Şirketler en değerli varlığını nasıl korur?


Data ve bilgi günümüzü iş dünyasında en kıymetli kurumsal varlıklar dolayısıyla onları korumak da en önemli konulardan biri

3-5 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde, Bilişim Zirvesi 2011 kapsamında düzenlenen “Kaspersky Lab IT Security Day” etkinliğinde,kurumların karşılaştığı sorunlar ve güvenlik tehditlerini masaya yatırıldı. Bilişim güvenliği alanından Türkiye’nin sayılı uzmanlarının katıldığı panelde Ciner Medya Grubu’nu IT Altyapı Müdürü Barış Akbaş temsil etti.

Toplantıda kurumsal güvenliğin nasıl sağlanacağı, kurumların bilgi sızıntılarını nasıl engelleyeceği ve dışarıdan yapılacak saldırılara karşı neler uygulanabileceği tartışıldı.

Kaspersky Lab Ortadoğu ve Türkiye Yönetici Direktörü Tarek Kuzbari’nin açılış konuşması ile başlayan etkinlik bilişim güvenliği konuları gözden geçirildi. Kaspersky Lab Türkiye Kurumsal Ürünler Satış Müdürü Umut Güler, “Kaspersky Endpoint Security 8 lansmanı”, Kaspersky Lab, Gelişen Pazarlar; Kıdemli Teknik Müdür Kirill Suvorov “Sıradakine hazır mısınız?” ve Kaspersky Lab EEMEA Küresel Araştırma ve Analiz Takımı Kıdemli Virus Analisti Denis Maslennikov “İşiniz tehdit altına!” konularında birer sunum yaptı.

Umut Güler’in moderatörlüğünde düzenlenen, “Kurumlarda BT tehditleri ne seviyede, ne gibi önlemler alınmalı? konulu panele ise İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Çetin Kaya Koç, Ciner Yayın Grubu IT Altyapı Müdürü Barış Akbaş, Infonet Genel Müdürü Taner Özdeş ve Medyasoft Genel Müdürü İhsan Taşer panelist olarak katıldı.

Panelde Ciner Yayın Grubu IT Altyapı Müdürü Barış Akbaş, çok sayıda kullanıcı ve dağınık lokasyonlar içeren kurumlarda karşılaşılan güvenlik tehditleri ve yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi vererek alınan önlemlerden bahsetti. Öncelikle bilgi güvenliği yönetim sisteminin meydana getirilmesinin altını çizen Akbaş, 4 tip güvenlik başlığına değindi.

Etkinlikte ayrıca, kurumların BT konusuna yaptığı yatırımların daha da artırılması gerektiği, kurumların maruz kaldıkları tehlikelerin artmaya devam ettiği bu nedenle de BT departmanlarının işletme için en doğru çözümü tercih etmesi gerektiği üzerinde duruldu. Kurumların yatırım bütçeleri konusunda da bilgi alışverişinde bulunuldu.