Yatırım Ajansı Almanyaya gitti Opel Ar-Ge teşvikleriyle ilgilendi

Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı Almanyada Opel Avrupa Başkanı Reilly ile biraraya geldi. Opel, yatırım konusunda kesin bir ifade kullanmazken, özellikle Ar-Ge yatırımlarına yönelik teşviklerle ilgilendiğini ortaya koydu

Yatırım Ajansı Almanyaya gitti Opel Ar-Ge teşvikleriyle ilgilendi

Levent Köprülü

Hükümetin Türkiyeye yeni otomotiv yatırımları çekilmesi konusundaki çabaları devam ederken, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile Opel Avrupa Başkanı Nick Reilly arasında uzun zamandır konuşulan görüşme de geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Reilly, görüşmede Opelin olası yatırımı konusunda net bir ifade kullanmazken, Ar-Ge teşviklerinin kendileri açısından dikkat çekici olduğunu ifade etti. 2001 krizinde Türkiyedeki üretim tesisini kapatmak zorunda kalan Opeli yeniden yatırıma davet etmek için Yatırım Ajansı Başkanı ile Opel Avrupa yönetimini biraraya getiren görüşme, nihayet ekim ayının ortalarında Almanyada gerçekleşti.

Okumaya devam et “Yatırım Ajansı Almanyaya gitti Opel Ar-Ge teşvikleriyle ilgilendi”

VATANDAŞ FİYAT BİÇTİ!

Türkiyede tüketicilerin elektrikli araçlara ilgisi yüksek olmasına rağmen %56sı bir elektrikli araç satın alacakları zaman en fazla benzinli otomobil ile eşit miktarda ücret ödeyeceklerini belirtiyor.

Hasan Aytekin

Deloitte tarafından yayınlanan “Elektrikli araçlarla ilgili gerçekler ve tüketici beklentileri” başlıklı rapor, Türkiyede ve tüm dünyada tüketicilerin, elektrikli araçların şarj süresinin kısaltılması, sürüş menzilinin uzatılması ve fiyatlarının düşürülmesine yönelik beklentileri olduğunu ortaya koydu. Rapor ayrıca Türkiyedeki tüketicilerin yarısından fazlasının elektrikli araca ancak benzinli otomobiller kadar para ödeyebileceğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılanların %85inden fazlası, elektrikli araç satın alırken veya kiralarken, sürüş menzili, şarj kolaylığı ve şarj maliyet özelliklerinin tümünün “son derece önemli” ya da “önemli” olduğu görüşünde.

Kuzey, Orta ve Güney Amerika, Asya ve Avrupadaki 17 ülkede 13 binden fazla tüketicinin görüşlerini içeren araştırmanın sonuçlarına göre, mevcut elektrikli araçlar sürüş menzili, şarj kolaylığı ve şarj maliyeti gibi faktörler açısından potansiyel tüketici beklentilerini karşılamıyor. Hükümet politikalarında bir yenilik, teşvikler veya petrol fiyatlarında önemli bir artış olmadığı sürece elektrikli araçların yaygın şekilde benimsenmesine 10 yıl uzağız.   

Türk tüketicisinin elektrikli araca bakışı

Raporda, Türkiyedeki katılımcıların %56sı, bir elektrikli araç satın alırken, en fazla benzinli otomobil ile eşit miktarda ücret ödeyebileceklerini belirtirken, %14ünün 2000 dolar, %10unun ise 1000 dolar daha fazla ödeme yapabileceği görülüyor. Ayrıca, Türk katılımcıların %94ünün elektrikli araca maksimum 30 bin dolar ücret ödeyecekleri belirtiliyor.

Herkes hazırda bekliyor

Rapora göre dünya genelinde tüketicilerin büyük bölümü elektrikli araca sahip olma konusunda ilk adımı atacaklarını ya da en azından elektrikli araç satın alma veya kiralama konusunda istekli olduklarını belirtiyor. Raporda, Türkiyede ilk adımı atacakların oranı %40 iken almaya isteklilerin oranının ise %50 olduğu kaydediliyor.