Çikolata kisti: Acı çikolata!

Şiddetli adet sancısı yaşayan, derin cinsel aktivite de ağrısı olan, kasık, karın ağrısı yaşayan, kanlı dışkı, idrarda kan ve yanma, adet kanamasıyla birlikte eş zamanlı burun kanaması, vücudun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan, üreme çağındaki kadınlar dikkat!


Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı boza kıvamında erimiş çikolataya benzediği için “çikolata kisti” denilen hastalığın yumurtalıklara ve kordonlara ulaştığında hamile kalmayı engellediğine dikkat çekiyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınların %40ında görülen çikolata kisti yani tıp dilinde endometriozisin, çok nadir olarak menopozdaki kadınlarda ve hatta tıp literatüründe erkelerde bile görülebildiğini bildiriyor. Hiçbir şikayeti olmayan kadında da rastlantısal olarak görülebilen çikolata kistinin sıklıkla belirti vermeden de oluşabildiğine değiniyor. Dr. Partalcı her ay gebeliği oluşturacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zamanlarda yeterli hormon desteği alamayan, adet kanaması halinde dökülen özel hücre tabakasının, vücutta rahim dışında başka bir alanda bulunması ile oluştuğunu belirtiyor. Çikolata kistinin yerleştiği bölgeye, yayılımına, derinliğine ve büyüklüğüne göre sınıflandırıldığını söylüyor. Hastalığın evresinin yarattığı şikayetler ile bağlantısı olmadığını sözlerine ekliyor.

Nasıl Bir Tedavi?

Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı bu hastalığın kalıcı tedavisinin olmadığını, uygulanan tedavilerin amacının ağrıyı gidermek ve hastalığın ilerlemesini ortadan kaldırmak şeklide olduğunu belirtiyor. Çikolata kistini engelleyen iki doğal durumun hamilelik ve menopoz olduğunu sözlerine ekliyor. Partalcı, hastalığın hafif seviyelerinde hormonal, ileri aşamalarında ise cerrahi tedavilerin uygulandığını söylüyor. Kısırlık nedeniyle cerrahi tedavi uygulayan kişilerin 6 ay içinde kendiliğinden hamile kalamamış ise yardımcı üreme tekniklerine başvurmaları gerektiğine değiniyor. Bu grup hastalarda özellikle büyük çikolata kisti çıkarılmış ise yumurtalıkların rezervinde azalma oluşabiliyor. Aşılama sonrası gebelik oluşmamışsa mutlaka tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurmalarını tavsiye ediyor.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir! iPadi unutmadık! iPadinize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.

Balık pedikürüne dikkat!

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler veya farkında olmadıkları bir hastalığa sahip kişiler balık pedikürü olarak bilinen yöntem nedeniyle enfeksiyon kapma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Balık pedikürüne dikkat!


Son zamanlarda popüler olan bu yöntemde müşteriler ayaklarını su dolu ve onlarca kangal balığının bulunduğu bir küvete sokarlar.
Bu balıklar ayaklardaki ölü derileri ısırarak temizlemektedir.

Uygulayıcılar riskin çok az olduğunu belirtse de sedef ve diyabet hastalarına bu yöntemi bağımlılık haline getirmemeleri söylenmektedir. Özellikle Asyada yaygın olan bu yöntem Amerikanın bazı eyaletlerinde açık yaralardan enfeksiyon yaydığı gerekçesiyle yasaklanmıştır.

The Health Protection Agency (HPA-Sağlık Koruma Ajansı) konu ile ilgili yeni bilgiler yayınlamıştır.

Balıkların içerisinde bulunduğu küvetteki mikroorganizmalar ve enfeksiyonlar balıklardan insanlara, sudan insanlara veya su aracılığıyla kişiden kişiye geçebilmektedir.

HPAnın danışman epidemiyoloğu Dr. Hilary Kirkbride, Bu salonlarda sıkı hijyen politikası benimsendiği takdirde enfeksiyon riski çok azdır. Ancak yine de bazı kişilerde bu risk çok fazladır. Bu nedenle bu güzellik salonlarında kişinin bilinmeyen bir rahatsızlığının olup olmadığının tespiti çok önemlidir. Uygulamadan önce var olan cilt sorunları ve açık yaralara çok dikkat edilmelidir.

Kangal balıkları (Garra rufa) dişi olmayan bir çeşit balık türüdür ve bu uygulamalarda kullanılmaları sayesinde üne kavuşmuştur.

HPAda sağlık koruma servisi müdürü olan Dr. Paul Cosforda göre, balık küvetlerindeki risk sıkı temizlik kontrolleri sayesinde en aza indirilebilir