Otobüs tesisine traktör hattı

Geçtiğimiz günlerde 600 bininci traktörünü üreten Türk Traktör talebe yetişemedi, Otokarın Adapazarı tesislerine 10 bin adetlik ek üretim bandı kuruldu

Otobüs tesisine traktör hattı

Koç Holding bünyesinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın da katıldığı törenle 600 bininci traktörünü üreten Türk Traktör iç ve dış pazarlardaki artan talebe yetişemeyince, Otokardan üretim desteği almaya başladı.Fiat Grubuna bağlı CNH Global NV ile ortaklığı bulunan Türk Traktör, sessiz sedasız büyümesine devam ederken üretim tesisine de ikiye çıkarttı. Üstelik bunun için ekstra bina yerine, otobüs ve minibüsün yanı sıra savunma sanayine  zırhlı araç üreten kardeş şirket Otokarın Adapazarı tesisinden yararlandı.

 

“Avrupada ikinciyiz”

 

Koç Holding Diğer Otomotiv Grubu Başkanı ve Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen, iç ve dış pazarda müşterilerin traktör ihtiyacını karşılayabilmek için Koç Holding şirketlerinden Otokarın Adapazarı fabrikasına ek traktör hattı açtıklarını söyledi. Önen, “Ankara fabrikamızın yıllık üretim kapasitesi 35 bin adet ama yetmiyor. 2007de kapanan ve Otokar bünyesine geçen Adapazarındaki Otoyol fabrikasına traktör bandı kurduk. Yıllık 10 bin adetlik kapasite sağladık” dedi. Traktör işinin hızlı büyüdüğünü anlatan Önen, “Ülke üretimi açısından Hindistan ve Çin öndeler. Ancak Türkiye, Almanyanın ardından Avrupanın ikinci büyük üreticisi haline geldi” ifadesini kullandı.

 

Model de geliştiriyor

 

Türk Traktör, yılda 35 bin adet traktör ve 25 bin motor üretme kapasitesine sahip. İlk ihracatını 1979da yapan Türk Traktör, tasarım ve geliştirmesini de yaptığı traktörleri ABD?dahil 65 ülkeye ihraç ediyor. CNH (Case New Holland) ile iki yıl önce başlatılan ihracat odaklı “utility traktör” projesi de geçen ay tamamlanıp üretime alındı. Böylece tesisin dünya pazarlarına ürettiği platform sayısı iki oldu.Türk Traktör, 2011in ilk 6 ayında 3 bin 311 traktör ve 2 bin 844 motor ihraç ederken, aynı dönemde yurt içine de 16 bin 982 adet traktör sattı

Google Ve Çinin Savaşında Yeni Cephe

Geçtiğimiz yıl içerisinde tarihte örneği görülmemiş şekilde soğuk savaşa giren Çin ve Googleın arasındaki çatışmalar bir türlü bitmek bilmiyor.

Dünyanın en kabalık devletiyle, en güçlü internet şirketinin soğuk savaş ilan etmesi tarih kitaplarına şimdiden geçti bile. Çinin Googleı yasaklamasıyla başlayan süreç, siber savaş ve hacker saldırılarıyla devam etti.

Amerikanın bile diplomatik anlamda karıştığı yasak hareketi, dünya kamuoyunda büyük yankı bulunca yaklaşık iki üç haftalık bir sürecinden ardından Çin yönetimi geri adım attı ve Googleın servislerine erişimi tekrar açtı.

Ancak bir devlete kafa tutacak kadar güçlenen Google ile tüm dünyaya meydan okuyan Çinin çatışmaları durmadı.

Yaklaşık 6 aydır halka yansıtılmadan devam eden gizli sanal savaş bugün itibariyle tekrar sıcak çatışmalara dönüştü. Google sözücüsü düzenlediği basın toplantısıyla Çini Gmail hizmetini engellemekle suçladı.

Google Çini Yasakçılıkla Suçluyor

/

San Franciscoda açıklama yapan Google teknik olarak bir sorun yaşanmadığı halde Çinde Gmaile erişimin mümkün olmadığını açıkladı.

Google yaptığı basın toplantısında, bunun kesinlikle hükümet yasağı olduğunu ve kanunsuz bir eylem olduğunu belirtti. Geçtiğimiz Mart ayında başlayan Google savaşından sonra ülkede YouTube, Facebook ve Twitterda yasaklanmıştı.

Çin hükümeti Googledan bazı arama sonuçlarını kısıtlamasını talep etmiş ancak internet devinden olumsuz yanıt almıştı. Kısa sürede diplomatik krize dönüşen bu durum üst üste gelen yasaklar ve Çinin internet yasalarının değişmesiyle devam eden bir süreci başlattı.

::

Siber savaş için acil asker aranıyor

Çin ordusu, olası bir siber savaşa hazırlıkları hzılandırdı

Financial Times gazetesinin haberine göre Çin ordusu, bilişim teknolojisiyle ilgili hizmetler veren şirketleri olası bir siber savaşa hazırlıyor. Bu tür firmalarda çalışan Çinliler, Çin ordusu tarafından siber saldırı birimleri şeklinde örgütleniyor. Sıradan şirketlerde çalışırken Çin Ordusu tarafından seçilerek oluşturulan birimlere yazdırılan bilgisayar uzmanlarının 30 yaşın altında olduğu söyleniyor. Çin ordusu tarafından asker kabul edilen bu uzmanların böylece ikinci bir işi de olmuş oluyor. Sadece Hengşui’de bu askeri birimlere bağlı olarak çalışan 5 bin bilgisayar uzmanı olduğu söyleniyor. Oluşturulan askeri birimlerde görevlendirilenler günlük yaşamlarında normal işlerini yapıyorlar. Ancak gerek duyulduğunda bilgisayarlarını silah olarak kullanabilme yetkisine sahipler.

AKADEMİSYENLERDEN SEÇİLİYOR
Bu siber askerler ‘Siber Savunma’ adı altında oluşturulan birimlerde görev yapıyor. Çin ordusu bu siber askeri birimleri sadece şirketlerdeki personellerden değil üniversitelerdeki öğrenci ve akademisyenlerden de seçiyor. Geçtiğimiz yıllarda ABD başta olmak üzere birçok devlet ulusal bilgisayar ağlarına yönelik siber saldırılar düzenlendiğini iddia etmişti. Saldırıya uğrayan bir çok devlet de Çin’i bu olanlardan sorumlu tutmuştu. Saldırıyı gerçekleştirenlerin Çin ordusunun kurduğu bu yarı askeri birimler tarafından yapılmış olabileceği tahmin ediliyor. Ancak uzmanlar bu saldırıların Çin tarafından yapıldığının kanıtlanmasının son derece güç olduğunu söylüyor.