Kalbinizi Güçlendiren Besinler

Kalbinizi Güçlendiren Besinler

Kalp rahatsızlığı insan ölümüne neden olan en önemli hastalıklardan biri. Uzmanlar hangi besinlerin kalp sağlığı için faydalı olduğunu araştırıyorlar. Çıkan sonuçlara göre öncelikle paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor.

Kalp sağlığı için faydalı belli başlı yiyecekler ise şunlar:

1. Balık: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık, doğal bir uyarıcıdır. Bu kan basıncının düşmesine ve ilthabın önlenmesine yardım eder. Omega 3 yağ asitleri, damarlara nüfuz eder ve damarları daha esnek hale getirir. Omega 3 soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar (somon balığı), Orkinos tipi ton balığı, uskumru, sardalya, hamsi gibi balıklarda daha çok bulunuyor. Son bulgulara göre, omega-3 yağ asitlerinin dengeli alımının özellikle kalp ve damar hastalıkları açısından yararlı olduğu belirtiliyor. Omega-3 tüketenlerde koroner kalp hastalığına bağlı ölümlerin daha düşük olduğu tespit edilmiş.

2. Sert kabuklu yemiş (ceviz, fındık gibi): Bu yemişlerin tüketimi hazırlamak için zaman gerektirmediği için son derece kolaydır. Sert kabuklu yemişler, sağlıklı yağlar ve proteinler bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı yağlar, doymamış yağlardır ve iki çesittir: tekli ve çoklu doymamış yağ.

Fındık, ceviz gibi bu kabuluklu yiyecekler, iyi kolesterol seviyesini artıran ve ayrıca antioksidan olan flavonid içeriyor. Bundan yüzden birçok doktor günde bir avuç fındık ya da ceviz yenilmesini öneriyor. Cevizde bulunan E vitamini, lif ve doymamış yağların kalbi koruduğu haftada iki üç avuç ceviz yiyenlerin kalp krizi geçirme riskinin yüzde 50 azaldığı belirtiliyor.

3. Kurubaklagiller: Kuru fasulye kalbiniz için son derece faydalı bir yiyecek. Ancak, konserve fasulyelerden uzak durulması gerekiyor. Bunun dışında, nohut, mercimek, bakla, bezelye, börülce başlıca faydalı baklagiller arasında. Kuru baklagiller kalp sağlığı için çok yararlıdır.

Kalp hastalıklarının en önemli risk faktörlerinden biri kanda kolesterol düzeyinin yüksek olmasıdır. Kurubaklagillerde bulunan çözünür posa, kan kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olur.