Obama’dan onur nişanı alan Türk

California Üniversitesi’nde çalışan Prof. Aydoğan Özcan, genç bilim insanlarına verilen en yüksek onur nişanına layık görüldü

ABD’nin California Üniversitesi’nde (UCLA) nanoteknoloji üzerinde çalışmalar yapan genç bilim insanı Aydoğan Özcan, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülüyle onurlandırıldı.
Bu ödüller, Amerikan yönetimi tarafından bağımsız araştırma kariyerlerinin erken aşamalarındaki bilim insanları ve mühendislere bahşedilen en yüksek onur nişanı özelliğini taşıyor.
Başarılı ve çığır açıcı çalışmalarıyla ABD’de ve uluslararası alanda bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen Prof. Aydoğan Özcan, şimdi de ABD içerisinde bütün branşlardaki genç bilim insanları için en prestijli ödül olarak kabul edilen Genç Bilim İnsanları ve Mühendislik Başkanlık Kariyer Ödülü’ne hak kazanarak, başarılarına bir yenisini daha ekledi.
Ödüle bu yıl, aralarında Özcan’ın da bulunduğu toplam 94 araştırmacı layık görüldü.
Özcan’ın bu ödüle, ”biyolojik bilim ve tıpta önemli etki yaratma potansiyeline sahip yenilikçi optik teknolojileri ve sinyal işleme yaklaşımlarının geliştirilmesi ile az gelişmiş ülkelerde halkın sağlık ihtiyaçlarının ele alınmasına katkıları, optik bilim camiasına olan hizmetleri ve yetersiz hizmet alan azınlık öğrencilerine rehberlik ve destek”ten ötürü layık görüldüğü belirtildi.

Son derece mutluyum
Bu anlamlı ve prestijli ödüle dair duygularını AA muhabiriyle paylaşan Prof. Aydoğan Özcan, bu ödülün Amerika içerisinde bütün branşlardaki genç bilim insanları için en prestijli ödül olduğunu ve Beyaz Saray’da düzenlenen bir törenle takdim edildiğini söyledi.
UCLA’deki çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Özcan, üniversitedeki grubunun yoğunlaştığı alanlardan birinin merceksiz görüntüleme olduğunu söyledi.
Grubunda geliştirdiği, ”Gölge Görüntüleme Tabanlı Merceksiz Ultrageniş Hücre Görüntüleme Dizin Platformu” adı verilen teknolojinin, bir iki saniye içinde 100 bin civarında hücreyi aynı anda görüntüleme imkanı tanıdığını belirten Özcan, bunun en önemli özelliğinin çok yüksek bir hacme, çok hızlı bakabilmesi olduğunu, normal optik mikroskoplara göre 1000 kat daha hızlı olduğunu anlattı.
Yaklaşık 10-20 cm2’lik bir alanı değişik hücrelerin karakteristik imzalarını tanımak için aynı anda görüntüleyebildiklerini kaydeden Özcan, yaklaşık 5 ml’lik bir hacimdeki değişik hücreleri karakterize edebilen bu teknolojinin, özellikle TeleHealth uygulamaları için çok önemli olduğunu söyledi.