Çocuk Vakfı Başkanından N.Ç.ye mektup

Çocuk Vakfı, 13 yaşındaki kız çocuğu N.Çye tecavüze ilişkin davadaki kararı kınadı.


Çocuk Vakfından yapılan yazılı açıklamada, vakfın, 2003 yılında Mardin Emniyet Müdürlüğüne şikayette bulunan ve yaşı o sırada 13 olan N.Çye ilişkin davada, yerel mahkemenin verdiği ve Yargıtayın onadığı kararı kınadığı bildirildi.

Açıklamada, Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirinin şu sözlerine yer verildi: Sevgili adını çaldığımız çocuğum N.Ç, ülkemin adı ve hakları çalınmış bütün çocukları adına özür diliyorum senden. Çocukları hukukun ve ülkenin nesnesi durumuna getirenleri bütün ruhumla kınıyorum.

Yargıtay kararı hiçbir bağlam içinde kabul edilemez ve bu karar tam anlamıyla insanlığı öldürmeye kastetmiştir. Sevgili Türkiyem, senden hiçbir zaman umudumu kesmedim. Biliyorum, ne yetişkinlerin ne de çocukların cumhuriyeti olabildin. Acemi demokrasin de hukukun da yetişkinlerin, sistemin ve egemenlerin mutfağına çorba pişiriyor hala. Bu yüzden önce çocuklar ölüyor kucağında. Çocuklarla birlikte çocukluk da ölüyor bu ülkede. Buna karşın her doğan bebekle biz de doğuyoruz ve umudumuz tazeleniyor. Sevgili çocuğum N.Ç, senin hakkında bu kararı verenlerin hep açık yarayla dolaşacağına inan. Sen katillerini affedebilirsin. Senin büyüklüğüne yakışır bu. Fakat, biz affetmeyeceğiz bu kararı verenleri ve çocuklar için adalet çağrımız daha gür çıkacak.