Erken grip aşısına dikkat!

VİROLOJİ profesörü Selim Badur, Türkiyede grip mevsiminin ocak, şubat, mart aylarına kaydığını, buna karşın grip aşısının hiçbir Batı ülkesinde örneği olmadığı şekilde, ağustos sonunda piyasaya verildiğine dikkat çekti.


Prof.Dr. Badur, Tamamen ticari kaygıyla yapılıyor. Bu dönemde insanı aşılamanın yararı yok. Hatta yaşlılar için sakıncası var. Çünkü immün sistemleri zayıf, aşının bağışıklığı da 6-8 ayda geçiyor, etkisi kalmıyor. Şimdi aşılanma zamanı, aralık sonuna kadar da yaptırabilirsiniz dedi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Viroloji ve Temel Ümminoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Selim Badur, bir toplantı için geldiği İzmirde DHAya açıklama yaptı. Bilim dalı bünyesindeki laboratuvarının, Refik Saydam Enstitüsü Laboratuvarıyla birlikte Ulusal Grip Referans Laboratuvarı olarak görev yaptığını, 2007den beri de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da kabul edildiklerini belirten Prof. Dr. Badur, Ülke sağlık çalışanları olarak genellikle batı verileriyle konuşuyoruz. Oysa laboratuvarımızda 2004ten beri Türkiyeye grip virüsü ne zaman giriyor, ne zaman çıkıyor, ne zaman tepe noktası, pik yapıyor, ülkemizdeki dolaşımdaki virüsler birbirine uyuyorlar mı, virüsün özellikleri nedir, Türkiyedeki grip virüsleri antiviral dediğimiz grip ilaçlarından etkileniyor mu, hepsini saptıyoruz. Laboratuvarım 2007den beri de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Ulusal Grip Referans Laboratuvarı olarak kabul ediliyor. Bütün kullandığımız malzemeler de ücretsiz, DSÖden geliyor. Ülkemizde hiçbir Batı ülkesinde olmayan bir şekilde ağustos sonunda grip aşısı piyasaya çıktı. Türkiye artık eskisi gibi değil, kasım, aralık aylarında grip görülmüyor. Kasım, aralıkta solunum yolu enfeksiyonunda, nezlenin, soğuk algınlığının devrede olduğunu unutmamak lazım. Laboratuvar bulgularımızda gribin ocaktan sonra Türkiyede etkilili olduğunu, şubat, martta tepe noktasına çıktığını, ilginç bir şekilde nisan ve mayısta da devam ettiğini görüyoruz. İnsanları ağustos sonu gibi tamamen ticari kaygılarla erken dönemde aşılamanın bir yararı yok dedi.

AŞI YAŞLILARDA UZUN SÜRE ETKİLİ DEĞİL

Bunun sakıncası bile olduğunu dile getiren Prof. Dr. Badur şunları söyledi:Risk grubundaki yaşlıların, immün sistemleri zayıf, aşının bağışıklığı da 6-8 ayda geçiyor, etkisi kalmıyor. 70 yaşındaki bir kişinin ümmin sitemi bir erişkin gibi güçlü değil. O nedenle normal kişilerde bir yıl süren grip aşısının bağışıkılığı yaşlılarda o kadar sürmüyor. Eğer siz adamı ağustosta aşılarsanız, gribin pik yaptığı ocak şubatta etkisi azalmış oluyor. Dünyanın hiçbir yerinde ağustos ayının sonunda grip aşısı piyasaya verilmez ve uygulanmaya başlanmaz. Bu bizim ülkemize özgüdür ve tamamen ticaridir. Bir firma diğerinden bir hafta önce getirirse mal fazlası olarak depolara, eczanelere yığar ve piyasayı kapatır. Bu böyle giderse temmuz ayında grip aşısı çıkacak Türkiyede. Fransa bu yıl grip aşısını 9 Kasımda çıkarıyor, toplumunu da o gün için bilgilendiriyor. Bizde, aşıyı bir gün önce piyasaya vereyim demek, bizi komik durumlara düşürüyor, böyle olmaması gerekir.

PAÇAVRA HASTALIĞI TANIMI DOĞRU

Prof. Dr. Badur, risk gruplarının ağustos ve eylülde aşılanmalarının çok erken olduğu uyarısını yaparken, ekim kasımda aşılanmayanların aralık ve ocakta da rahatlıkla aşı olabileceklerini söyledi. Prof.Dr. Badur, Gribin mevsimi kaydığı gibi grip aşısının mevsiminin de bir iki ay oynamasının sakıncası yok dedi. Prof.Dr. Badur, gribi ayırt etmedeki en önemli iki klinik bulgunun 38.5un üzerinde yüksek ateş ile bunun ani başlaması olduğunu kaydetti. Prof.Dr. Badur, Bunların olması durumunda grip düşünülmesi gerekir. Ateşsiz ya da hafif ateş seyreden grip de vardır ama bu yüzde 9-10 kadardır. Halkın paçavra hastalığı tanımı çok doğru. Gribe yakalanan öyle işine gidemez. Nezlede, soğuk algınlığında işinize gidersiniz de grip de olmaz bu. Gripte yerinizden kalkamazsınız, gerçek grip odur diye konuştu.

10 YAŞLIDAN BİRİ AŞI OLUYOR

Prof.Dr. Badur, 65 yaş üstü, astım, diyabet gibi kronik hastalığı olanlara devletin ücretsiz grip aşısı sağladığını, ancak yüzde 10unun aşılandığını söyledi. Prof.Dr. Badur, 10 yaşlıdan biri aşılanıyor. Ya kendilerine böyle bir olanak tanındığını bilmiyor ya da biliyor, inanmıyor. Durumu saptamak için anketler yaptık. Gördük ki eğer yaşlı bir kişi gidip de doktoruna ücretsiz grip aşısı yaptırma hakkımız varmış dediğinde, doktor boşver, yaramaz derse aşı olmuyor. Ancak kişinin aklında olmasa da, eğer aile hekimi gidip yaptırın derse yaptırıyor. O yüzden bu konuda doktorların eğitilmesi gerek diye konuştu