Kahvaltı dahil konaklamalı kütüphane

Tevfik Akşit, yerli ve yabancı konuklarına orman, deniz ve havuz manzaralı otel kütüphanede araştırma yapma olanağı sunuyor.


Avusturyanın başkenti Viyanada 30 yıl edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra Türkiyeye dönerek İzmirin Seferihisar ilçesinde Akşit Kültür, Düşün ve Yazınevini kuran Tevfik Akşit (70), yerli ve yabancı konuklarına orman, deniz ve havuz manzaralı otel kütüphanede araştırma yapma olanağı sunuyor.

Tevfik Akşit, 9 yıl önce üniversite mezunu 4 oğluyla 2 tır dolusu kitapla Türkiyeye dönüş yaptıklarını anlattı.

Akşit, Türkçe, Almanca, İngilizce ve Fransızca toplam 80 bin kitabın yer aldığı kütüphanede temel eserler, öykü, roman, şiir, klasikler, ödüllü eserler, çocuk edebiyatı, sanat kitapları, felsefe ağırlıklı toplum bilim, eğitim bilim, arkeoloji, tarih, dil bilim eserlerinin yer aldığını belirtti.

Mandalina bahçeleri arasındaki 4 katlı merkezin yarı olimpik havuza da sahip olduğunu vurgulayan Tevfik Akşit, yerli ve yabancı araştırmacılara orman ve deniz manzaralı odalarda konaklama imkanı sunduklarını ifade etti.

 Türkiyede örneği yok        

Yaklaşık 45 bin Almanca kitabın bulunduğu kütüphanenin, çeviri yapanlara da hizmet verdiğini dile getiren Tevfik Akşit, Çeviri ve araştırma uzun bir süreç. Bu nedenle yerli ve yabancı misafirlerimiz bir süre burada kalıyor. Kütüphanenin üst katlarında yer alan doğa, havuz ve deniz manzaralı odalarımızda konaklayabiliyorlar. Aynı anda 20 kişiyi ağırlayabiliyoruz dedi.

Türkiyede konaklama hizmeti veren bir başka kütüphane olmadığını da anlatan Tevfik Akşit, sözlerini şöyle sürdürdü:Avrupada özgün örnekler var. Özellikle Fransada meşhur Cote dAzurdan esinlendik. Burayı aradık, bulduk. Gelen kişilere çalışma yaptıkları süre içinde tatil imkanı da sunuyoruz. Gelen yerli, yabancı araştırmacılar öğlene kadar çalışıp öğleden sonra bir tatil beldesinde ne yapabiliyorsa burada da onu yapabiliyor. Çünkü müthiş bir doğanın içinde sakin bir çalışma ortamı yaratıyoruz.

Tevfik Akşit merkezde bir gece konaklama bedelinin 100 avro olduğunu, bu fiyata kahvaltı, kütüphane hizmetleri ve seminerlere katılım bedelinin de dahil olduğunu ifade etti.

Son yıllarda araştırmacı olmayanlar da geliyor

Kitap okuyarak tatil yapmak isteyenlerin de merkeze son 1-2 yıldır geldiğini kaydeden Tevfik Akşit, Sakin tatil geçirmek isteyenler oluyor. Özellikle Almanyadan böyle aileler geldi. Bunu kültür turizmi olarak da niteleyebiliriz diye konuştu.

Avrupada edebiyat eserleri çeviri merkezlerinin çatı kurumu Halma ile proje ortaklığı yaptıklarını da ifade eden Akşit, proje kapsamında uluslararası organizasyonda Türkiyeyi temsil eden tek çeviri merkezi olduklarını da sözlerine ekledi.