Mısır gevrekleri kilo mu aldırıyor?

İtalyan diyetisyenler mısır gevreklerinin düşük kalorili olduğu hipotezini çürüttüler. Hatta düzenli olarak tüketilen mısır gevreklerinin kilo aldırdığını buldular.

Mısır gevrekleri kilo mu aldırıyor?

Floransa Üniversitesinden bir araştırma ekibi, yaşları 5-10 arasında değişen ve obezite başlangıcı teşhisi konulan çocukları inceledi.

Sabahları kahvaltıda bir yıldan uzun bir süredir düzenli olarak mısır gevreği yiyen çocuklarda aşırı kilo gözlemlendi.

Araştırmanın başındaki isim olan Luigi Barbaliani, yüksek kalitedeki mısır gevrekleri ve türevlerinin sağlıklı olduğunu ve kilo vermeyi desteklediğini belirtti. Ancak kilosuna dikkat eden kişilerin mısır gevreği alırken dikkatli olması gerekiyor. Çünkü bitkisel yağda kızartılan ve şeker şurubu eklenen bu gevrekler bazı katkı maddeleri de içeriyor.

Midenin çalışması ve sağlığı için zararlı olan bu maddeleri içeren mısır gevrekleri zayıflatmanın aksine kilo aldırıyor.

Markete gittiğinizde satın alacağınız mısır gevreğinin içeriğine dikkat etmeniz öneriliyor

Eğir kökü doğal afrodizyak

Eğir kökü Eski Mısırdan günümüze kadar pek çok faydası sayesinde tercih edilen doğal tedavi yöntemi olmuştur.

Eğir kökü doğal afrodizyak


Eğir kökü binlerce yıldır farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Eski Mısır medeniyetinde güçlü bir afrodizyak olduğu bilinen bu bitki, Türkler tarafından bulaşıcı hastalıklara karşı kullanılmıştır.

17. yüzyılda talebin çok fazla olması bitkinin neredeyse soyunun tükenmesine neden olmuştur. Parfüm ve peruk yapımında kullanılmıştır. Bu bitkinin kökü bir çeşit sakız olarak da tüketilmiştir.

1960 ve 70li yıllarda üretilen şampuanların içine de bu bitkiden konmuştur.

Eğir kökü ayrıca şans, para ve sağlık getirdiği gerekçesiyle de kullanılmıştır. Mutfağın kenarına konduğunda iştahı kestiğine inanılırdı.

Eğir kökü Eski Mısır ve Hindistanda 2.500 yıldan fazla süreyle afrodizyak olarak kullanılmıştır. Avrupada iştah açıcı, sindirime yardımcı olarak, Kuzey Amerikada ise ateşe, karın ağrısına iyi geldiği için tercih ediliyordu.

Bağırsakları rahatlatan ve özellikle mide şikayetlerine karşı etkili olan eğir kökünün sağlığa gerçekten faydalı olup olmadığı hakkında şüpheler de mevcuttur.

Avrupa ve Amerika kökenli olanlar düşük zehirlilik oranına sahip olsa da Hint kökenli olanında yapılan araştırmadar kanserojen içerdiğine dair şüpheler uyandırmıştır.

Vitaminin fazlası da zarar!

Söz konusu vitaminler olduğunda akan sular durur. Hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için vitaminler çok önemlidir. Ancak vitamin takviyeleri sadece aldığımız vitamin vücudumuzda eksik ise faydalıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları söz konusu olabilir.

Vitaminin fazlası da zarar!


Uzmanlar vitaminlerin sadece vücutta yetersiz oldukları durumunda kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Archieves of Internal Medicine isimli dergide yayınlanan araştırmada vitamin fazlasının zararlı olduğuna değiniliyor.

50-60 yaşlarındaki kadınların geneli yeterli ölçüde beslenmelerine rağmen vitamin takviyesi almaya meyillidir.

Folik asit, B6, magnezyum, çinko, bakır ve demir özellikle ölüm riskini arttırmaktadır.

Uzmanlar, kişilerin bu vitaminleri almalarının tamamen kendi kararlarıyla olduğunu, doktorlar tarafından herhangi bir eksiklik teşhisi konmadığını belirtiyor.

Yararları ve zararları

38.000 kadın üzerinde yapılan araştırmada katılımcılar son 20 yıldır vitamin ve mineral taksiyesi alıyordu.

Bu verileri göz önünde bulundurarak yapılan inceleme sonucunda ancak tıbbi olarak bir gerek görüldüğünde vitamin takviyelerinin kullanılması gerektiği açığa çıktı.

Çünkü gereksiz yere kullanılan vitaminler tehlike arz edebiliyor.

Doğu Finlandiya Üniversitesinden Dr. Jaakko Mursu, Kanıtlara göre gerçekten ihtiyacı olup da bu takviyeleri kullanan kişi sayısının az olduğunu görüyoruz, dedi.

Araştırmada demir tabletlerinin ölüm riskini %2.4 oranında arttırdığı görülüyor.

Demir alımı gereğinden fazla oldukça kişideki risk de artıyor.

Kalsiyum tabletlerinin ise ölüm riskini azalttığı gözlemlendi.

Ancak doktorlar daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.