İki BlackBerry PlayBook Al, Bir Öde

İki BlackBerry PlayBook Al, Bir Öde

iPad ile tablet pazarını oluşturan Appleın karşısında rakipler bir türlü dayanamıyor.

Geçemiyor demek isterdik fakat rakiplerin durumu iPade yakınlaşmaktan da çok uzaktalar.

Dün Motorola Xoomun üçüncü çeyrek rakamlarını açıklamıştık.

Bugün de kötü gidişatın göstergesi olarak yorumlayabileceğimiz bir haber BlackBerryden geldi.

RIM, BlackBerry PlayBook tableti için yeni bir kampanya başlattığını duyurdu.

Amerikada iş paketi olarak geçen kampanya da şirketler ya da çalışanlar iki adet BlackBerry PlayBook tablet alıp sadece birini ödüyorlar. Yani bir tanesi bedava oluyor. Ayrıca kampanyanın bitiş tarihi de 2011in sonuna kadar olarak belirlenmiş.

/

RIMin bu kampanyayla amacının tıpkı BlackBerry telefonlarda olduğu gibi tableti de çalışanlar arasında yaygın hale getirmek. Ancak iPadin her çeyrekte 10 milyonu geçen satış rakamına bakarsak henüz hiçbir tabletin pek de iddialı olamadığını görebiliriz. 

 

BlackBerry Kullanıcıları Azalıyor mu?

Firmaların 3. çeyrek raporlarını açıklamasıyla birlikte pazar payları da oluşmaya başladı. Geçen senenin üçüncü çeyrek raporlarına baktığımız zaman Apple ve RIM dışında bütün firmaların satışları artmış durumda.

Android kullanan markaların modellerini çoğaltmasından dolayı birçok markada geçen seneye göre büyük bir artış söz konusu. Androidin yükleşinin yanı sıra geçen seneyle kıyaslandığında Apple ve RIMde düşüş var. Apple, yüzde 26dan yüzde 20ye düşmüş. Yüzde 6lık düşüşün sebebi olarak yeni telefon modelinin üçüncü çeyreğe yetişmemiş olması gösterilebilir.

/

RIM tarafında ise büyük bir düşüş söz konusu. BlackBerry modellerinin piyasada artık pek tutulmadığını yüzdelerden anlayabiliyoruz. Geçen sene aynı periyotta yüzde 24 olan RIMin 2011de yüzdesi 9a kadar gerilemiş. Bu da diğer büyük markaların epey arkalarında kalmasına yol açmış.

 

RIM, BlackBerry BBXi Tanıttı

RIM, BlackBerry BBXi Tanıttı

Research In Motion, BlackBerry DevCon Americas 2011de, kullanıcıları, cihazları, içerikleri ve hizmetleri birbiri ile bağlantı kurması için BlackBerry platformunun ve QNX platformunun en iyilerini bir arada sunan gelecek nesil mobil platformu BlackBerry BBXi tanıttı.

RIM buna ek olarak, BlackBerry akıllı telefonları ve tabletleri için WebWorks, BlackBerry PlayBook için Native SDK ve BlackBerry PlayBook OS 2.0 Betada Android uygulamalarını destekleyen bir dizi geliştiricilere yönelik araç güncellemelerini de duyurdu.

RIM ayrıca geliştiricilere BlackBerry uygulamalarını hem bugün hem de gelecekte nasıl geliştirip bundan nasıl fayda sağlayabilecekleri konusunda bilgiler paylaştı.

RIM Başkanı ve Co-CEOsu Mike Lazaridis Günde yaklaşık 5 milyon BlackBerry uygulamasının indirilmesine paralel olarak müşterilerimiz BlackBerryyi geliştiriciler için en kârlı platformlardan biri haline getirdi diye konuştu ve sözlerine şöyle devam etti: BlackBerry ve QNX platformları gelecek nesil BBX platformuna geçerken, geliştiricilere DevConda daha zengin uygulamalar geliştirmeleri için gereken araçları ve akıllı telefon ve tablet uygulamalarını en iyi şekilde nasıl geliştireceklerine dair yol gösteriyoruz.