Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler

Cisco günümüzde önemi giderek artan sosyal ağlarla ilgili bir güvenlik hazırladı. 2010 Yarıyıl Güvenlik Raporu adlı bu çalışma, sosyal ağların iş ve özel yaşam üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.( )

Araştırmaya göre, sosyal ağların artan kullanımı, mobil ağlara bağlı cihazların yaygınlaşması ve sanallaştırma gibi yapısal değişimler, güvenlik alanında yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu.

FarmVille Facebookun Efendisi

Raporun dikkat çektiği başka bir durum ise sosyal ağ kullanıcılarının büyük oranının site üzerindeki oyunlara vakit harcaması. Kullanıcıların yüzde 7si günde ortalama 68 dakikasını FarmVille gibi popüler interaktif oyunları oynamakla geçiriyor.( )

Sosyal ağ üyelerinin yüzde 5lik kısmı tarafından günde ortalama 52 dakika boyunca Mafia Wars oynamayı tercih ediyor.

/

FarmVille kullanıcıları esir ediyor

Facebook tutkunlarının yüzde 4ü arasında popüler olan Café Word ise kullanıcıların günlük ortalama 36 dakikasını harcadığı oyun olarak dikkati çekiyor.

Firma iş dünyası gözüyle baktığı zaman bu durumun üretkenlikte düşüş yaşattığını iddia ediyor. Ayrıca, siber suçluların bu oyunlar üzerinden kötü amaçlı yazılımlarını yaymak için yollar geliştirdikleri düşünülüyor. İşte rapordan bazı bölümler

Mobil Virüsler Giderek Artıyor

Sadece 10 yıl önce virüsler sadece kullanıcıların canını sıkmak için hazırlanmış zararlı programlardı. Ancak ilerleyen yıllarda organize suç örgütleri bu zararlıların içerisinde olan gerçek potansiyeli keşfettiler.

Günümüzde virüslerin arkasındaki ekipler, banka soyan suçlalardan farksız çalışıyor. Her virüs özel bilgilerinizi ve banka hesaplarınızı tehdit eden birer zararlı içerik.

Sosyal Ağlarla Virüs Paylaşımı

/

Son yılların teknoloji trendi olan akıllı telefonlar ise virüslerin en büyük oyuncağı. Symantecin İngilterede yayınladığı virüs raporuna göre, mobil zararlıların sayısı giderek artıyor.

Facebook, Twitter ve Androidi hedef alan virüslerin sayısı sadece bir yılda 115den 160a yükseldi. Genelde yemleme saldırıları için kullanılan bu zararlı programlar, popüler konular hakkında yazılmış sahte makeleler ya da linkleri kullanarak tüketicilerin ilgisini çekiyor.

::

Facebook Sizi İzliyor Olabilir

Facebook Sizi İzliyor Olabilir

Her ne kadar yeni Zaman Tüneli özelliği sayesinde kullanıcıların geçmişten bugüne yaptığı ve yazdığı her şeyi yayınlasa da son zamanlarda Facebook, kullanıcıların gizlilik kontrolleriyle ilgili daha fazla çalışma yapmaya başladı.

/

Nik Cubrilovic isimli bir hacker,   Facebooktan çıkmanın yeterli olmadığını, kullanıcının çıkış yapmasına rağmen Facebookun hala ziyaret ettiğiniz tüm sayfaları izlediğini belirtti.

Takip edilmekten kurtulmanın tek bir yolu var web tarayıcınızdaki her bir Facebook çerezini silmek.

Ya da sadece Facebook için ayrı bir web tarayıcı kullanabilirsiniz.