Bolşoy Tiyatrosu perdelerini yeniden açtı

Rusyanın dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatrosu 6 yıl süren ve 700 milyon dolara mal olan tadilatın ardından bu akşam görkemli bir törenle perdelerini yeniden açtı.

Rus elitini oluşturan politikacılar, milyarderler, film yönetmenleri ve moda tasarımcıları, 6 yıl süren lüks tadilatın 8 yüksek sütuna sahip 1776 yılında inşa edilen Bolşoy Tiyatrosununun açılış törenine kırmızı halılar üzerinde geldiler.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, açılış gecesinde yaptığı konuşmada, Bolşoy bizim en büyük ulusal markalarımızdan biri ve bu yüzden Bolşoy Tiyatrosunun ana binasının yeniden açılışını hep birlikte kutluyoruz dedi.

Çarlık dönemine, çarlık döneminin yıkılıp Sovyetler Birliğinin kurulmasına, Sovyetlerin dağılıp Rusya Federasyonunun ortaya çıkışına ve iki dünya savaşına tanıklık eden eden Bolşoyun tarihi açıdan da son derece önemli rol oynadığına dikkat çeken Medvedev, Mucizemiz ve büyük ulusal markamız olan Bolşoy Tiyatrosunun yeniden doğuşuna katkıda bulunan herkese teşekkür etmek isterim ifadesini kullandı.

Medvedev, bu akşam Bolşoyun ana sahnesinin yeniden açılışını kutladıklarını belirterek, Burada yapılan küçük tadilatlar değildi. Burada çok büyük iş vardı ve hepinizin bildiği gibi 6 yıl sürdü. Sanırım bu konuda herkes son derece iyi iş çıkardı. tadilat sırasında en son teknonoloji kullanıldı dedi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putinin daha önceden ayarlanan bir programı olduğu gerekçesiyle katılmadığı geceye Sovyetler Birliğinin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Rus Ortodoks Patriği Kirill, Rus balesinin efsane ismi Maya Plisetskaya, İtalyan sanatçı-model Monica Belluci ile çok sayıda Rus politikacı, iş adamı ve sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Belluci, Bolşoya girişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Moskovaya ilk kez gelmediğini ancak Bolşoya ilk kez geldiğini belirterek, Son derece etkileyici ve inanılmaz. O kadar güzel ve o kadar etkileyici. Bu benim buraya ilk gelişim ve buraya davet edilmek benim için onur. Şovu görmek için sabırsızlanıyorum. Eminim ki muhteşem olacak ve dayanamıyorum, içeri geçeceğim dedi.

Medvedevin konuşmasının ardından sahneye başlarında turuncu ve beyaz baretler olan 100 müzisyen ve opera sanatçısı çıkarak, 19uncu yüzyılda Rus besteci Mihail Glinkanın Slavskaya adlı parçasını seslendirdiler.

Bolşoy Tiyatrosunun dışında ise gri yün paltolu Kremlin muhafızları sıra halinde dizilirken, tiyatronun ışıklarının ise altın ve mavi renginde olması dikkat çekti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 yangın ve bir bombardımana rağmen ayakta duran Bolşoy tiyatrosu özellikle Sovyetler Birliği dönemindeki kötü kullanım yüzünden ana sahnesi 2005 yılında tadilat için kapatılmak zorunda kalmıştı.

Bolşoy Tiyatrosu dansçıları tiyatronun hemen yanındaki küçük sahnede performanslarını sergilemeye devam etmişti.

Tiyatronun bu akşamki açılışında Svetlena Zaharov ve Maria Aleksandrova adlı ünlü dansçıların yanı sıra Fransız opera sanatçısı Nathalie Dessay ve Litvanyalı soprano Violeta Urmana da sahne aldı. 

Yaklaşık 2 saat süren Bolşoyun gala performansına 2 bin davetli katılırken, davetliler için oluşturulan yoğun güvenlik önlemi nedeniyle kent merkezindeki trafik saatlerce kilitlendi.

Tadilat sırasında özellikle arka koltukların arasını genişletmek ve burada özürlülerin tekerlekli sandalyeleriyle rahat gelebilmeleri için 2 bin 200 olan koltuk sayısı 1,720ye indirildi.

Yolsuzluk soruşturmalarına maruz kalan ve çok fazla harcama yapıldığı eleştirilerine karşın tadilat sırasında kötü malzeme kullanıldığı iddiaları da bulunuyor.

Bolşoyun baş dansçılarından Nikolay Tsiskadridze daha önce Rus basınına yaptığı açıklamalarda, tiyatronun iç kısmındaki malzemelerin çok daha ucuzlarıyla değiştirildiğini ileri sürmüştü.