WordPresste Korkutan Güvenlik Sorunu

Uygulama desteği ve basit kullanımı sayesinde dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri olan WordPress bugün korkutan bir güvenlik uyarısında bulundu.

Günümüzde, ünlü haber ve teknoloji sitelerinin bile kullandığı WordPress hackerların saldırısına uğramış olabilir.

WordPress güvenlik ekibi bu sabah saatlerinde birçok popüler ücretsiz uygulamada hackerların saldırı düzenleyebileceği arka kapılar yakaladıklarını belirtti.

Arka kapılar sayesinde hackerlar istedikleri programın içerisini girip buradaki kişisel bilgileri çalabiliyor. WordPress güvenlik ekibini açıklamasına göre olay büyümeden önce bu popüler uygulamaların geliştiricileriyle irtibata geçilip arka kapıyı kapatan güncellemeler yayınlandı.

Hangi Uygulamayı Kullananlar Bilgilerini Değiştirmeli?

/

Ancak her ihtimale karşı WordPress ekibi mevcut hesap şifrelerinizi yenilemenizi istiyor. Sonyin geçtiğimiz haftalarda başına gelen bu tarz topluca hacker saldırılarında tam olarak kaç kişinin bilgilerinin ele geçirildiği tahmin edilemiyor.

WordPress Sitelerine Zararlı Kod Sızdı!

WordPress Sitelerine Zararlı Kod Sızdı!

Aralarında TechnologyAdvances.net gibi gibi sitelerin de bulunduğu onlarca WordPress sitesinin index sayfasına zararlı kod sızdı. 

Ele geçirilen parolalar sayesinde sızmayı başardığı düşünülen bu zararlı kodlar, siteye ziyaret edenlerin bilgisayarına otomatik olarak indiriliyor.

Konuyla ilgili şimdilik sadece 5 güvenlik firması çözüm üretmiş durumda.

Saldırının ABD, Rusya ve Hindistan tabanlı olduğu belirlenmiş.

Ancak şimdilik hiç bir aktivist grup saldırıyı üstlenmiş değil.

Açık kapatılana kadar ya da bütün güvenlik yazılımları konuyla ilgili çözüm üretene kadar WordPress ile yapılmış sitelere girerken temkinli olmakta fayda var.