Çocuk adalet sistemi, mercek altına alınıyor

TÇYÖV, Türkiye Çocuk Adalet Sistemine Sivil Toplum Gözüyle Bakış adlı proje başlattı.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TÇYÖV), 2005te kabul edilen Çocuk Koruma Kanununun çocuk adalet sisteminde yarattığı değişiklikleri ve uygulamadaki aksaklıkları tespit etmek amacıyla Türkiye Çocuk Adalet Sistemine Sivil Toplum Gözüyle Bakış adlı proje başlattı.

Türkiyede çocuk suçluluğu alanında çalışan ilk ve tek vakıf olan TÇYÖVün, Türkiyede çocuk dostu adalet yaklaşımının yerleştirilmesine ve bu yönde kalıcı politikalar oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla başlattığı projeye, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Avrupa Birliği finansal destek sağladı.

Proje, suça sürüklenen 12-18 yaşındaki çocukların eğitimlerinin kesintiye uğraması, sosyal ilişkilerinin zedelenmesi ve yaşlarının gerektirdiği ihtiyaçlarının yeterince karşılanamaması gibi nedenlerle, yargılama süreçlerinde tüm hayatlarını etkileyecek sorunlar yaşayabileceklerinden yola çıkarak hazırlandı.

Proje kapsamında, Türkiyede 2005te kabul edilen Çocuk Koruma Kanununun uygulamadaki durumu, çocuk suçluluğunun son 5 yıldaki grafiği ve geldiği nokta incelenecek.

Okumaya devam et “Çocuk adalet sistemi, mercek altına alınıyor”