Dünyanın En Güçlü Sistemi

Hatırlayanlar bilir, geçtiğimiz aylarda Çinliler süper bilgisayarlar listesinin liderliğini Tianhe-1A ile ele geçirmişlerdi. Tianhe-1A, 2.6 Petaflops ile anında birinci sıraya yükselmişti.

Bugün bu listedeki sıralama yine değişti. Riken Kobe enstitüsünde kurulu olan K Computer, 8 Petaflops işlem hızı ile dünyanın en güçlü süper bilgisayarı unvanını aldı.   

K Computer, Tianhe-1Anın dışında, Amerika Birleşik Devletlerinin enerji bakanlığında duran Jaguar (1.75 Petaflops), Çinli Nebulae (1.27 Petaflops) ve Tokyo Teknoloji Enstitiüsünde duran Tsubame 2.0 (1.19 petaflops) adlı süper bilgisayarlara da ciddi bir fark attı.  

/

  Sekiz çekirdekli 80.000 işlemciye sahip olan K Computer, Fujitsu tarafından tasarlandı.

Süper bilgisayarlar listesi son yıllarda epey hızlı değişiyor. 2008 yılında Los Alamos National Laboratorynin Roadrunner adlı sistemi ilk kez Petaflops sınırını geçmişti.

Günümüze baktığımızda, Petaflops sınırını geçen on adet süper bilgisayar görüyoruz. Roadrunnerın, 3 yıl içinde 10. sıraya düşmesi süper bilgisayarların inanılmaz bir hızla geliştiğinin en güzel kanıtı.

/

K Computer kendinden öncekilere önemli bir fark attı

Top 500 Listesinden Notlar

Top 500 listesinde yer alan süper bilgisayarlar genelde bilimsel araştırmalarda (75 adet) kullanılıyor. İkinci sırada finans uygulamaları yer alıyor (36 adet). Hizmet alanı (33 adet), internet (23 adet) ve askeri amaçlar (20 adet) da diğer kullanım alanlarını oluşturuyor.

Listeye baktığımızda, IBM %42lik oranla en çok yer alan marka. Ülkelere baktığımızda ise Top 500 listesinde ABDnin 256, Çinin 62, Almanyanın 30, İngilterenin 27, Japonyanın 26 ve Fransanın 25 adet süper bilgisayara sahip olduğu görülüyor.

::