Akıllı Telefon Kullanıcıları Kendinizi Koruyun

Tek işlemle fatura dolandırıcılığı, Japonyadaki bilgisayar kullanıcılarının daha önce başlarına gelmiş ve bunun sonucunda bilinçlenmiş oldukları bir yöntemdi. Son günlerde aynı yöntem akıllı telefon kullanıcıları için uygulanıyor.

Plan şu şekilde işliyor kullanıcıları belirli bir sahte siteye yönlendirdikten sonra onlardan bazı hizmetler için kayıt yaptırmaları, daha sonra ise ödeme yapmaları isteniyor. Japonyada, 2004 yılından beri bu tarz saldırılar artış gösteriyor. Bu konuyla ilgili, Kasım 2009 tarihi itibariyle, Japonya Bilişim Teknolojileri Tanıtım Ajansı tarafından yürütülen 903 adet soruşturma bulunuyor.

Açıklayacak olursak sıradan bir saldırı, kullanıcıyı bedava videolar yayınlayan bir web sitesine yönlendirebilmek için bir link içeren spam (gereksiz elektronik posta) göndererek gerçekleştiriliyor. Bu web sitesinde videolar görüntülenirken, kullanıcıların dikkatini çekmek için ilgi çekici başlıklar kullanılıyor. Her hangi bir video görüntülenmeye çalışıldığında ise neden bu videonun ücretsiz olduğuna dair bir fragman ekrana geliyor.

/