Apple, 3D Harita Hizmeti Verecek

iOS cihazlarında Googleın harita hizmetini kullanan Apple, yeni bir harita hizmetiyle karşımıza çıkabilir. Çünkü Apple, İsveç asıllı teknoloji firması C3ü satın aldı.

C3 firması, yaptığı 3 boyutlu haritalar ile tanınan bir firma. Henüz tüm dünya için olmasa da hizmet verdikleri yerler için oldukça güzel gözüken 3 boyutlu haritalar yayınlıyorlar. Appleın C3ü alması da ilerde 3 boyutlu harita hizmeti vereceği olarak yorumlanıyor. Henüz satın alımla ilgili resmi bir açıklama yayınlanmadı fakat işlemin kesinleştiği belirtiliyor.

Ne zaman gelir?

Apple, firmayı satın aldı fakat akıllara gelecek en önemli soru ne zaman ve hangi modellere geleceği olacaktır. Buna en güzel örneği Siri ile verebiliriz. Siri firması bundan yaklaşık bir buçuk sene önce Apple tarafından alınmış, yine de kendi ismiyle iOS cihazlarda hizmet vermeye devam etmişti. Fakat iPhone 4Sin çıkışıyla birlikte Siri, firmanın ismiyle bir özellik haline gelmiş ve sadece iPhone 4Se özel olmuştu.

C3ün geliştirdiği 3 boyutlu haritaların da her iPhone için olmayacağını, hatta iPhone 4Se bile gelemeyeceğini söyleyebiliri. Belki de 3 boyutlu harita özelliği daha büyük ekrana sahip olmasından dolayı yeni iPad modeline gelebilir.

 

Google TVde Ortak Arayışı Devam Ediyor

Googledan televizyon dünyasına bomba gibi düşmesi beklenilen ve Dish Network, Sony ve Logitech ile önemli ortaklıklara imza atan Google TV adlı ürün, firmanın planlarına göre 2010 Sonbaharında piyasaya sürülecek. Fakat ne var ki firma şu sıralar ortaklık konusunda henüz aradığını bulabilmiş değil ve eğer yeterli ortaklık yapılacak firma bulunamazsa, ürünün piyasaya sürülmesi biraz daha uzayabilir.

 

/

 

Google TV kullanıcılara kablolu yayın izleyebilme ve aratbilme imkanı ile birlikte internet üzerindeki videoları gezebilme, video sitelerindeki kanalları normal kanal gibi izleyebilme ve internette gezinebilme imkanını sunmayı planlıyor. Şu zamana kadar firmanın resmi olarak anlaşma sağladığı en önemli yayın kanalları arasında ABC, CBS, Fox ve NBC bulunuyor. Oldukça ses getirecek bir proje olacağa benzeyen Google TVde işler nasıl ilerliyor, firma aradığı ortakları bulabilecek mi merakla bekliyoruz…

::

 

Google Fişi Çekti

Google Fişi Çekti

Geçen sene Şubat ayında büyük umutlarla kullanıma açılan Google Buzz servisi peşpeşe yaşanan güvenlik sorunları ve kendisini zorla Gmailin içine entegre etmeye çalışması sebebiyle büyük eleştiriler almış ve sosyal ağ kullanıcıları tarafından beğenilmemişti.

Belki biraz da gecikmeli olarak, Buzzın birkaç hafta içinde kapatılacağı Google’ın resmi blog sayfasında, Başkan Yardımcısı Bradley Horowitz tarafından duyuruldu.

Bunun dışında 15 Ocak tarihi itibarı ile açık kaynak kod aramaya olanak tanıyan Code Search servisi ve 2007de satın alınan Jaiku servisi de kapatılıyor.

Akademisyenlerin arama sonuçları üzerinde araştırma yapabilmeleri de iptal ediliyor.

Kullanıcıların kendi giriş sayfalarını oluşturabildikleri iGoogle hizmetinde de sosyal ağ özellikleri kaldırılıyor.

Ayrıca daha önce kapatılacağı duyurulan Google Labs servislerinin de bugün itibarı ile fişi çekildi.

Tüm bu kapatmaların tek sebebi olarak şirketin Google+a odaklanmak istemesi gösteriliyor.::