Ekran Kilidi Açmanın Patenti Appleda

Neredeyse bütün mobil cihazlarda kullanılan bu kilidi açma hareketinin patentini alan Apple, isterse diğer markaları patent ihlali ile suçlayabilecek.

/

Firma 2005 yılında henüz herhangi bir iPhone modeli piyasaya sürmeden önce bu patent için başvuru yapmıştı. Aradan geçen sürede kararını veren mahkeme, hareketin patentinin Applea ait olduğunu belirtti. Bu kilit açma hareketi hem iPhone hem de iPad cihazlarında kullanılıyor. Durum şimdilik çok net olmasa da Appleın bu patenti rekabet içinde bulunduğu Android işletim sistemli telefonlar için kullanması ihtimaller arasında.

Android işletim sistemine sahip telefonların büyük bir çoğunluğunda benzer bir ekran kilidi açma sistemi bulunuyor. Ancak bazı üreticiler (örneğin HTC ya da Samsung) kendi arayüzleri ile farklı çözümler de sunuyor.

Benzer durum tablet cihazlar için de geçerli. Honeycomb 3.0 kullanan modeller harici tabletlerde halen telefonlarda da kullanılan Android sürümleri tercih edildiğinden tablet cephesinde de sıkıntı olabilir. Honeycomb sürümünde ise kilit sistemi biraz daha farklı ve Appleın kullandığı yönteme pek benzemiyor.::