Google Ve Çinin Savaşında Yeni Cephe

Geçtiğimiz yıl içerisinde tarihte örneği görülmemiş şekilde soğuk savaşa giren Çin ve Googleın arasındaki çatışmalar bir türlü bitmek bilmiyor.

Dünyanın en kabalık devletiyle, en güçlü internet şirketinin soğuk savaş ilan etmesi tarih kitaplarına şimdiden geçti bile. Çinin Googleı yasaklamasıyla başlayan süreç, siber savaş ve hacker saldırılarıyla devam etti.

Amerikanın bile diplomatik anlamda karıştığı yasak hareketi, dünya kamuoyunda büyük yankı bulunca yaklaşık iki üç haftalık bir sürecinden ardından Çin yönetimi geri adım attı ve Googleın servislerine erişimi tekrar açtı.

Ancak bir devlete kafa tutacak kadar güçlenen Google ile tüm dünyaya meydan okuyan Çinin çatışmaları durmadı.

Yaklaşık 6 aydır halka yansıtılmadan devam eden gizli sanal savaş bugün itibariyle tekrar sıcak çatışmalara dönüştü. Google sözücüsü düzenlediği basın toplantısıyla Çini Gmail hizmetini engellemekle suçladı.

Google Çini Yasakçılıkla Suçluyor

/

San Franciscoda açıklama yapan Google teknik olarak bir sorun yaşanmadığı halde Çinde Gmaile erişimin mümkün olmadığını açıkladı.

Google yaptığı basın toplantısında, bunun kesinlikle hükümet yasağı olduğunu ve kanunsuz bir eylem olduğunu belirtti. Geçtiğimiz Mart ayında başlayan Google savaşından sonra ülkede YouTube, Facebook ve Twitterda yasaklanmıştı.

Çin hükümeti Googledan bazı arama sonuçlarını kısıtlamasını talep etmiş ancak internet devinden olumsuz yanıt almıştı. Kısa sürede diplomatik krize dönüşen bu durum üst üste gelen yasaklar ve Çinin internet yasalarının değişmesiyle devam eden bir süreci başlattı.

::