En İyi Zeytinyağı Hangisi

Zeytinyağı tağşiş yani içine karışımlar yapılarak zeytinyağı diye sahtekarlıkla satılabilen, diğer bir deyişle karıştırılabilirliği en çok yapılan gıdalardan birisidir. Tağşişli zeytinyağı ise sadece laboratuvar ortamında gelişmiş analizler sonucu ancak anlaşılabilmektedir. En İyi Zeytinyağı Hangisi sorusuna çeşitli cevaplar veriliyor. Ben anlarım diyen, buzdolabına koyarım donarsa gerçektir diyen, rengi yeşilse gerçektir diyenlerle malesef ki aksini söylememiz icab ediyor. Zeytinyağı sogukta “donabilir” !! Fakat donma asla gerçeklik ve kalite kriteri değildir!! Sebebiyse; zeytinyağının donmasının karakteristik özelliğine göre değişkenlik gösteriyor olmasıdır. Her bölgede kendine özgü bir zeytin cinsi ve o bölgenın özelliklerini taşıyan karakteristik özellikleri vardır, bu da Hatay’daki “halhalı” cins zeytinin yağının donma derecesi ile Balıkesir/Burhaniye’deki “ayvalık” cinsi zeytinin yağının donma derecesi farklılık gösterebilir.

En İyi Zeytinyağı Hangisi

Zeytinyağı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yağın rengi de aynı şekilde kalite kriteri değildir; karakteristik özelliğine, işleme şekline, zamanına ve zeytin cinsine göre farklılık gösterebilir.

Konunun başına döndüğümüzde tüketici olarak asla markasız tenekede, plastik petlerde, pazar yerlerinden, özellikle yaz aylarında yol kenarı tezgahlarından zeytinyağı almamanız gerekmektedir. Markalı, koyu renkli cam şişelerde ya da tenekelerle, sertifikalı, kendisini garanti etmiş butik, yani kendi bahçelerinin ürününü pazarlayan işletmelerden ürününüzü alırsanız kaliteli zeytinyağına ulaşabilirsiniz. Vergiye tabi ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığının denetimi dahilindeki bir işletmeden ürününüzü alırsanız, herhangi bir durumda karşınızda bir muhatabınız olur en azından.

Yazının Devamı: http://www.vs9.net/hangi-zeytinyagi-daha-iyi.html