncağı olmak istemiyorsanız uyku saatinin geldiğini düşündüğünüzde

   Altı değişmiş ve ıslak değil  Karnı tok Gazı çıkartılmış ise ne kadar ağlarsa ağlasın, yanına gitmeyin ve uzaktan katılmamasına dikkat edin ayrıca 20 saniyeyi geçmeyen katılamaların bebeğinize bir zarar vermeyeceğini de aklınızın bir köşesinde bulundurun. Unutmayın bir dönem sonra yorgun düşecek ve uyuyacaktır. Eğer her ağlamasında yanına gidip kucağınıza alırsanız bunu hep deneyecek ve sallanmayı kucağa alınmayı isteyecektir.

2. Odaya geri dönün fakat ışıkları açmayın. Mümkün olduğu kadar göz temasını az kullanarak sessiz ve güven verici şekilde onunla konuşun. Bu şekilde bebeğinizi nazikçe yatıp uyumaya teşvik edin. Bebeğinizi kucağınızda yumuşak pış-pışlarla bir süre sakinleştirmeye çalışın. Ağlama ve hıçkırıklar yerlerini yavaş iç çekişler ve mırıldanmalara bıraktığında odayı tekrar bir 5-10 dakika için terk edin.

Eğer bebeğiniz hala uyumuyorsa, bu işlemleri odanın dışında kalma sürenizi aşama aşama uzatarak devam ettirin. En sonunda bebeğiniz size ihtiyaç duyduğu anlarda yanında olacağınızı fakat ağlamanın gürültü çıkarmaktan başka bir şey olmadığını anlayacaktır. Yukarıda belirtilen süreler sadece örnektir ve başlangıçta çocuğunuzu daha kısa süreler için yalnız bırakmanız gerekebilir.

İpuçları:

Bazı bebekler ebeveynler odaya geri girdiklerinde daha stresli bile olabilirler, bu yüzden odaya girmeden önce kapıdan, bebeğinizin uyuyup uyumadığını kontrol edin.Eğer bebeğiniz kusma ya da altını kirletme derecesinde stresli bir haldeyse bebeğinize konuşmadan ve ışıkları açmadan yaklaşın. Eğer mümkünse, onu bir kez daha uyutmayı denemeden önce beşiğin rahat ortamında altını temizleyip bezini değiştirin.Aynı kurallar bebeğinizi gündüz uykusunda uyutmada da geçerlidir fakat bir saat ya da civarında başarılı olamadıysanız çocuğunuzu kaldırın ve uyku düzenini uygulamaya bir sonraki uyku zamanında devam edin.Eğer bebeğinizin uyku probleminin, sizin başa çıkabileceğinizden büyük olduğunu hissederseniz, yardım ve destek almanın her zaman mümkün olduğunu hatırlayın. Çocuk sağlığı hemşirenize veya doktorunuza tavsiye için başvurabilirsiniz.