Çocuklarda Yeme Problemi

Çocuğun sofraya oturtulması ayrı bir sorun, yemeğini bitirmesi ayrı bir sorundur. Yemek masasına getirtilemediği için kolaycılığa kaçıp TV karşısında yedirilmeye çalışılan, sokakta ya da bahçede oyun oynarken peşinde elinde bir tabakla dolaşan, arada ağzına kaşık sokularak beslenmeye çalışılan çocuklar vardır.

Çocuklarda Yeme Problemi

Çocuklarda Yeme Problemi

Anneler bir de bu yanlışları başkalarına çocuklarının yanında anlatırlar. ‘Başka türlü asla yediremiyorum’ diyerek ne kadar güçsüz olduklarını çocuklarına hissettirirler. Çocuk 6 aylık da olsa 1 yaşında da olsa bu konuşmaları anlar. Çocuk kendi istediği şekilde beslenmeye devam eder. Çünkü annesinin başa çıkamayacağını anlamıştır artık. Hele bir de annenin ya da babanın sevmediği bir yiğecek varsa çocuğun güzünden kaçmaz, o da aynı yiğecekten ya da başka yiyecekten iğrenmeye başlar.

Her ailede sofra kültürü olmalı sofraya ailece oturulmalıdır. Anneler çocuklarının mide ölçülerinin büyükleriyle aynı olmadığım unutmamalıdır. Çocuğun porsiyonunu küçük tutmalı, islerse yine alabileceğini söylemelidir. Tabağa çok konan yemek çocuğun midesinin bulanmasına bitirememe endişesi duymasına neden olur.

Çocuklarda Beslenme ve Yeme Sorunları