Bu E-Postalara Dikkat

50 ülken 361 bilgi teknolojileri profesyonelinin görüş ve deneyimlerine göre hazırlanıp derlenen bu raporda, siber suçluların hedefledikleri organizasyonlara özel hazırlanmış spam e-postalarla saldırdıkları anlatılıyor.Cisco Güvenlik Teknolojileri Direktörü Nick Edwards, “Kurumların ve gelir düzeyi yüksek bireylerin banka hesapları ile değerli varlıklarına erişim amacıyla yapılan nokta atışı saldırılar giderek artıyor. Hukuki düzenlemelerin baskısı altında kalan siber suçlular, yoğun spam e-posta gönderiminden vazgeçerek tespit edilmesi daha zor olan kişiselleştirilmiş saldırılara yöneliyor” diyor./Raporda öne çıkan bulgular ise şu şekilde:· Yoğun spam e-postalarla yapılan saldırılar karşılığında yapılan dolandırıcılıkların meblağı Haziran 2010daki 1.1 milyar dolardan Haziran 2011de 500 milyon dolara düştü.

· Günlük spam e-posta gönderi sayısı Haziran 2010daki 300 milyardan Haziran 2011de 40 milyara düştü.· Kişiye özel saldırılarda artış var: Spearphishing (zıpkınla balık avı) denilen dolandırıcılık girişimleri üç katına çıktı.· Saldırıların tüm dünyada kurumlara yıllık maliyeti 1.29 milyar dolara çıktı.  

2010da Hackerlar Neler Yaptı?

Güvenlik firması Kaspersky Lab, 2010 yılında yaşanan siber saldırıların raporunu hazırladı. Firmanın raporuna göre 2010 spam savaşları açısından da oldukça yoğun geçti. Geçtiğimiz yıl en az hasar alan kuruluşlar ise, hukuk ajansları, satıcılar ve uzmanları oldu. 

Firmanın  uzmanlarının yılın son iki ayında elde ettikleri verilere göre spam savaşlarında uzun süredir ilk kez bir düşüş yaşandığı bildirildi.

Hangi Bölgede Artış Var?

/

Araştırmanın en dikkat çeken noktası ise ABDde düşüş gösteren spam rakamları oldu. 21 Şubat 2010 tarihinde e-posta trafiğinde elde edilen yüzde 90.8lik spam raporu, 28 Ekim 2010da yüzde 70.1e düştü. Yıllık ortalama ise yüzde 82.2ler seviyesinde seyretti.

En çok artış ise kanunen kısıtlamaların az olduğu Doğu Avrupa Ülkelerinde yaşandı. Bu bölgede spam sayısı yüzde 11.3 artış gösterdi.

::

İstenmeyen E-postalara Dikkat!

İstenmeyen E-postalara Dikkat!

Güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz Ağustos ayından bu güne dek istenmeyen e-postalardaki zararlı yazılım sayısının yüzde 5,9 oranında arttığını belirtti.

Özellikle son dönemde yaygınlaşacan, kargo firmaları tarafından gönderildiği süsü verilen bu e-postalar, beraberinde ZIP dosyaları da getiriyor.

Konu başlığında, size bir gönderi var şeklinde bir ibare bulunan bu e-postalardaki dosyalar ise tahmin edeceğiniz gibi sisteme zarar veriyor.

Son dönemde bu şekilde gönderilen e-postalarda yer alan dosyalar, çalıştırıldığında otomatik olarak kendisini adres defterindeki tüm kişilere gönderiyor.

Bir diğer zararı ise bu dosyalardan bazıları DDoS saldırıları düzenleyerek web tabanlı e-posta hesaplarını ele geçirmeyi sağlıyor.