Doğum Sonrası Anne Bakımı

Lohusalık, hamilelik ve doğum dönemi kadar önem verilmesi gereken fizyolojik bir süreçtir. İşte bu dönemde dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıda başlıklar halinde dikkatiniz sunuyoruz:

Doğum sonrası takip:

Özellikle doğumdan sonraki ilk bir saat, anne sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü uterusun gevşemesine bağlı tehlikeli kanamalar bu sürede görülür. Bu nedenle 15 dakikada bir nabız, tansiyon ve kanama kontrolü yapılır.

Doğum Sonrası Anne Bakımı

Anne, normal doğum sonrası birkaç saat içinde, sezaryen ile doğumlarda ise operasyonun ertesi günü en az iki kez yürütülür.
Okumaya devam et “Doğum Sonrası Anne Bakımı”

Bebeğin cinsiyetini belirleyebilir miyiz?

BEbeğin cinsiyetini belirleyemeyiz. Ancak istatistikler ilginç gerçekler ortaya koyuyor…

Bebeğin cinsiyetini belirleyebilir miyiz?

Bebeğinizin cinsiyetinin ne olacağı döllenme esnasında belirlenir ve yumurta hücresini dölleyen spermin cinsine bağlıdır. Eğer X kromozomlu bir sperm yumurtaya ulaşırsa bebeğiniz kız olacaktır. Y kromozomlu bir sperm ulaşırsa erkek bir bebeğiniz olacak demektir.

Bebeğin cinsiyetini seçebilir miyiz?

Tarih boyunca insanlar bebeklerinin cinsiyetlerini nasıl etkileyebileceklerini araştırmışlardır. Ancak çoğu yöntem batıl inanç ve önyargılardan ibarettir. Fakat bazı ilginç gözlemler ve istatistikler de mecuttur. Ancak kesin olarak bebeğin cinsiyeti seçilemez.

Bebek cinsiyet istatistikleri

-İstatistikler ilk bebeğin erkek ve diğerlerinin kız olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

-Çift ne kadar genç ise erkek çocuk dünyaya getirme ihtimalleri o kadar artıyor. Yaş ilerledikçe aynı şey kız çocuklar için geçerli.

-Kel erkeklerin çoğunun erkek çocukları oluyor.

-Bir yıl arayla doğan bebekler genelde aynı cinsiyete sahip oluyor. Eğer aralarındaki yaş 3 yıl kadarsa genelde ters cinsiyete sahip oluyorlar.

-Kürtaj sonrasında kısa süre içerisinde hamile kalan kadınlar kız çocuk dünyaya getiriyor.