Doğum Sonrası Anne Bakımı

Lohusalık, hamilelik ve doğum dönemi kadar önem verilmesi gereken fizyolojik bir süreçtir. İşte bu dönemde dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda başlıklar halinde dikkatiniz sunuyoruz:

Doğum sonrası takip:

Özellikle doğumdan sonraki ilk bir saat, anne sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü uterusun gevşemesine bağlı tehlikeli kanamalar bu sürede görülür. Bu nedenle 15 dakikada bir nabız, tansiyon ve kanama kontrolü yapılır.

Doğum Sonrası Anne Bakımı

Anne, normal doğum sonrası birkaç saat içinde, sezaryen ile doğumlarda ise operasyonun ertesi günü en az iki kez yürütülür.

Doğum sonrası annenin hastanede ne kadar kalacağı konusunda katı kurallar yoktur. Eğer kolay bir doğum olmuş ve anne kendini iyi hissediyorsa 24-28 saat içinde eve gidebilir. Eğer sezaryen operasyonu veya müdahaleli doğum (vakum, forseps gibi) söz konusuysa 3-4 gün hastanede tutulmalıdır. Normal doğum sonrasında hemen, sezaryende ise 3. gün duş yapılabilir.

Doğumdan sonra genital organların bakımı:

Doğumdan sonra genital bölge her gün sık aralıklarla temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır. Eğer dikiş varsa antiseptik solüsyonlar kullanılmalıdır.

– Lohusalık döneminde Göğüs ve göğüs başı bakımı:
– Lohusalıkta Beslenme ve egzersiz:
– Doğum sonrası depresyon:
– Doğum sonrası hamilelikten korunma:

Yazının tamamını okumak için: https://www.bayan.info/dogum-sonrasi-bakim.html