Yeni Grand Cherokeeyi Test Ettim!

Chrysler Türkiyenin davetlisi olarak Hatayda Amanoslarda test etme imkanı bulduğum Yeni Grand Cherokeenin özelliklerine geçmeden önce dilerseniz marka hakkında biraz bilgi vereyim.

Öncelikle firmanın, 70. yaş gününü kutladığını söyleyeyim. Bu durum, en zorlu koşullarda test etme imkanı bulduğum yeni modeli, daha da özel bir konuma yerleştiriyor.

ABD Orudusu İçin Üretildi Sivillere Hizmet Ediyor

1941de Amerikan ordusuna hizmet etmesi için üretilen modeller, 1945te üretilmeye başlanıyor ve bir yıl sonra da çiftçilerin taleplerine de karşılık verebilmesi için bazı değişimlere uğruyor. 80lerde Cherokee markasının serüveni başlıyor. 1987de isim değiştiriyor ve Jeep markası bünyeye katılıyor.

Aşağıdaki videoda, çok eski tarihlerde çekilmiş bazı görüntüleri buldum.

Firma, bunca yıldır edindiği tecrübeyi teknolojideki, değişimle birleştirerek değişen şartlardaki ihtiyaçlara cevap verebilecek çok özel araçlar sunuyor.

Çok ilginç bir detay daha var. Jeepin marka bilinirliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Öyle ki, markası Jeep olmasa da SUV sınıfındaki tüm araçlar, halk arasında cip olarak biliniyor ve TDKnın onayladığı sözlüğe Jeepin okunuşu olan cip kelimesini eklemiş durumda.