Bohem Giyim Tarzı

Bohem giyim tarzı denince akla özgür, rahat, salaş, dökümlü, bol, enerjik, renkli, bireysel giyim tarzı geliyor. Aslında Hippi giyim tarzı da bu kategoride sayılabilir. Her iki stilde de hürriyeti, kendini kasmamayı, genel geçer kurallar çevresinde davranmamayı, şu veya bu konuda ‘asi’ olmayı destekleyen bir yaşam felsefesi bulunmaktadır. Bohem tarzı giyim moda trendleri arasına girip tasarımcıların elinden çıkan parçalara dönüştüğünde temel özelliklerinden birini kaybediyor. Temelde 70’lerin özgür ruhunu yansıtan ve fazla para sarf etmeden oluşturulan bu basit, renkli ve rahat kıyafetler ünlü moda evlerinin kreasyonlarından biri olarak piyasaya sürüldüğünde işin içine özel ve pahalı kumaşlarla aksesuarlar, detaylı işçilikler vb. giriyor ve fiyatlar da cep yakacak seviyede olabiliyor.

Bohem Giyim Tarzı


Bohem Giyim Tarzı

Bohem stili giyimde ön plana çıkan parçaları sıralamak gerekirse uzun, salaş etek modelleri, patchwork etek çeşitleri, çingene elbiseleri, dökümlü keten kıyafetler, şalvar pantolon modelleri, bol kesim kot pantolonlar, işlemeli tunikler, etnik desenli bluz çeşitleri, tribal desenli kıyafetler, şal desenli elbiseler, kaftanlar, Şile bezi bluz modelleri hep bu kategoriye giriyor. Genellikle nötr renklerde, düz ve rahat ayakkabılar kullanılıyor; salaş etekler sonbaharda ve kışın çizmelerle, spor tarzda botlarla tamamlanıyor. Kilim desenli hırka çeşitleri, tıp işi yelekler, kat kat etekli elbiseler, fırfırlı etek modelleri de bohem tarzı giyim anlayışına uygun parçalar arasında. Boho stili kıyafetlerinizi rengarenk eşarp, fular ve şallarla; saç bantlarıyla, büyük şapkalarla, örgü kemerlerle destekleyebilirsiniz. Püsküllü elbise ve etek çeşitleri de bu tarza uygundur; aslında giydiğiniz her şeyin püskülleri veya saçakları olabilir; yeleğinizin, pantolonunuzun, çizmenizin vs.

Bohem Giyim Tarzı

Bohem Giyim Tarzı

Etnik desenli çanta modelleri, heybeler kullanabilirsiniz. İspanyol kol bluz ve İspanyol paça pantolon çeşitleri de bohem giyim tarzı için uygun parçalardır.

Bohem Giyim Tarzı

Bohem Giyim Tarzı

Aksesuarlara gelince; bohem veya hippi tarzı giyinmek istiyorsanız aksesuarları da abartabilirsiniz. Bileğinize renk renk kalın bileklikler dizebilirsiniz örneğin. İpten, deriden yapılmış bileklikler; boncuklu uzun kolye çeşitleri, büyük taşlı kolyeler, sallantılı küpe çeşitleri, tahta bilezikler serbest; takın ve serbestçe salınmaya başlayın.

Bohem Giyim Tarzı

Bohem Giyim Tarzı

Bol kesim desenli bir pantolon ve giyin üstüne delikli örgüden dökümlü bir bluz geçirin, dökümlü kumaşlardan yapılmış robadan elbise modellerine göz atın, yakadan ve göğüs altından büzgülü tuniklere bakının, kendinize rengarenk çingene etekleri bulun. Bel kısmı madeni figürlerle, zincirlerle süslenmiş bir etek alın, eteği düz bir penye bluz ve kot yelekle tamamlayın. Yakaları, etekleri fırfırlı bluzları aynı tarzdaki eteklerle beraber giyin. Bohem tarzı giyim uyumsuz olmak zorunda değil, birçok rengi birbirine uyduracak kombinler yaratmaya çalışın, eğlenceli olabilir.