Twitterdan Şaşırtan Büyük Değişim

Sosyal ağ dünyasına bomba gibi düşen Twitter kısa sürede dünyadaki en çok kullanılan sitelerden biri haline geldi. İnsanların anlık fikirlerini ve durumlarını kısa mesajlar halinde takipçileriyle paylaştığı mikro blog sitesi şu anda siyasetçilerden, şirket sahiplerine kadar geniş bir kullanıcı kitlesine sahip.

/

Ünlülerin Resmi Açıklama Kanalı Haline Geldi

Bir yıl gibi bir sürede, basın içinde önemli bir haber kaynağı haline gelen Twitterı özellikle ünlüler halkla ilişkiler için kullanmayı tercih ediyor. Barrack Obama ve Abdullah Gülün de resmi olarak kullandığı Twitter önümüzdeki günlerde daha güvenli bir sisteme geçecek.

Mikro blog sayfasının resmi halkla ilişkiler sayfasında yapılan duyuruya göre Twitter önümüzdeki günlerde HTTPS altyapısını da desteklemeye başlayacak. Site kullanıcıları son günlerde sayfalarının sürekli çökmesi ve yavaş açılmasından dolayı şikayetlerini dile getiriyordu. Tüm bu sorunlar Twitterın HTTPS altyapısı çalışmalarından kaynaklanıyor.

Yeni Twitter Virüsüne Dikkat!

Politikacıların ve ünlülerin aktif kullanımıyla bir anda dünyanın en popüler sitelerinden biri olan Twitter aynı zamanda hackerların da hedef tahtası.

Zararlı yazılım geliştiriciler sitedeki yoğun tweet trafiğinden faydalanmak için her yolu deniyor. Son günlerde site üzerinde kendini gösteren yeni zararlı yazılım ise kullanıcıların duygularını kullanıp onları kendine esir hale getiriyor.

Şimdilik bir ad konulmayan zararlı yazılım, kullanıcının ağzından arkadaşlarını linke tıklatacak bir mesaj atıyor. Listenize gizlice giren 20 kişi adındaki bu mesajda ise eski sevgilileriniz de bu listede olabilir tarzı tıklamaya yönlendirici bir ibare bulunuyor. Adrese tıkladığınız zaman ise zararlı yazılım profilinizi ele geçiriyor.

Solucan Nasıl Saldırıyor?

/

Peki bu zararlı yazılıma karşı kendiniz nasıl koruyabilirsiniz? Yeni solucan şimdilik sadece İngilizce mesajlarla tüketicileri kandırıyor.

O yüzden Türk kullanıcılar İngilizce içerikli mesajlara karşı dikkatli olurlarsa saldırıdan korunabilirler. Eğer solucandan etkilendiyseniz settings/connection kısmına gelip buradan aktif olan uygulamaları iptal ederseniz zararlı yazılımda kurtulabilirsiniz.

Güvenlik firmalarının hâlâ araştırdığı solucanın esas zararları ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

::

2010da Hackerlar Neler Yaptı?

Güvenlik firması Kaspersky Lab, 2010 yılında yaşanan siber saldırıların raporunu hazırladı. Firmanın raporuna göre 2010 spam savaşları açısından da oldukça yoğun geçti. Geçtiğimiz yıl en az hasar alan kuruluşlar ise, hukuk ajansları, satıcılar ve uzmanları oldu. 

Firmanın  uzmanlarının yılın son iki ayında elde ettikleri verilere göre spam savaşlarında uzun süredir ilk kez bir düşüş yaşandığı bildirildi.

Hangi Bölgede Artış Var?

/

Araştırmanın en dikkat çeken noktası ise ABDde düşüş gösteren spam rakamları oldu. 21 Şubat 2010 tarihinde e-posta trafiğinde elde edilen yüzde 90.8lik spam raporu, 28 Ekim 2010da yüzde 70.1e düştü. Yıllık ortalama ise yüzde 82.2ler seviyesinde seyretti.

En çok artış ise kanunen kısıtlamaların az olduğu Doğu Avrupa Ülkelerinde yaşandı. Bu bölgede spam sayısı yüzde 11.3 artış gösterdi.

::