Fujitsudan Yeni nesil Teyp Arşivleri

Fujitsu, rekabet ortamında büyümeye odaklanan şirketlerin veri yedekleme ihtiyaçlarına yönelik sunduğu ETERNUS LT20, LT40 ve LT60 teyp kütüphanelerini, yeni nesil teyp sürücüleriyle daha da güçlendirdi ( ).

Fujitsu bu yeni teyp sürücü teknolojisi ile hemen her ölçekteki işletmenin uzak ofislerindeki verinin yedeklenmesini kolaylaştıran ideal bir altyapı sunuyor. LTO-5 teyp sürücüleri, Fujitsunun kalitesini kanıtlamış giriş seviyesi ETERNUS veri depolama ve yedekleme sistemlerinin yazma ve yedekleme hızında dikkate değer bir artış sağlıyor.

Bu yeni sürücüler sayesinde sistemlere daha seri kayıt yapabilmek için ilave medya eklenmesine gerek kalmadığından veri depolama maliyetleri de aynı oranda azalıyor.

/

Yeni teknoloji, toplam depolama medyası ihtiyacında yüzde 63lere varan çok yüksek oranda ciddi bir tasarruf sağlıyor.

 

Fujitsunun yeni duyurusuyla birlikte artık mevcut sistemlerini güncellemek isteyen kullanıcılar, farklı seçenekler arasından istedikleri tercihi yapabilecekler. Yeni nesil LTO-5 teyp sürücüler, bir önceki LTO-4 sürücü modellerine göre iki, LTO-3 sürücülere göre ise dört kat daha fazla veri depolama kapasitesine sahip.

Bu nedenle 3 TBa kadar genişleyebilen depolama kapasitesi ile her LTO-5 teyp sürücüsü, kurumlara, çok daha az sayıda teyp medyasıyla çalışma olanağı tanıyor.

Küçük ve orta ölçekli şirketler, LTO-5 teyp sürücüleri ile mevcut arşiv sistemlerinde artık daha fazla veri depolayabilecek. Böylece veri depolama için genelde saklama alanı sıkıntısı yaşayan yöneticiler yeni sürücüler ile mevcut teyp sistemlerinin güncellenmesini öteleyebilecek.

Ayrıca kurumlar sistemlerin çalışması ve soğutma amaçlı kullanılan enerjiden de büyük bir tasarrufta bulunabiliyor ( ).

::

 

 

 

Türkiye E-Devletin Neresinde?

Ülkemizin e-devlet programına başlatmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. Peki Türkiyedeki kamu kuruluşları bu yatırımlar sayesinde ne adar büyük değişiklik gösterdi? Ankarada bugün yapılan Kamu Yarırına Teknoloji zirvesinde, Intel, Fujitsu ve Microsoft yöneticileri bu soruların cevaplarını tartıştı.

Yayınlanan raporlara göre Türkiye e-devlet kapısına geçişte büyük bir atmış durumda. Adelet, eğitim ve askeri hizmetlerdeki teknolojik altyapı yüzde 100 seviyesine ulaşmış durumda.

Türkiye Teknoloji Konusunda Neler Yapmalı?

/

Tapu ve Kadastro yönetimi yüzde 60 oranında e-devlete geçmiş durumdayken diğer devlet kurumlarındaki değişim süreci ise yüzde 40 civarında.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, ülkemizdeki e-devlet gelişiminin büyük bir hızda geliştiğini bu sayede vatandaşların ve devletlerin arasındaki ilişkinin de değişmeye başladığını açıkladı.

Konuşmasına devam eden Zaim, tamamlanmakta olan e-devlet altyapısıyla birlikte bireysel devlet hizmeti dönemine geçildiğini belirtti.

Devletin özel bir yazılım ekibi oluşturduğunu açıklayan Zaim çok yakında e-devletin yazılımsal bazda da hizmet vereceğinin altını çizdi.