Gençlik hapı bulundu!

İngiliz bilim adamları pahalı anti-aging kremlerin benzeri işlev gören bir gençlik hapı üretti.

Gençlik hapı bulundu!


İlacın üreticileri bu ürünün göz etrafında görülen kaz ayağı kırışıklıklarını 1/3 oranında azaltacağına inanıyor.

Hap, cildin en derin katmanlarına etki ediyor. İlaç 480 kadın üzerinde test edildi. 2 haftalık periyod süresince göz etrafındaki kırışıklıkların %30 oranında azaldığı gözlemlendi.

Gençlik hapının günde 3 kez alınması gerekiyor.

İçeriğinde besin maddeleri, C ve E vitamini, izoflavonlar, likopen ve omega-3 bulunuyor.

Bilim adamlarına göre, bu içerik maddeleri yaşlanmayla ilgili olan genetik faktörleri etkiliyor.
Okumaya devam et “Gençlik hapı bulundu!”

Sigara menopoz sürecini hızlandırıyor!

Uzmanlara göre sigara içen kadınlar daha erken menopoza giriyor.Peki ama neden?

Müzik CDleri 14 Ay İçinde Bitecek mi?

Sigara östrojen hormonunun salgılanma seviyesini etkiliyor.

Diğer bir sebep ise bilim adamlarına göre sigaranın yumurta hücrelerini öldürmesi. Sigara sadece sağlık sorunları arttırmıyor, aynı zamanda menopoz sürecini de hızlandırıyor. Bu hızlanma en azından 1 yıl olarak belirtiliyor.

Hong Kong Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya ABD, Polonya, Türkiye ve İrandan kadınlar katıldı. Sigara içmeyen kadınların menopoza 46-51 yaşları arasında girdiği, sigara içenlerde ise bu yaş ortalamasının 43-50 olduğu belirlendi.

Menopoz süreci yumurtlamanın durmasıyla ortaya çıkar. Yumurtlama östrojen hormonunun seviyesindeki azalmaya bağlı olarak görülür. Sigara içen kadınlarda östrojen hormonunun salgılanması sekteye uğrar. Bilim adamları sigarada bulunan bir maddenin yumurta hücresi oluşumunu engellediğine inanıyor. Bu nedenle erken menopoz ile sigara arasında doğrudan bir bağ olduğu düşünülüyor.

Sonuç ise her zamanki gibi aynı: Sigarayı bırakın

Aspirin, göz sağlığını bozabiliyor

Hollanda Nörobilim Enstitüsü ve Amsterdam Akademik Tıp Merkezinden doktorlar düzenli olarak aspirin kullanan kişilerde görme bozukluğu ve kaybı riskinin yaşla birlikte arttığına dikkat çekti.

Aspirin, göz sağlığını bozabiliyor

Ekibin başındaki isim olan Dr. Paul de Jong, yaşları 65 üzerinde olan Norveçli, İngiliz, Fransız, İtalyan, İspanyol, Yunan ve Estonyalı 4700 kişinin sağlığını ve yaşam tarzını inceledi.

Katılımcılardan 839 tanesinin her gün aspirin aldığı belirlendi. Bu gruptan 39 tanesinde ıslak maküler dejenerasyona rastlandı.

Bu hastalık genellikle her iki gözü de etkileyerek geri döndürülemez görme kaybına sebep oluyor. Bu rahatsızlıktan en çok kadınlar etkileniyor. Kuru maküler dejenerasyona daha sık rastlanılıyor. Ancak kuru olan tipi, ıslak maküler dejenerasyon kadar kötü sonuçlar doğurmayabiliyor.Aspirin kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı en sık kullanılan ilaçtır. Ancak aynı zamanda gözlere de hasar vermektedir.

Paul de Jonga göre aspirinin faydaları yine de zararlarına göre  daha fazladır. Bu zararları en aza indirmek için ise dozajı sıkı bir şekilde takip etmek gerekmektedir.

Aspirinin direkt olarak görme kaybına neden olduğu kanıtlanmış bir bulgu değildir. Ancak halihazırda kişide bulunan hastalığı tetiklediği düşünülmektedir. Ayrıca aspirinin sadece ıslak maküler dejenerasyonu tetiklediği, hastalığın kuru tipini etkilemediği kaydedilmiştir