Genç Mühendisler BESTte Terleyecek

Avrupa Teknoloji Öğrencileri Birliği (BEST), teknoloji konusunda eğitim gören 104 öğrenciyi, 1-11 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesinde yapılacak olan yerel yarışmalar da dahil olmak üzere toplam 13 ulusal ve bölgesel yarışmanın izlediği BEST mühendislik yarışmalarının finali Avrupa BEST Mühendislik Yarışmasında (EBEC) bir araya getiriyor.

Avrupanın en yaratıcı genç beyinlerinden çıkacak yeni fikir ve çözümlerin ortaya konulacağı BEST Mühendislik Yarışmasında her biri 4 kişiden oluşan hem bölgesel hem de ulusal yarışmalarda kendini kanıtlamış toplam 26 takım gerçek mühendislik sorunlarını çözecek. Öğrenciler “Takım Tasarımı” (somut bir prototip ile pratik çözüm) ve “Vaka Analizi”  gerçek sorunlara varsayımsal çözümler) olmak üzere iki farklı alanda yarışacak.

/

EBEC 2011in destekleyicilerinden biri olan Kaspersky Lab ise “Vaka Analizi” kategorisinde yarışmacılara, kendi çalışma alanlarıyla ilgili, zorlu görevler verecek.

İTÜ ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) tarafından desteklenen yarışma, Avrupanın en iyi öğrencilerinin mühendislik gelişimi konusundaki potansiyellerini, EBEC 2011 kapsamında ortaya çıkarmasını sağlayacak.

BEST İstanbul tarafından, uluslararası bir takım ile koordineli olarak düzenlenen yarışmanın üçüncüsü geçtiğimiz yıl Romanyanın Cluj-Napoca kentinde düzenlenmişti. Toplam 10 şirket tarafından desteklenen etkinliğe Avrupanın çeşitli teknik üniversitelerinden ve 14 farklı ülkeden 100ün üzerinde öğrenci katılmıştı.

BEST, siyasi bağları olmayan ve kar amacı gütmeyen mühendislik, teknoloji ve bilim öğrencileri kuruluşu olarak ana faaliyetlerini koruyarak ve geliştirerek bir milyondan fazla öğrenciye ulaşıyor, onlara profesyonel gelişim ve kariyer desteği sağlıyor.

BEST hakkında daha fazla bilgi almak için  BEST Avrupa Mühendislik Yarışması hakkında daha fazla bilgi almak için Yazan: SDN –  

Tabletten Kart Bilgisi Çalmak Çok Kolay

Mobil cihazların kullanımın artması insanların alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Artık kullanıcılar, alışverişlerini bu mobil cihazlar üzerinden yapıyorlar.

Haliyle tüm kredi kartı bilgileri bu cihazlarda saklanıyor. Bu konuda en çok kullanılan ödeme cihazı Square ise hackerların hedefi haline geldi.

Bilgiler Nasıl Çalınıyor?

/

Program kredi kart bilgilerini ses dosyası olarak şifreleyerek, internet üzerinden yolluyor. Ancak hackerlar ele geçirdikleri ses dosyalarını, mikrofon ve 100 satır kodluk bir programla kırmaya başardı.

Ses dosyası mikrafon tarafından tekrar kaydedilirken program ise gerekli bilgileri kırıyor ve onları yazı haline getiriyor. Black Hat adlı güvenlik şirketi sistemin bu açıklarını hazırladığı sunumla basın  mensuplarına tanıttı.

Square programcıları henüz bu iddiaları yanıtlamadı ancak sistemin değişmesi bekleniyor.

::

Güney Kore Saldırısına Uzman Yorumu

Son 24 saatte, Güney Koredeki 35 milyon SK Comms kullanıcısının bilgilerinin çalındığına dair yorumlar yapıldı. SK Comms bölgedeki sosyal ağ iletişimi, cep telefonları ve anında mesajlaşma hizmetlerinin en büyük servis sağlayıcısı. Her ikisi de SK Commsun altında olan Nate Portal ve Cryworldde hesapları bulunan kullanıcılar, veri sızıntısından nasiplerini aldılar.

SK Comms Veri Kaybı

SK Commsun sunduğu hizmetlerin içeriğinde servis sağlayıcısı pek çok diğer firmanın aksine kullanıcının güvenliğini, en yüksek düzeyde öneme sahip olan kişisel bilgiler de dahil olmak üzere korumayı taahhüt ediyordu. Fakat ne yazık ki, alınan önlemler veri kaybı yaşanmasının önüne geçemedi. Çalınan bilgiler kullanıcıların adlarını, e-posta adreslerini, iletişim bilgilerini ve hatta kan gruplarını bile içeriyordu.

Güney Koredeki çevrimiçi manzara gerçekten ilginç ve bize bu olayın etkisi ile ilgili bir fikir verebilir. Ülkenin internet kullanım oranı yüksek ve internet hızı da Güney Korede yaygın olarak kullanılan mobil çevrimiçi bankacılık işlemleri gibi hizmetleri yürütebilmek için yeterince hızlı. Eğer kullanıcılar bütün çevrimiçi hesaplarında aynı şifreleri ve aynı bilgileri kullanıyorlarsa, siber suçluların da fazla yaratıcı olmalarına gerek kalmadan bu bilgeleri ele geçirmeleri mümkün.

Tüm bu olanlardan sonra, SK Comms veri kaybından etkilenen kullanıcılar için bazı tavsiyelerde bulundu. Aynı zamanda bu bildirilerinde, kullanıcılarının başlarına gelen bu olaydan dolayı çok üzgün olduklarını da eklediler. Daha fazla detaylı bilgi için:

Önceki Veri Sızıntılarından Alınabilecek Dersler

Bir kullanıcının dikkat etmesi gereken en önemli şey, her çevrimiçi hesabı için farklı şifreler kullanmaktır. Daha önceki veri sızıntısı olayları göz önüne alındığında bu kuralın hiç değişmediği görülebilir. Farklı şifreler yarattığınızda, her hangi bir hesabınızdan bilgi sızdırılmış olsa bile, diğer hesaplarınız için o anda bir kat daha güvenli durumda olursunuz.

Bu veri sızıntı, bu senenin en son bilgisayar korsanlıklarından bir tanesi. Şu ana kadar gördüklerimizden yola çıkarsak siber suçluların, sadece sistemlerdeki zayıflıkları aramak yerine hedef bir firma üzerine kapsamlı bir araştırma yapmaları gerektiğini görebiliriz. Saldırıda ilk hareket, bulunan açığa göre, bir şebekeye ya da bir sosyal bir atakla sağlanabilir. Bu açık altyapıdaki bir güvenlik boşluğundan ya da korunmadığımız için ortaya çıkmış olabilir ve siber suçlular da en uygun araçları kullanıp ağa girebilirler. Bundan sonra, kullanıcı hiçbir şey anlamadan bilgiler dışarı sızdırılabilir, ta ki siber suçlular istedikleri bilgilere erişene kadar .

::