iOS 5 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bahar aylarında WWDCde tanıtılan iOS 5, belki de gizliden gizliye yeni iPhone modelinden daha çok bekleniyordu. Çünkü iOS 5 iPad, iPad 2, iPhone 3GS, iPhone 4, iPod Touch 3. ve 4. nesil sahiplerini ilgilendiriyordu. Beklenen gün geldi ve iOS 5 güncellemesi yayınlandı.

Güncellemeyi henüz indirip kurmadıysanız öncelikle sizi yöntemlerini anlattığımız alalım.

Eğer güncellemeyi kurduysanız ya da kurmadan önce yeni neler var acaba diye düşünüyorsanız da ilerleyen sayfalarda sizi iOS 5in birbirinden yeni özellikleri bekliyor. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan iOS 5in yeniliklerini anlatmaya başlayalım.

/

iOS 5 İnterneti Salladı mı?

iPad, iPhone ve iPad kullanıcıları için dün akşam, diğerlerinden çok farklıydı. Appleın Şu ana kadarki en iyi mobil işletim sistemi olarak adlandırılan iOS 5in sunuculara yüklenmesi beklendi.

Güncellemenin yayınlandığı saat olan 20:00a doğru Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde her saniye yüzlerce gönderi yapıldı.

On Binlerce Kişi 800 MB için Tıkladı

iTunes üzerinden güncellemenin indirilmeye hazır olduğunu belirten mesajın yayınlanmasıyla beraber on binlerce Apple kullanıcısı, aynı anda sunuculara yüklendi ve yaklaşık 800 MB dosya büyüklüğüne sahip olan güncellemeyi indirmeye başladı.

Bu yüklenmeyle beraber bazı kullanıcıların karşılaştığı yavaş indirme işlemlerinden sonra gözler ülkemizdeki internet altyapısına çevrildi. Merak edilen konuyu, en yetkili ağızlardan biri olan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaza ilettik ve beklediğimiz cevap kısa zamanda geldi.

/TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz

Her ne kadar ülkemizde on binlerce kullanıcısı olsa da, iOS 5in cihazlara aynı anda yüklenmesi, internet trafiğinde ciddi bir artışa ve darboğaza neden olmadı. Sadece Türkiye değil, birçok ülkede olduğu gibi yavaşlamaların nedeni olarak Apple sunucuları gösterildi.

TTNET Açıklama Yaptı

Tahsin Yılmazın verdiği bilgilere göre iOS 5in yayınlandığı 12 Ekim 2011de TTNET üzerinden Türkiyedeki toplam trafik 3,96 Petabyte olarak gerçekleşti ve bu rakamın, normal günlerden fazla bir trafik farkı oluşturmadı.

Türkiyenin en büyük internet servis sağlayıcısı olan TTNETin ShiftDelete.Net için verdiği bu rakamı örnekleyerek şöyle izah edersek, belki sahip olduğumuz altyapı daha iyi anlaşılabilir.

Dün, Türkiyede yaklaşık 1,5 milyon DivX film (tanesi 700 MB olarak düşünüldüğünde) indirildi.

::