Mercedes S ve BMW 7 Avcısı Artık Hybrid

Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde çevreci Hybrid otomobillere büyük önem gösteriliyor. Hem benzinli hem de elektrikli motor kullanan bu teknoloji harikalarına özel şeritler bile tahsis ediliyor. Bu kadarla da yetinilmiyor ve Batı Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde, ülkemizde ancak rüyamızda görebileceğimiz vergi desteği tahsis ediliyor.

/

Porsche Mucizesi

Hem konforlu hem de sportif otomobiller üretmesiyle tanınan Porsche, büyük rakipleri Mercedes ve BMWyi yeni Panamera modeliyle tehdit ediyor. Aslında Panamera, Audi A8in de rakibi ancak bilindiği üzere Audi ve Porsche, VW grubuna üye. Porsche Panemara Hybrid, kompakt otomobillerle yarışabilecek şekilde 100 kilometrede, 7 litre benzin tüketiyor. Üstelik 375 beygirlik motoru ve 8 ileri otomatik şanzımanı ile 100 kilometreye 6 saniyede ulaşıp, 270 kilometre/saat son sürate erişebiliyor.

Teknoloji harikasının yurt dışı fiyatı ise 120.000 euro yani 250.000 TL seviyesinde.

Porsche Kinetik Enerjiye Geçiyor

Herkesin hayallerini süsleyen Porsche otomobiller enerji tasarrufu konusunda yepyeni bir çağa geçiyor. Autoblogun yaptığı habere göre Porsche, hali hazırda yarış arabalarında kullandığı Kinetic Energy Recovery Systemsı diğer modellerinde de kullanıma geçirmeyi düşünüyor.

Yeni nesil araç modellerinde yer bulacak olan bu özel sistem, bataryada enerji biriktirmeyecek ve flywheel sistemi sayesinde, sahip olduğu gücü, kinetik enerjiyi kullanacak.

/

Yeni Teknoloji Fotoğraflandı

Fotoğraflanan bir model ise, bu sistemi kullanan örneklerden bir tanesi. Hem ekolojik dengeyi koruyacak, hem enerji tasarrufu sağlayacak, hem de ekonomik açıdan kullanıcıları epeyce memnun edecek gibi görünen bu özel teknoloji, geleceğin otomobil mekaniklerinden biri olabilir.

::

 

Alfa Romeo 4C, Göz Kamaştırıyor!

Porsche Cayman, Porsche marka otomobillerin en ucuzu ve bahçenizde petrol kuyusu bulursanız, en az bütçe ayırmanız gereken modeli. 100 kilometreye sadece 6.1 saniyede tırmanıyor, virajları olağanüstü bir keyifle geride bırakıyor ve 2.7 litre motoruyla 258 kilometre son sürate bana mısın demiyor.

Standart Cayman, Amerikada 51.000 dolar (Yaklaşık 90.000 TL). Ülkemizde ise, fiyatın üstüne rakamın yüzde 70i civarı vergi ekleniyor.

/

Caymani Titreten Otomobil

Peki 2.0 litre motorlu, 200 beygirlik bir aracın, onu yarı fiyatına yaya bırakabileceğini söylesek ne derdiniz? Muhtemelen bize inanmazsınız ama Alfa Romeo mühendisleri başarmış. Porsche Cayman 1400 kilo iken, Alfa Romeo 4C, bol alüminyum, karbon ve titanyum kullanımı ile yalnızca 800 kilo çekiyor.

Fantastik otomobil, 100 kilometreye 5 saniyenin altında tırmanıyor ve 260 kilometre son sürate ulaşabiliyor. Üstelik Caymanın Türkiye fiyatı 150.000 TLlerde gezinirken, 4Cnin 90.000 TL seviyesinde olması bekleniyor. 4C, 2012 başında, Alfa Romeonun daha önce girmeye cesaret edemediği Amerika Birleşik Devletleri gibi pazarlarda bile sahne alacak.