Doğurganlık tedavisi, yumurtalık tümörü riskini artırıyor

Hollandalı bilim adamları, doğurganlık tedavisi gören kadınlarda yumurtalık tümörüne rastlanma oranının daha yüksek olduğunu saptadı.

Doğurganlık tedavisi, yumurtalık tümörü riskini artırıyor


Amsterdamdaki Hollanda Kanser Enstitüsünde 15 yıl süren bir araştırma, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda yumurtalık tümörü riskinin doğurganlık tedavisi görmeyen kadınlara oranla neredeyse iki kat fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Human Reproduction adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda agresif yumurtalık kanseri tehlikesi de nispeten daha yüksek.

Doğurganlık tedavisi görmeyen kısır kadınlardan oluşan bir karşılaştırma grubunu da içeren araştırmaya 19 bini tüp bebek tedavisi görmüş 25 bin kadın katıldı.

Tüp bebek tedavisi gören grup içinde 61 yumurtalık tümörü tespit edildi ve bunların yarısının agresif yumurtalık kanseri olduğu ortaya çıktı.

Evlilik mevsimi açılıyor, vajinusmus artıyor!

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.


Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, özellikle kadınların korkulu rüyası olan vajinismus şikâyetlerinin evlilik mevsiminin açılmasıyla birlikte arttığını söylüyor ve yeni evlenecek çiftleri uyarıyor!

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Op. Dr. Serhat Partalcı tıp dilinde vajinismus olarak adlandırılan bu sorunun sebebinin, % 90 oranında fiziksel bir engelden kaynaklanmadığını, korku, kaygı ve endişe gibi psikolojik sebeplerden ötürü, kadınının cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlandığını belirtiyor. Partalcı yaz mevsiminin paralelinde düğün mevsiminin de açılmasıyla çiftler arasında cinsel bilgi yetersizliği ve toplumsal hurafeler sebebiyle ilk gece korkusu oluştuğunu, çiftlerin bu korku ve suçluluk duygusu ile birlikte cinselliği büyük bir sorun haline getirdiğini vurguluyor. Vajinismus  nedenlerinin kişilere göre farklılık gösterdiğini belirten Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Op. Dr. Serhat Partalcı esnek bir yapıda olan ve doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilen vajinanın küçük ve dar olmasından dolayı ilişkiye giremediğini düşünen çiftlerin inanışlarının doğru olmadığını vurguluyor. Bilinçaltındaki korku ile birlikte kadının vücudunda kontrol dışı kasılmaların oluştuğunu söyleyen Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü op. Dr. Serhat Partalcı, endişe ve panikten kaynaklanan sebeplerin vajinismusa sebep olduğunu belirtiyor.

Vajinismusa İlaç ve Anestezi Çözüm mü?

Sakinleştirici ve antideprasan ilaçlarla sorunun çözülemediğini, bu ilaçların cinsel isteği azaltıcı etkileri olduğunu, bu gibi durumlarda uzman desteğin şart olduğunu belirten Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, bu durumun kadında sıkıntı, gerginlik, eksiklik ve suçluluk duygusu oluşturduğunun önemine değiniyor. İlaçlarla fayda sağlayamayan vajinismus sorununa anestezi ile çözüm arayan çiftlere de uyarıda bulanan Op. Dr. Serhat Partalcı, sorunun fiziksel nedenlerden kaynaklanmadığını, anestezi ile bayıltılarak yapılan çözüm arayışlarının çiftlerde daha çok umutsuzluk, karamsarlık oluşturduğunu ve bunun sonucunda ilişkilerinde yıprandığını vurguluyor.

Erkeğe de Büyük İş Düşüyor

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı vajinismus sonunun çiftin sorunu olduğuna, tedavi aşamasında erkeklerin katılımının önemine değinerek, doktor tarafından verilen ev egzersizlerine uygun ve sabırlı davranmalarının çok önemli olduğunu belirtiyor.

Özel Avrupa Tüp Bebek Merkezinin bu sorunu yaşayan çiftlere uzman desteği sunduğunu belirten Partalcı kadının ve erkeğin ortak sorunu olan vajinusmusun, bir tarafın diğer bir tarafı suçlamaması ve anlayışlı olmasıyla çözülebileceğinin, gerekirse kadınların yanı sıra erkeklere kaygı ve korkuları giderici bir terapi yapılmasının önemli olduğunun altını çiziyor

Çikolata kisti: Acı çikolata!

Şiddetli adet sancısı yaşayan, derin cinsel aktivite de ağrısı olan, kasık, karın ağrısı yaşayan, kanlı dışkı, idrarda kan ve yanma, adet kanamasıyla birlikte eş zamanlı burun kanaması, vücudun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan, üreme çağındaki kadınlar dikkat!


Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı boza kıvamında erimiş çikolataya benzediği için “çikolata kisti” denilen hastalığın yumurtalıklara ve kordonlara ulaştığında hamile kalmayı engellediğine dikkat çekiyor.

Op. Dr. Serhat Partalcı çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınların %40ında görülen çikolata kisti yani tıp dilinde endometriozisin, çok nadir olarak menopozdaki kadınlarda ve hatta tıp literatüründe erkelerde bile görülebildiğini bildiriyor. Hiçbir şikayeti olmayan kadında da rastlantısal olarak görülebilen çikolata kistinin sıklıkla belirti vermeden de oluşabildiğine değiniyor. Dr. Partalcı her ay gebeliği oluşturacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zamanlarda yeterli hormon desteği alamayan, adet kanaması halinde dökülen özel hücre tabakasının, vücutta rahim dışında başka bir alanda bulunması ile oluştuğunu belirtiyor. Çikolata kistinin yerleştiği bölgeye, yayılımına, derinliğine ve büyüklüğüne göre sınıflandırıldığını söylüyor. Hastalığın evresinin yarattığı şikayetler ile bağlantısı olmadığını sözlerine ekliyor.

Nasıl Bir Tedavi?

Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı bu hastalığın kalıcı tedavisinin olmadığını, uygulanan tedavilerin amacının ağrıyı gidermek ve hastalığın ilerlemesini ortadan kaldırmak şeklide olduğunu belirtiyor. Çikolata kistini engelleyen iki doğal durumun hamilelik ve menopoz olduğunu sözlerine ekliyor. Partalcı, hastalığın hafif seviyelerinde hormonal, ileri aşamalarında ise cerrahi tedavilerin uygulandığını söylüyor. Kısırlık nedeniyle cerrahi tedavi uygulayan kişilerin 6 ay içinde kendiliğinden hamile kalamamış ise yardımcı üreme tekniklerine başvurmaları gerektiğine değiniyor. Bu grup hastalarda özellikle büyük çikolata kisti çıkarılmış ise yumurtalıkların rezervinde azalma oluşabiliyor. Aşılama sonrası gebelik oluşmamışsa mutlaka tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurmalarını tavsiye ediyor.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir! iPadi unutmadık! iPadinize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.