Apple, 3D Harita Hizmeti Verecek

iOS cihazlarında Googleın harita hizmetini kullanan Apple, yeni bir harita hizmetiyle karşımıza çıkabilir. Çünkü Apple, İsveç asıllı teknoloji firması C3ü satın aldı.

C3 firması, yaptığı 3 boyutlu haritalar ile tanınan bir firma. Henüz tüm dünya için olmasa da hizmet verdikleri yerler için oldukça güzel gözüken 3 boyutlu haritalar yayınlıyorlar. Appleın C3ü alması da ilerde 3 boyutlu harita hizmeti vereceği olarak yorumlanıyor. Henüz satın alımla ilgili resmi bir açıklama yayınlanmadı fakat işlemin kesinleştiği belirtiliyor.

Ne zaman gelir?

Apple, firmayı satın aldı fakat akıllara gelecek en önemli soru ne zaman ve hangi modellere geleceği olacaktır. Buna en güzel örneği Siri ile verebiliriz. Siri firması bundan yaklaşık bir buçuk sene önce Apple tarafından alınmış, yine de kendi ismiyle iOS cihazlarda hizmet vermeye devam etmişti. Fakat iPhone 4Sin çıkışıyla birlikte Siri, firmanın ismiyle bir özellik haline gelmiş ve sadece iPhone 4Se özel olmuştu.

C3ün geliştirdiği 3 boyutlu haritaların da her iPhone için olmayacağını, hatta iPhone 4Se bile gelemeyeceğini söyleyebiliri. Belki de 3 boyutlu harita özelliği daha büyük ekrana sahip olmasından dolayı yeni iPad modeline gelebilir.

 

Motorola, Xoomun Rakamlarını Açıkladı

Motorolanın büyük iddialarla piyasaya çıkan tablet modeli Motorola Xoomun istenilen satış rakamlarına ulaşamadığı, hatta satışların da giderek düştüğü açıklandı. 

Motorola firması, açıkladığı 3. çeyrek raporunda tablet modeli Xoomun 100 bin adet gönderildiğini açıkladı. Bu da Motorola Xooma piyasanın ilgisinin olmadığını gösteriyor. Motorolanın ve Android kullanıcılarının Android 3.1 kullanan Xoomdan beklentileri büyüktü. Hatta iPade rakip olarak çıkmıştı.

/

iPadde durum ne?

Motorola Xoomun rakibi iPadde ise durum çok daha farklı. iPad 2, aynı çeyrekte 11.1 milyon adet gönderilerek rakiplerini yine geride bıraktı. Hatta Xoomun gönderim rakamı iPadin 11 milyonunun yanında küsüratı kadar kaldı.

Motorola da HP gibi tablet piyasasından çekilir mi bilinmez fakat Android kullanıcılarının gözünün Motorola Xoom 2de olduğunu belirtelim. Özellikle Googleın Motorolanın mobil tarafını satın alması sebebiyle tablet piyasasından çekileceğini düşünmek yanlış olabilir. Ancak görünüşe göre iPade rakip olmak için çok daha iyi model çıkartmak zorundalar.

 

Facebook’ta Bedava iPad Tuzağına Düşmeyin

Trend Micro, dünyayı etkileyen olayları ve  trajedileri kendilerine fırsat olarak gören siber dolandırıcıların,  tuzakları için son olarak Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs‘un ölümünü  kullandıkları bildirerek kullanıcıları uyardı.

Steve Jobs’un anısına Apple şirketinin ücretsiz iPad dağıttığını, iPad almaya hak kazanmak için de linki  duvarınızda paylaşmanız gerektiğini içeren bir mesaj Facebook’da  dolaşıyor.

Her sanal dolandırıcılık tuzağında olduğu gibi bu linke  tıklayan kullanıcılar konuyla ilgisi olmayan dolandırıcıların  oluşturduğu sayfaya yönlendiriliyor. Arka planda ise dolandırıcılar  sizin Facebook duvarınıza bu mesajı yerleştiriyorlar.

Mesajın İngilizce ve Japonca gibi birkaç  farklı dilde olduğunu belirten Trend Micro yetkilileri, mesajın Türkçe  olarak yayınlanma ihtimalinin de bulunduğunu, Facebook kullanıcılarının  kesinlikle bu tip mesajları silmeleri ve mesaj içindeki linke  tıklamamaları gerektiğini bebelitiyorlar.

Eğer kullanıcılar Trend Micro  Titanium gibi bulut tabanlı bir güvenlik platformu kullanıyorlarsa bu  tip tehditlerden otomatik olarak korunuyorlar.