Facebooktan Hack İddialarına Sert Cevap

Sonyin yaşadığı büyük hack krizinden sonra Facebookun da aynı tehditle karşı karşıya olduğunu iddia eden Symantece ünlü sosyal ağdan cevap geldi. Symantec dün basına geçtiği bildiride Facebookun reklam sisteminde bulunan güvenlik açıkları nedeniyle, sistemin hack edilme şansının yüksek olduğunu açıklamıştı.

Facebook Ne Dedi?

Sosyal ağ kullanıcılarına ise şifrelerini değiştirme tavsiyelerinde bulunmuştu. İşte Facebookun bu iddialara verdiği cevap Konuyu gündeme getiren Symantece teşekkür ediyoruz.

Nitekim kendileriyle işbirliğine giderek konuya hızlıca açıklık getirmeye çalıştık. Ancak maalesef açıkladıkları sonuç raporunda bazı hatalar yer alıyor.

/

Yürüttüğümüz kapsamlı incelemenin sonucuna göre söz konusu durum sonucunda kullanıcılarımızın özel bilgilerinin üçüncü partilere aktarıldığına dair herhangi bir bulgu olmadığı ortaya konmuştur.

Öte yandan, açıklanan rapor, Facebook reklamverenlerinin ve developerlarının kullanıcı bilgilerinin temini ve paylaşımı yoluyla Facebook ilkelerinin ihlalini yasaklayan sözleşme yükümlülüklerine bağlı olduklarını da görmezden gelmektedir. Sonuç olarak, developer blog sayfamız (developers.facebook.com/blog) üzerinden duyurduğumuz değişiklik, Symantecin raporuna konu olan eski uygulama programlama arabirimini (API) devre dışı bırakmıştır.

::

Bu Kıza İnanmayın!

Güzel bir kızın arkadaşlık teklifi bir çok erkeği heyecanlandırır. Bir de bu kızla ortak arkadaşlarınız çok fazlaysa onun teklifini kabul etmeden önce bazı detaylara fazla dikkat etmezseniz

Güzellik ve ortak arkadaşların verdiği güven bir anda sanal dolandırıcıların eline düşmenize neden olabilir. Çünkü organize sanal suç örgütleri, ünlü sosyal ağların sistemlerini taklit ederek dikkatsiz kullanıcıları tuzaklarına düşürüyor.

Bu Kız Gösterdiğini Vermiyor

/

Size gelen bu e-postadaki teklife tıkladığınız zaman ya Facebookun sahtesi olan sitede login olmanız isteniyor ya da bilgisayarınıza fark etmeden casus programlar yükleniyor.

Bu tarz sahte mesajların başka farklı versiyonlarında ise hesabınızın sahte olduğuna dair şikayet aldık, lütfen bu mesaja cevap verip gerçek kullanıcı olduğunuzu ispatlayın yoksa sizi Facebooktan sileceğiz diye bir mesaj alıyorsunuz.

Eğer sorulara doğru cevap verirseniz hesabınız kötü niyetli kişilerin eline geçiyor. Sosyal ağlardaki güzel kızların tekliflerine karşı dikkatli olun.

::