Bayram sabahı kavurma keyfi…

Kahvaltıda et tüketimi senede bir kere oluyor.


Marmara Üniversitesi (MÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda  Elmacıoğlu, kahvaltıda et tüketiminin yılda bir kez olduğunu, bayram kültürünün yaşatıldığını belirterek, Vatandaş, geleneksel kutlamaların yanında senede bir kere kahvaltıda kavurma yiyorsa, buna da çok keyifli bakmak lazım dedi.

Prof. Dr. Elmacıoğlu, Kahvaltıda et tüketimi senede bir kere oluyor. Çok taze bir et kesiliyor. Bunu da hoş görmek lazım. İnsanların bir bayram kültürü var. Vatandaş, geleneksel kutlamaların yanında senede bir kere kahvaltıda kavurma yiyorsa, buna da çok keyifli bakmak lazım. Psikolojik tatmine, ailenin bir araya gelmesine, geleneklerin yaşatılmasına çok ihtiyaç var günümüzde. Senede bir kere kahvaltıda kurban etini kavurup yemekle, ailede birlik ve beraberlik artar dedi.

Prof. Dr. Elmacıoğlu, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramının, günümüzde yok olmaya başlayan, tüm ailenin bir araya geldiği ve yemek ziyafetleriyle masaların şenlendiği gelenek ve göreneklerin en güzel simgelerinden biri olduğunu söyledi.
Okumaya devam et “Bayram sabahı kavurma keyfi…”

Makarnayı kim sevmez!

Makarna, karbonhidrat deposudur ve binbir çeşitli tarifi sayesinde kurtarıcı bir yemektir.

Makarnayı kim sevmez!


Oldukça kısa bir sürede hazırlanabilen makarna domates, kıyma, peynir ve daha pek çok malzemeyle karıştırılarak lezzetli bir akşam yemeği ortaya çıkarılabilir.

Makarnanın salatası ve köftesi de yapılabilir. Fırında makarna biraz ağır bir tarif olsa da sık yenilmediğinde gayet doyurucu ve lezzetlidir.

İki peynirli makarna köftesi tarifiMalzemeler70 gr. eski kaşar (rendelenmiş)70 gr. cheddar peyniri (rendelenmiş)2 adet taze soğan (ince dilimlenmiş)300 ml. süt6 yemek kaşığı un60 gr. tereyağı250 gr. burgu makarnaTuz ve karabiber