Dev uzay projesi başladı

Dev uzay projesi başladı

Çin’in uzay tarihi açısından önemli bir adım olarak kabul edilen ve ülkenin kalıcı olacak insanlı uzay istasyonu programının ilk adımı olan Tiangong-1 modülü fırlatıldı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, Çince’de “Cennetteki Saray” anlamına gelen Tiangong-1’in 8,5 ton ağırlığında olduğu belirtilirken, Çin’in insanlı uzay programı sözcüsü Vu Ping mekiğin bir uzay istasyonu kurulması ve işletilmesi için önemli bir teknik işlemi gerçekleştirmek için gönderildi.

Vu, “Cennetteki Saray’ın” fırlatılmasıyla birlikte Çin’in 2016’ya kadar bir uzay laboratuvarı kurulacağını ve 2020’ye kadar 3 kapsül halinde 60 tonluk ülkenin ilk uzay istasyonunun gönderileceğini söyledi.

Tiangong modülünün önceden ABD ve Rusya tarafından yapılan uzay araçlarına göre teknolojik ve ekonomik avantajları olduğunu belirten Vu, Tiengong’un diğer uzay araçlarıyla birkaç kez kenetlenebileceğini, bunun yanı sıra bilimsel araştırmalar için uzay laboratuvarı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Tiangong-1 modülüne 1 Kasım’da fırlatılacak Şıncou-8 adlı insansız uzay mekiğinin de katılacağı belirtilirken, Tiangong-1’in daha alçak bir yörüngeye inerek Şıncou-8 ile birlikte iki adet yerleştirme işlemi yürüteceği bildirildi.

Şıncou-8’in işlemi tamamlayıp dünyaya dönmesinin ardından Ciuçüen Uydu fırlatma Merkezinden gönderilen Tiangong-1 kendi yörüngesine yerleşerek yerleştirme ve birleştirme testlerinde bir sonraki aşamaya geçecek.

AA