Hotmail Inbox Karışıklığına Son Veriyor

Hotmail, düzenli olarak alınan e-postaları yönetme ve gelen kutusunda dağınıklığı engelleme amaçlı 5 yeni özellik tanıttı. Özellikler önümüzdeki haftalar içinde devreye alınacak.

Kullanıcıların “gereksiz” olarak işaretledikleri e-postaların %75ini aslında bültenlerin ve teklif ya da uyarı e-postalarının oluşturduğunu tespit eden Microsoft, bu e-postaları yönetmek için özel olarak geliştirilmiş olan 5 yeni Hotmail özelliğini tanıttı. Yeni özellikler önümüzdeki haftalar içinde devreye alınacak ve kullanıcıların Hotmail hesaplarında görünmeye başlayacak.

Günümüzde ortalama bir gelen kutusunun yarısından fazlasını e-bültenler ve fırsat e-postaları, yaklaşık %17sini sosyal ağ güncellemeleri, %14ünü kişiden kişiye yazışmalar ve geri kalanını da üye olunan listelerden gelen e-postalar, alışveriş faturaları ve gereksiz e-postalar oluşturuyor. Hotmailin tanıttığı yeni özellikler ise tam anlamıyla “gereksiz” veya spam olarak nitelendirilemeyecek, ancak gelen kutusunu kalabalıklaştırması nedeniyle önemli e-postaların gözden kaçmasına sebep olabilecek e-postaları yönetmeye odaklanıyor:

1) “Bültenler” kategorisi

Hotmailde halihazırda mevcut olan sosyal ağ güncellemeleri, Office belgesi içeren e-postalar, fotoğraf içeren e-postalar gibi otomatik kategorilere e-bültenler için özel bir kategori daha ekleniyor. SmartScreen teknolojisi ile desteklenen altyapı ilk etapta %95 başarı oranı ile e-bültenleri tespit edebiliyor ve kullanıldıkça öğrenerek başarı oranını yükseltiyor.

2) Tek tıkla Abonelik Kaldırma

Hotmailin bu özelliği, bir bülten listesinden çıkmak isteyip de nasıl yapılacağını bulamayanlar için ideal. Herhangi bir bülteni seçerek Aboneliği Kaldır seçeneği tıklandığında Hotmail siteye artık bu kullanıcıya bülten göndermemesi gerektiğini bildiriyor, Süpür özelliği ile o gönderenden gelmiş olan tüm e-postaları kullanıcının gelen kutusundan temizliyor, ve gönderen listesinden çıkma işlemi tamamlanana kadar gelen tüm e-postaları Gereksiz klasörüne atıyor.

3) Temizlemeyi Programlama

Bu özellik ise, kullanıcının almaya devam etmek istediği, ancak belirli bir süreden sonra geçerliliğini veya önemini yitiren e-postaları yönetmeye yönelik. Temizlemeyi Programlama özelliği ile Hotmail kullanıcıları, herhangi bir gönderenin:

• Sadece en son e-postasını saklayabiliyor, • E-postalarını belli bir zaman zarfından sonra silebiliyor (3 gün, 10 gün, 30 gün veya 60 gün), • E-postalarını belli bir zaman zarfından sonra seçilen herhangi bir klasöre taşıyabiliyorlar.

Sadece Hotmailde olan Temizlemeyi Programlama özelliği sayesinde kullanıcılar örneğin fırsat sitelerinden gelen e-postalar arasından sadece en sonuncusunu tutup diğerlerini otomatik olarak silmeyi, bankadangelen kredi kartı ekstrelerini 30 gün sonra otomatik olarak bir klasöre taşıyıp saklamayı, veya 10 gün boyunca okunmamış bültenleri silerek gelen kutusundaki dağınıklığı engellemeyi seçebilirler.

4) Önemli e-postalar için Bayraklar

Gelen kutusunun kargaşası içinde önemli bir e-postayı gözden kaçırmak veya okuduktan sonra unutmak e-posta kullanıcılarının ortak derdi. Hotmailin kullanıcılarına sunduğu Bayraklar özelliği ile artık unutmamak için ilgili e-postayı okunmamış olarak işaretlemek veya kendi kendine yeniden göndererek gelen kutusunun tepesinde durmasını sağlamaya çalışmaya gerek kalmıyor. Çok yakında sunulmaya başlayacak özellik sayesinde Bayrak eklenen e-postalar gelen kutusunun en tepesine sabitleniyor ve yeni e-posta gelse de işaretlenen e-posta her zaman en tepede kalıyor. Üstelik belli gönderenlerden gelen e-postaları otomatik olarak bayraklamak için kurallar oluşturarak en önemli e-postaların asla gözden kaçmaması sağlanabiliyor. Ayrıca bayraklı e-postaların tıpkı bültenler veya sosyal ağ güncellemeleri gibi başlı başına bir kategori olmaları sayesinde bayraklı e-postalarda da Temizlemeyi Programlama veya Süpür özelliğini kullanılabiliyor.

5) Farklı tipte e-postalar için özel Kategoriler

Hotmailin önümüzdeki haftalar içinde devreye alacağı bir diğer özellik de, otomatik olarak beliren kategoriler dışında kendi kullanımlarına özel kategoriler yaratmak isteyen kullanıcıların ihtiyacını karşılamaya yönelik Kişiselleştirilmiş Kategoriler. Süpür ve Temizlemeyi Programlama desteği ile son derece kolay bir şekilde oluşturulup kullanılabilecek olan kişisel kategoriler sayesinde e-posta aramaya veya karmaşık kurallar oluşturmaya gerek kalmadan anında yeni bir kategori yaratıp ilgili tüm e-postaları bu yeni kategoriye dahil etmek mümkün olacak. Üstelik kategorilerin Hızlı Görünümler başlığı altında klasörlerle birlikte yer alması sayesinde istenilen e-postayı bulmak çok daha kolay olacak.

Hotmailin yeni özellikleri, e-postalarını arşivlemeyi sevenler ve klasörlerini aktif olarak kullananlar için de ideal, çünkü Kategoriler, Süpür ve Temizlemeyi Programlama klasörlerle çalışmayı daha da kolay hale getiriyor. Örneğin herhangi bir e-postayı seçtikten sonra Süpür veya Temizlemeyi Programlayı tıklayarak o gönderenden bugüne kadar gelmiş olan ve ileride gelecek olan tüm e-postaları belli bir klasöre taşımak mümkün. Üstelik yeni klasör yönetimi araçlarıyla direkt menü üzerinden yeni klasör yaratmak, klasörleri çekip bırakarak başka klasörlerin içine taşımak, ve sadece sağ tık ile klasörler yeniden adlandırmak, okunmuş olarak işaretlemek veya tamamen silmek mümkün.

Hotmailin yeni özelliklerini önümüzdeki haftalar içinde devreye alınacak ve kullanıcıların hesaplarında belirmeye başlayacak.