Bağışıklık sisteminiz kışa hazır mı?

Çoluk çocuk ailece hasta olmadan, sağlıklı bir kış geçirebilmek için vücudun bağışıklık sistemini desteklemek şart!


Kış geldi, havalar soğudu. Vücudun askerleri olarak tanımlanan bağışıklık sistemini hem çocuğunuz hem de kendiniz için kışa hazırladınız mı? Ne zaman vitamin almak gerekiyor, hangi vitaminleri nereden, nasıl, hangi miktarda alırsak sağlıklı bir kış geçirebiliriz?

Dr. Hayri GözlükgillerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Sert kış kapımızda… Hepimiz aksırmaya, hapşırmaya başladık. ‘Grip mi, nezle mi, soğuk algınlığı mı yaşıyoruz sorularına yanıt ararken bir yandan da vücut bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilmek için çareler arıyoruz. Çoluk çocuk ailece hasta olmadan, sağlıklı bir kış geçirebilmek için vücudun bağışıklık sistemini desteklemek şart!

Çocuk gelişiminde bağışıklık sisteminin önemi nedir?

Bağışıklık sistemi ya da bağışıklık ‘koruyuculuk sistemidir.
Okumaya devam et “Bağışıklık sisteminiz kışa hazır mı?”

Ebeveynlerin internetle ilgili bilmesi gereken 10 altın kural

Araştırma sonuçlarına göre internetteki en büyük tehdit çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalması…


Ebeveynlerin internetle ilgili bilmesi gereken 10 altın kural>

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESETin ebeveynlerle ilgili yaptırdığı global araştırmaya göre internet kullanıcılarının %53.7si, yani yarısından fazlası “çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalmasını” büyük bir tehdit olarak değerlendiriyor.

ESETin yaptırdığı araştırma, dünya  çapındaki internet kullanıcılarının, çocukların online dünyada karşılaştıkları potansiyel tehlikelerin büyük oranda farkında olduklarını ortaya koydu. ESET tarafından uluslararası araştırma kuruluşları Insites Consulting ve United Consultants firmalarına yaptırılan global araştırmadan elde edilen bulgulara göre internet kullanıcılarının yüzde 53.7si, çocukların uygunsuz içeriğe maruz kalmasını büyük bir tehdit olarak değerlendirdi. Yüzde 53,7nin ayrıntısına bakıldığında bunların yüzde 25.9u, uygunsuz içerikleri “en büyük tehdit”, yüzde 14.6sı “çok büyük tehdit” ve yüzde 13.2si “oldukça büyük bir tehdit” olarak nitelendirdi.Arjantinde Buenos Aires ESET merkezinin Farkındalık ve Araştırma Koordinatörü Sebastian Bortnik göre çocukların internette gezinirken tehlikelerden uzak kalmasını sağlamak için ebeveynlerin ve çocukların aklından çıkarmaması gereken bir kaç basit güvenlik kuralı var. Bortnik, yardımcı olabilecek 10 kuralı şöyle sıraladı:

Çocuğunuza bir kullanıcı adı açın: Çocuklarınızın bilgisayarlarında kendi kullanıcı adlarıyla kendi hesapları olmalı. Sistem yöneticisinin bir yetişkin olduğuna dikkat etmelisiniz.Antivirüs yazılımınızı güncel tutun.Gezinme kayıtlarını izleyin: Eğer silindiklerini farkederseniz, bu sizin çocuğunuzla oturup konuşmanızı gerektiren bir işaret olacaktır.Gözünüz web kamerasında olsun: Kullanılmadığında kapalı olduğundan emin olun.Çocuklarınızın sosyal ağlardaki ayarlarını kontrol edin: Herhangi bir kısıt olmadan herkese açık bir facebook duvarı çocuklarınızın güvenliği için ciddi bir risk oluşturur.Ebeveyn kontrol araçları kullanın: Bu araçlar ebeveynler için ciddi avantajdır. Hem internet browserlarında hem de antivirüs yazılımlarında bulunur. ESET Smart Security 5 zararlı içeriğe sahip web sitelerini engelleyebilen kullanışlı bir Ebeveyn Kontrol özelliğine sahip.Gizli bilgilerinizi internet üzerinden göndermeyin: Önemli bilgileriniz asla mail ile ya da online sohbet üzerinden istenmez. Dahası bankalar asla hesap bilgilerinizi ve şifrenizi istemez. Bu bilgiyi çocuklarınıza da öğretmeniz güvenlik açısından çok önemlidir.Rahatsız edici mesajları cevaplamayın: Çocuklarınız internet üzerinden rahatsız edici mesajlar aldığında bu mesajlara karşılık vermemeleri üzerine onları eğitmelisiniz. Genelde saldırgan mesajına cevap aldığında, çocuklara zarar verme isteği daha da artacaktır. Bu tür durumlarda ebeveynler devreye girmeli ve tekrarında gerekirse kanuni yollara başvurulmalıdır.Online dünyadaki her şey gerçek değildir: Güvenilir bir kaynaktan gelse bile internette yeralan her şeyin gerçek olmadığı çocuklara iyice anlatılmaldıır. Bugünlerde internette herhangi bir görüşü yayınlamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bu da insanların internetteki bir bilgiye inanması konusunda ne kadar dikkatli olması gerektiğini gösterir.Açık İletişim: Çocuklarınızla açık bir şekilde iletişim kurmanız onların güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir. Korkularını ve ilgi alanları paylaşmalarını cesaretlendiren bir politika izlemek onları cezayla baskı altına almaktan her zaman daha iyidir. Açık bir aile ortamı ve hem internette hem de yüz yüze açık iletişimde çocuğunuzun siber güvenliğini artırmak için son derece önemlidir.