WP7ler Görüntülü Görüşmeye Kavuştu

Windows Phone 7 sahipleri için eksik olan görüntülü görüşme özelliği sonunda geldi. Halihazırda iPhone, Android ve PClerde görüntülü görüşmeye imkan veren Tango uygulaması artık Windows Phone 7de de hizmet veriyor.

Dün akşam itibariyle Windows Phone 7 Marketplacede yerini alan Tango uygulamasının en önemli özelliği platformlar arası görüntülü görüşmeye imkan vermesi. Yani aslında Whatsappın platformlar arası mesajlaşma sisteminin görüntülü görüşme hali diyebiliriz.

Yani sizin Windows Phone 7 telefonunuz var ve uzaktaki arkadaşınız iPhone kullanıyor. İkinizde de Tango uygulaması olduğu zaman platform farkı olmadan görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Bu yüzden Tango uygulaması Windows Phone 7 sahiplerinin uzun zamandır beklediği bir uygulamaydı.

Uygulamanın Marketplace içerisinde ücretsiz olduğunu da belirtelim.

Türkiye E-Devletin Neresinde?

Ülkemizin e-devlet programına başlatmasının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. Peki Türkiyedeki kamu kuruluşları bu yatırımlar sayesinde ne adar büyük değişiklik gösterdi? Ankarada bugün yapılan Kamu Yarırına Teknoloji zirvesinde, Intel, Fujitsu ve Microsoft yöneticileri bu soruların cevaplarını tartıştı.

Yayınlanan raporlara göre Türkiye e-devlet kapısına geçişte büyük bir atmış durumda. Adelet, eğitim ve askeri hizmetlerdeki teknolojik altyapı yüzde 100 seviyesine ulaşmış durumda.

Türkiye Teknoloji Konusunda Neler Yapmalı?

/

Tapu ve Kadastro yönetimi yüzde 60 oranında e-devlete geçmiş durumdayken diğer devlet kurumlarındaki değişim süreci ise yüzde 40 civarında.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, ülkemizdeki e-devlet gelişiminin büyük bir hızda geliştiğini bu sayede vatandaşların ve devletlerin arasındaki ilişkinin de değişmeye başladığını açıkladı.

Konuşmasına devam eden Zaim, tamamlanmakta olan e-devlet altyapısıyla birlikte bireysel devlet hizmeti dönemine geçildiğini belirtti.

Devletin özel bir yazılım ekibi oluşturduğunu açıklayan Zaim çok yakında e-devletin yazılımsal bazda da hizmet vereceğinin altını çizdi.

Windows 7 telefonları Artık Türkiye’de

Microsoft ile işbirliği yapan Vodafone, Lg Optimus 7’yi Türkiye’de satışa sundu

Vodafone, Microsoft Windows Phone 7 işletim sistemine sahip ilk telefon olma özelliğine sahip LG Optimus 7’yi Türkiye’de kullanıcılarına sunuyor.
Vodafone aboneleri, LG Optimus 7’ye 24 ay abonelik karşılığında CepNet paketi ile ayda sadece 61 TL’ye, 1 GB’lık mobil internet paketi ile ayda 74 TL’ye sahip olabilecekler.

Windows işletim sistemini kullanıcıların ihtiyaçlarını dikkate alarak yeni bir yapıda kurgulayan Microsoft, Windows Phone 7 işletim sistemini ilk kez, LG Optimus 7 modeli ile tanıştırıyor. LG Optimus 7, 3.8” TFT dokunmatik ekranı ve 1 GHz işlemcisiyle dikkat çekiyor.

LG Optimus 7’nin 5 megapiksel autofocus’lu, 360 derece panoromik çekim moduna sahip kamerası, 2592 x 1944 çözünürlük özelliği ile yüksek kalite fotoğraf ve video çekme avantajı sunuyor.

512MB RAM’e sahip LG Optimus 7, 16 GB dahili hafızası ile kullanıcılarına geniş bir depolama alanı sunuyor. HSPA, Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantı seçenekleri bulunan

LG Optimus 7, 7.2 Mbps veri indirme ve 5.76 Mbps veri yükleme hızını destekliyor.

Vodafone Bireysel Müşterilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Vodafone olarak, Türkiye’deki tüketicilerin beklentilerini ve pazarın ihtiyaçlarını göz önüne alarak, mevcut portföyümüzü sürekli geliştiriyoruz. Bu yaklaşımımızı son olarak, 2011 yılının başında uygulamaya koyduğumuz “Süper İnternet” stratejisiyle daha da güçlendirdik. Türkiye’deki herkesin internetin sunduğu olanaklardan eşit şekilde faydalanabilmesi için akıllı telefonların kritik öneme sahip olduğuna inanıyor, mobil iletişim hizmetlerimizi avantajlı cihaz kampanyalarıyla desteklemeye odaklanıyoruz. Bu çerçevede, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin ilk 3 boyutlu telefonu LG Optimus 3D’yi pazara sunmuştuk. Şimdi de LG’nin bir diğer yenilikçi ürünü olan LG Optimus 7’yi Türkiye’nin ilk Windows 7’li telefonu olarak piyasaya sürmekten büyük memnuniyet duyuyoruz”