Banyomuzdaki En Kirli 4 Eşya

Arizona Üniversitesinde Mikrobiyoloji Profesörü olan Charles P. Gerbanın başkanlık ettiği bir grup uzman banyomuzda bulunan en tehlikeli eşyaların listesini yayınladı.

Banyomuzdaki En Kirli 4 Eşya


En çok bakterinin bulunduğu listenin hazırlanmasında en çok tanınan temizlik şirketlerinin fikirlerine başvuruldu.

1.Uzmanlar bir banyodaki en kirli yerin musluk olduğunu belirtiyor. Araştırmalar en çok bakterinin burada yaşadığını gösteriyor. Sürekli elle temas ve nem sayesinde bakterilerin üremesi için muhteşem bir ortam oluşturuluyor.

2. Listenin ikinci sırasında banyo havlusu bulunuyor. Nemli ortamlar E.coli bakterisinin üremesi ve yaşaması için uygun ortam oluşturuyor.  E.coli bakterisi karın ağrısına ve kusmaya neden oluyor. Hastalığa karşı korunmak için banyo havlusunun 3 günde 1 değiştirilmesi gerekiyor. Misafirler için ise yeni havlu veya kağıt havlu konulmalıdır.

3. Üçüncü en kirli yer ise tuvalettir. Uzmanlar bakterilerin yaşadığınız ortama yayılmasını engellemek için sifonu her çektiğinizde kapağını kapatmanız gerektiğini belirtiyor. Aksi takdirde gözle göremeyeceğiniz bakterile etrafa dağılarak sağlığınızı tehdit edecektir.

4. Diş fırçasının bu listede olması sizi şaşırtabilir. Ancak Prof. Gerba diş fırçalarında yaşayan bakterilerin kişisel organizmalar olduğunu ve sağlığınızı tehdit etmeyeceklerini belirtiyor

Bakteriden füze yakıtı yaptılar!

Bakteriden füze yakıtı yaptılar!

Hollandalı bilimadamları, ilkel bir bakterinin, füze yakıtı olarak kullanılabilecek bir maddeyi doğal olarak üretebilen bir protein kokteyli geliştirdiğini tespit ettiler

Biyologlar, birkaç yıl önce “Kuenenia stuttgartiensis” bakterisinin, oksijene ihtiyaç duymadan, suyu kirleten maddelerden olan ammonyumu azot gazına çevirebildiğini ortaya çıkarmışlardı.

“Annamoks” adı verilen bu tip bakteriler, atmosferdeki azotun yüzde 30 ila yüzde 50’sini üretebildiğinden okyanus bilimciler, iklim bilimciler ve su arıtma uzmanlarının büyük ilgisini çekiyor.

Bu bakteriler, su arıtma tesislerinde bir süredir kullanılıyor.

Hollanda’nın Radboud Üniversitesi’nde görevli mikrobiyolog Profesör Mike Jetten ve ekibi, K. stuttgartiensis bakterisinin aynı zamanda füzelerde yakıt olarak kullanılan bir kimyasal madde olan hidrazini (N2H4) üretmek için de ammonyumu kullandığını gördüler.

Mike Jetten, idrarda bolca bulunan bu azot oluşumundan füze yakıtı üretilmesi konusuna Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) büyük ilgi gösterdiğini belirtti.